Az agrárgazdaság jövőjéről tárgyaltak az Európai Mezőgazdasági Fórumon

2019. március 05. 07:47
Az európai agrárgazdaság jövőjével kapcsolatban fontos, hogy lehetőségünk legyen a legjobb tagállami gyakorlatok megőrzésére, a KAP forrásainak legalább szintentartására, és hogy megfelelő válaszokat találjunk a Brexit okozta új társadalmi és gazdasági kihívásokra – fogalmazott a mezőgazdaságért felelős helyettes államtitkár a lengyelországi Jasionkában, március első napjaiban megrendezett Európai Mezőgazdasági Fórumot követően.

Juhász Anikó elmondta: a tanácskozás résztvevői egyetértettek abban, hogy fontos cél a KAP forrásainak megőrzése, hiszen a jelenlévők azon 22 tagállam táborát erősítik, amelyek hajlandóak akár többlet befizetést is biztosítani ennek érdekében. Teljes mértékben egyetértve a közös uniós fenntarthatósági célokkal, fontos, hogy lehetőségünk legyen a legjobb tagállami gyakorlatok megőrzésére, például a gazdálkodókat ne terhelje egy teljesen új zöld intézkedési rendszer – hangsúlyozta a helyettes államtitkár. Emellett véleménye szerint a KAP rendelet végrehajthatósága szempontjából a rugalmasság is rendkívül fontos. Ezt támasztja alá a támogatások felső korlátja és a kisgazdaságoknak történő visszaosztás kérdésében kibontakozó vita, ahol egyértelműen látszott, hogy ennyire sokszínű agrárgazdasággal rendelkező Európában nem lehet merev szabályokkal igazságos megoldást találni.

A Közös Agrárpolitika mellett a Fórumon - amelynek díszvendége az EU mezőgazdasági biztosa, Phil Hogan és a Lengyel Köztársaság miniszterelnöke, Mateusz Morawiecki volt – véleményt cseréltek az agrárgazdaság számára fontos innovációról és a digitalizációról. A résztvevők megvitatták az agrár-élelmiszeripar innovációjának fejlesztését támogató jelenlegi és jövőben uniós program nyújtotta lehetőségeket. Elhangzott többek között a visegrádi országok összefogásának szükségessége a kutatás területén, és a magyar alapítású BIOEAST kezdeményezés, mint fontos közös program.

Az Európai Mezőgazdasági Fórumon felmerültek továbbá a klímaváltozással kapcsolatos kihívások, az állategészségügyi problémák, valamint az öntözésfejlesztés szükségessége is.

(AM Sajtóiroda)

Kapcsolódó cikkek

Tarolt a fagy és a jég a mezőgazdaságban

2020. december 02. 08:23
A mezőgazdaságban a jégeső mellett a tavaszi fagyok okozták idén a legnagyobb károkat, a kárbejelentések 87 százaléka pedig a növénytermesztési ágazathoz kapcsolódott.

Francia modell: robotizált tehenészet

2018. november 08. 15:13
Rendkívül izgalmas annak megismerése, miként gondolkoznak a francia gazdák az agrárpolitikai kérdésekről, a piaci lehetőségekről és perspektívákról, milyen jövőképet képzelnek el maguknak, látják-e annak esélyét, hogy nyugdíjba vonulásuk után valaki továbbviszi a gazdaságot?