A veszélyeztetett munkavállalók foglalkoztatói viseljék a költségeket!

2017. november 15. 10:46
2017. november 9-én ülést tartott a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma. Az ülésen a közérdekű nyugdíjas szövetkezetek kérdése, a 18 hónapos kereseti korlát eltörlése, a kiküldetési irányelv valamint a nagymértékű fizikai és/vagy pszichés megterhelést okozó munkakörülmények között dolgozó munkavállalók helyzetének javítása került a testület elé. A tárgyalások folytatódnak.
 
 

A testület első napirendként a nyugdíjasok foglalkoztatásának kérdését tekintette át. Cseresnyés Péter államtitkár tájékoztatta a résztvevőket, hogy a közérdekű nyugdíjas szövetkezetek száma már 60 felett van, melyek megközelítőleg 2000 tagot tömörítenek. A témához kapcsolódóan Rolek Ferenc a MGYOSZ alelnöke kifejtette, hogy a szövetkezetek – mint munkaszervező, munkaerőkölcsönző szerveződések hasznos funkciót tölthetnek be. Egyben megismételte azt a korábbi javaslatot, mely összecseng a LIGA Szakszervezetek álláspontjaival, hogy a munkáltatók számára hasznos lenne, ha az egyéni nyugdíjas foglalkoztatás is hasonló kedvezményekkel történne. Felvetette, hogy a megváltozott munkaerőpiaci helyzetben indokolt lenne a közszférában érvényes visszafoglalkoztatási korlátozás feloldása.

Mészáros Melinda a LIGA elnöke jelezte, hogy mind a gyakorlat, mind a munkáltatói tapasztalatok alátámasztják a LIGA-nak azt a korábbi javaslatát, hogy a szövetkezetek mellett hasonló kedvezményekkel kell támogatni azoknak a nyugdíjasoknak a foglalkoztatását is, akik nem igénylik a szövetkezetek segítségét. Újból felvetette, hogy a december hónap vízválasztó a korhatár előtti ellátásokban részesülök foglalkoztatása szempontjából, ezért nagyon fontos lenne a 18 havi minimálbérnek megfelelő kereseti korlát eltörlése. Cseresnyés Péter viszontválaszban elmondta, hogy az NGM dolgozik az eddigiektől eltérő nyugdíjas foglalkoztatási formák bevezetésén és komoly szándék van a felvetett problémák megoldására.

Második napirendi pontként - a VKF történetében először - a testület aktuális európai uniós kezdeményezéseket tárgyalt meg. A kiküldetési irányelvvel kapcsolatban mindhárom oldal kifejtette, hogy a közös fellépés eredménye, hogy a tervezett 3 év helyet 4 év átmeneti időben sikerült megegyezni az Európai Unió Foglalkoztatási Szociális Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanácsában. Fontos eredmény a közlekedési szektorra nem vonatkozik a megállapodás. Mindez összességében azt jelenti, hogy jelenleg nem veszélyeztetett az Európai Unió országaiban kiküldetésben lévő magyar munkavállalók foglalkoztatása. Egyetértés volt abban is, hogy közösen kell fellépni az ellen a nyugat-európai megközelítés ellen, amely szociális dömpingként állítja be a kelet-európai munkavállalók foglalkoztatását.

Munkavállalói szempontból kiemelt jelentősége lehet a „Szociális jogok európai pillére” nevű kezdeményezésnek, melynek célkitűzéseit a magyar kormány is támogatja. A LIGA elnöke ezt egy fontos eredményként értékelte, melyben nagy szerepe volt annak a megbeszélésnek, amely Luca Visentini, az Európai Szakszervezeti Szövetség főtitkára és Orbán Viktor miniszterelnök között zajlott le a magyar szakszervezeti konföderációk részvételével. Mészáros Melinda rámutatott arra is, hogy ez egy olyan pozitív tapasztalat, mely kijelöli a jövőbeni irányokat is. A témához kapcsolódóan kifejtette, a gyakorlati megvalósításról további egyeztetéseket kell folytatni és kiemelte, hogy ehhez pótlólagos Európai Uniós forrásokra is szükség lesz.

