A stressztűrő hibridek nagyban hozzájárulnak a hazai kukoricatermesztés jövőjéhez
2023. október 16. 14:53
A kukorica az elmúlt évek aszályos időjárása ellenére továbbra is fontos szerepet játszik mind az európai, mind a magyarországi szántóföldi növénytermesztésben.
Felhasználása sokrétű, az élelmiszer- és takarmányiparon keresztül egészen az üzemanyaggyártásig terjed. Sólyom János, a Corteva Agriscience vetőmag termékmenedzsere szerint noha termesztése az elmúlt években kihívás volt a magyar gazdálkodók számára, érdemes továbbra is bizalmat szavazni ennek a rendkívül sokoldalú növénynek.
MAGYARORSZÁGON A KLÍMAVÁLTOZÁS ÉS AZ ELMÚLT ÉVEK ASZÁLYOS IDŐJÁRÁSÁNAK KÖSZÖNHETŐEN AZ IDEI ÉVBEN A KUKORICA VETÉSTERÜLETE CSÖKKENT 2022-HÖZ VISZONYÍTVA.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2022-ban a gazdálkodók 983 ezer hektáron vetettek kukoricát itthon, mely körülbelül azonos volt az azt megelőző év vetésterületének nagyságával.
Ennek ellenére a Mordor Intelligence piacelemző és tanácsadó cég adatai szerint, az európai kukoricapiac méretét 2023-ban 34,85 milliárd dollárra becsülik, és várhatóan 2028-ra eléri a 40,95 milliárd dollárt, és az előrejelzés időszakában, 2023 és 2028 között évi 3,28%-os növekedés várható.
A termelők visszajelzései és igényei alapján pedig előtérbe kerülnek azok a hibridek, amelyek ellenállnak a szárazságnak és az UV sugárzásnak.
Ezért a kutató-fejlesztő mezőgazdasági vállalatok kiemelt figyelmet fordítanak a szárazság-ellenálló és termésstabilitást növelő hibridek nemesítésére, hogy garantált legyen a termésbiztonság még a kiszámíthatatlan, aszályos időjárási körülmények között is. A gazdák igényeire válaszolva, a nemesítési eljárások során fontos tényező az is, hogy a hibrid hogyan használja fel a növény fejlődése során a rendelkezésére álló vizet, milyen mértékben képes felvenni a tápanyagot, mennyire tud ellenállni a kórokozónyomásnak és milyen a termőképessége. Ahhoz, hogy a világ növekvő népességét a mezőgazdaság továbbra is el tudja látni egészséges és megfelelően tápláló élelmiszerrel, ahhoz feltétlenül szükséges a termelők és a nemesítő vállalatok együttműködése, hogy olyan hibridek kerülhessenek a piacra, melyek magasabb hozamokat hoznak.
A Corteva Agriscience nemzetközi kutató-fejlesztő vállalat a gazdák véleményére és kihívásaira építve olyan megoldásokon dolgozik, amelyek hosszútávon biztosítják a gazdálkodók profitabilitását és hozzájárulnak a magyar gazdaság fejlődéséhez, valamint a világ élelmiszer- és élelmezésbiztonságához.
Az elmúlt évszázad kiemelkedő munkája a hibrid vetőmagok nemesítésében és előállításában a gazdálkodók generációi számára tette ismertté a Pioneer® márkanevet. A Corteva a Magyarországon több mint 10 éve forgalomba hozott Pioneer® Optimum® AQUAmax® hibridjeit pedig a legmodernebb nemesítési eljárások segítségével fejlesztette ki.
A gazdák igényeire maximálisan válaszolva, ezzel a minősítéssel rendelkező hibridek rekordtermésre képesek normál (a kukorica termesztését támogató) körülmények között, ugyanakkor terméselőnyt mutatnak száraz körülmények között (hő stresszben is), további termésbiztonságot nyújtva.
Az AQUAmax® minősítés jelzi a gazdálkodók számára, hogy a hibrid a rendelkezésre álló vizet a lehető leghatékonyabban használja fel más hibridekhez képest, mely kifejezetten előnyös tulajdonság az aszályos időjárásban. Ezek a hibridek igen nagy népszerűségre tettek szert és egyre nagyobb területen kerültek elvetésre az elmúlt években. A 2024-es szezonban újabb Optimum® AQUAmax® hibrid kerül bevezetésre a meglévő hibridek mellett, a P0450 személyében, támogatva a sikeres és kiszámítható gazdálkodást a következő évekre vonatkozóan.
A termelők a Corteva 2024-es tavaszi vetőmag és növényvédelmi megoldásairól bővebben a vállalat frissen megjelent 2024-es Termékkatalógusában olvashatnak, mely már elérhető a vállalat honlapján. Kérdés esetén, keressék bizalommal a Corteva területi képviselőit és szaktanácsadóit a katalógus 112-113 oldalán található elérhetőségek egyikén.
Forrás:https://magyarmezogazdasag.hu/ Corteva Agriscience
Kapcsolódó cikkek
Cseresznye metszése – és egy csodaszép magyar szó
2023. március 20. 10:37
A régi öregek úgy tartották, hogy a cseresznyét nem kell metszeni, és volt is benne igazság, mivel óriásfákat neveltek, amelyek saját magukat tisztították. Az is mindegy volt, hogy mennyi lesz a termés, hiszen bőven jutott belőle a szomszédnak és a madaraknak is. Manapság azonban mások a lehetőségek.
Kevesen engedhetik meg maguknak az óriás cseresznyefákat, ezért érdemesebb a hely függvényében kisebb növekedési erélyű, kisebb koronaformát nevelő alanyt ültetni.
Megújult külterületi utak segítik Báránd település lakosságát
2024. április 25. 13:49
A vidéki térségek megújítása különösen fontos, hiszen ezek kapcsán ugyanolyan életkörülményeket, gazdálkodási feltételeket kell biztosítani, mint a nagyobb településeken élők számára – mondta Papp Zsolt György, helyettes államtitkár csütörtökön (2024.04.25.), a Hajdú-Bihar vármegyei Bárándon, a „Külterületi helyi közutak fejlesztése” című projekt záróeseményén.