Az alma terméktanács aggasztónak tartja az alacsony felvásárlási árakat
2016. szeptember 12. 08:51
Az alacsony alma felvásárlási árak miatt aggódik az alma terméktanács, a szervezet elnöksége közleményben arra hívta fel a figyelmet, ha az árak a következő években nem emelkednek érdemben, visszaeshet a termelés.
Az újfehértói székhellyel működő Északkelet-magyarországi Alma és Egyéb Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (Ékasz) elnöke által kiadott, az MTI-nek eljuttatott dokumentumban ismertették, a feldolgozó üzemekbe szállított ipari almáért mindössze nettó 17 forintot fizetnek kilogrammonként, míg az étkezési alma ára 65-85 forint közötti, noha az elmúlt hét évben a léalma átlagára 25 forint volt, és az étkezésié is elmarad a szüret elején megszokott 100 forint körülitől.
A terméktanács szerint "jelentős ár-elmozdulásra nem lehet számítani a következő hetekben, s amennyiben az alacsony árszintek a következő években is uralkodóvá válnak, jelentősen visszaeshet a termelés". Kevesebb lesz az ültetvények területe, azzal együtt csökken az árualap, és ez veszélyeztetheti a feldolgozó üzemek létét is.
A szervezet az ágazat valamennyi szereplőjét, a termelőtől, a kereskedőn és a feldolgozón át, a szakmapolitikáig, felelőssé teszi a kialakult helyzetért. A terméktanács álláspontja szerint a helyzetnek rövid távú megoldása nincs, éppen ezért hosszú távú, radikális intézkedéseket sürget a változtatásért.
A terméktanács becslése szerint az idén a tavalyi hosszú aszályos időszak, valamint a tavaszi fagyok és a nyári jégverések miatt gyenge közepes termés, mintegy 500 ezer tonna várható az országban. A sokéves átlagtermés mennyisége 550-600 ezer tonna közötti, a múlt évben 520 ezer tonna alma termett. Abból 300 ezer tonnányit a léüzemek, 30-50 ezer tonna közöttit pedig a konzervüzemek dolgoztak fel.
Forrás: hirek.elelmiszerklub.hu
Kapcsolódó cikkek
KAP-forrás: a bizottság mérsékelne, Magyarország megőrizne
2018. január 12. 08:59
Az Európai Bizottság költségvetési biztosa szerint elképzelhető, hogy a következő uniós büdzsében kevesebb pénz juthat a közös agrárpolitikára. Ezzel szemben a kormány bízik abban, hogy a Magyarországnak jutó KAP-források nem csökkenek azután, hogy kész magasabb összeget befizetni a közös kasszába.
A helyi termék még nem hívószó
2017. augusztus 22. 08:21
Furcsa helyzetnek tűnik, de ha az ember bemegy bárhol az országban egy nagyobb élelmiszerboltba, elvétve talál csak olyan terméket vagy terményt, amely az adott település környékéről, vagy akár csak az ottani tájegységből származik. Miért nem lehet Csopakon csopaki bort kapni? Kecskeméten kiskunságit? Balatonvilágoson Hedon söröket? Vagy mégiscsak lehet?