A napirend keretén belül került sor a tervezett Európai Uniós Munkaügyi Hatóság felállításáról szóló konzultációra. Ennek kapcsán Mészáros Melinda aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy jelenleg a határokon átnyúló ellenőrzés tartalma nagyon homályos. A szankcionálással kapcsolatos elképzelések pedig nemzeti jogkört vonnának el, ezért ezt jól át kell gondolni. Ezzel Cseresnyés Péter is egyetértett, megjegyezve, hogy ez eredeti felvetés szerint a cél a nemzeti hatóságok munkájának segítése.

Harmadik napirendi pontként a különösen nagymértékű fizikai és/vagy pszichés megterhelést okozó munkakörülmények között dolgozó munkavállalók helyzetének javítása került a testület elé.

Bevezetőjében Cseresnyés Péter felidézte, hogy az eddigi viták és egyeztetések során négy problémacsokrot sikerült azonosítani. Az un. töredékidők elszámolásának kérdése önálló kérdés, mely nem kapcsolódik a jövőbeni rendszerhez. A kérdés bonyolultságára tekintettel erről még nincs kialakult kormányzati álláspont. Mészáros Melinda javasolta, hogy előrevinné az ügyet, ha az NGM kikérné az igazságügyi tárca állásfoglalását.

A másik három kérdéskör az új rendszer részelemeit képezi. Ilyen a védendő munkavállalók azonosításának foglalkoztatás egészségügyi módszertana és az eljárásrend. Ezekben a kérdésekben egyetértés van a munkavállalói és a munkáltatói oldal, valamint a foglalkoztatás-egészségügyi szakértők között.

A következő csomag a munkaidő és a szabadság, rekreáció kérdéseit foglalja magában. A munkavállalói javaslatok a Munka törvénykönyve módosítását igénylik, ezzel azonban a munkáltatói oldal nem ért egyet. Cseresnyés Péter kifejtette, hogy a kormány egyik oldalra sem kívánja ráerőltetni az álláspontját, egyben hangsúlyozta a két oldal további egyeztetésének fontosságát. Ugyancsak problémát jelent az ellátások tartalmának meghatározása és ezek finanszírozása.

Cseresnyés Péter felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi jogszabályi környezet is lehetőséget nyújt arra, hogy a felvetődő problémák egy részét megoldjuk. Ilyen az expozíciós idők kérdésköre, melyet a munkaegészségügyi jogszabályok keretein belül is lehetne kezelni. Mészáros Melinda, áttekintve az eddigi egyeztetéseket kiemelte, az egyik kritikus pont a finanszírozás, ebben a kérdésben a szakértői egyeztetések során az NGM szakmai álláspontja megegyezett a szakszervezeti javaslattal, miszerint a veszélyeztetett munkavállalók foglalkoztatói viseljék az esetleges költségeket. Idő hiányában a napirendet nem sikerült lezárni, ezért a testület a decemberi ülésén folytatja a vitát.

liganet.hu

Kapcsolódó cikkek

50 milliárd forint az agrár- és vidéki vállalkozásoknak

2016. október 18. 07:55
Az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) és az Európai Beruházási Alap (EIF) nemrégiben megállapodást kötött, amely lehetővé teszi, hogy 50 milliárd forint (kb. 160 milló euró) hitel kerüljön kihelyezésre több ezer magyar, elsősorban a mezőgazdaságban tevékenykedő mikro-, kis- és középvállalkozás számára.

Előzzük meg a tavaszi erdőtüzeket!

2016. március 21. 08:09
A 2015-ös erdő- és vegetációtűz szezonban több, mint 5300 szabadterületi tűzeset keletkezett, összesen mintegy 50 millió négyzetméter erdős és nem erdős területet érintve. A korábbi évekhez hasonlóan a kiemelten tűzveszélyes tavaszi időszakban (március-április) keletkezett a tüzek 53%-a, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szeretné felhívni mind a kirándulók, mind a gazdálkodók figyelmét, hogy szabadtéri tűzgyújtáskor mindig óvatosan, körültekintően és a szabályok betartásával járjanak el!