Az olaszok gőzerővel nyomulnak a kazah búzára
2024. január 23. 11:59
A kazahok pedig gőzerővel jönnek-jönnének az Európai Unió piacaira. Már így is úgy emlegetik magukat, mint Közép-Ázsia „kenyereskosárkája”…
Még kicsi a hozam, de így is nagy a kibocsátás
Kazahsztán ma még nem nevezhető a gabonatermesztés technológiai mintaállamának: az idei búzatermés hektárátlaga például alig haladta meg az 1 tonnát. A kilátásai azonban hasonlóak az egykori ukrán és orosz búzatermesztéshez: ott is az utóbbi évtizedben produkálnak jelentős technológiai - és ezzel - hozamnövekedést. A hatalmas, 2,7 millió négyzetkilométeres kiterjedésű Kazahsztán területének több mint 70 százaléka alkalmas mezőgazdasági művelésre. Az országot a világ 10 legnagyobb búza- és liszttermelője közé sorolják, több mint 80 országba exportálnak, és az állam célja az agrárkibocsátás termelékenységének megháromszorozása, az export megkétszerezése.
Olasz óriás projektek
Ennek az egyik mozzanata az olasz állami felsővezetéssel folytatott tárgyalások, amelyeken a gabona- és olajosmag-termesztés, a tészta-, hús- és tejtermékek gyártása terén nagyobb együttműködést terveznek. A Bonifice Ferraresi olasz mezőgazdasági üzem olasz technológiákat alkalmazó gabonatermesztési és -feldolgozási projektek megvalósítását tervezi Kazahsztánban, valamint szakemberek képzését és technológiatranszfert. Kazahsztán már így is Olaszország egyik fő búzaszállítója, és egyúttal a gabonafeldolgozás részarányának növelését tervezi az országban. A tervek közt szerepel még egy átfogó közös projekt megvalósítása az intenzív kertészet és vetőmagtermesztés fejlesztésére.
forrás: agraragazat.hu
Kapcsolódó cikkek
Takarmánykukorica adja az otthonok melegét
2024. január 22. 13:31
Kukoricarostból készült biogázt táplál a gázhálózatba a Pannonia Bio és az E.ON.
Szűkült a termőföld-piac, de az árnövekedés töretlen
2023. július 07. 12:36
Tavaly 19 százalékkal kevesebb tranzakció keretében 21 százalékkal kisebb termőföld-terület cserélt gazdát Magyarországon, mint 2021-ben. Az árak emelkedése viszont továbbra is töretlen. Az előző évben 3,2 százalék volt a drágulás, és 2010 óta átlagosan 3,2-szeresére emelkedett a termőföld ára.