Cafeteria-változások
A kormány tervei szerint 2019-től a közterhek alapjának meghatározásához a béren kívüli juttatások esetében nem kell alkalmazni az 1,18-as szorzót, (2018-ban a béren kívüli juttatások értékének 1,18-szorosára kell 15% személyi jövedelemadót és 14% EHO-t fizetni. Így a teljes közteher ezekre a juttatásokra az adóteher 34,22%.) viszont a SZÉP-kártya marad az egyetlen kedvező adózású cafeteria-elem, csak az annak három alszámlájára (vendéglátás, szállás, szabadidő) utalt támogatás minősül kedvezményes közteher-fizetés mellett adható béren kívüli juttatásnak.
A tervek szerint 2019-től megszűnik:
- a lakáscélú munkáltatói támogatás adómentessége
- a mobilitási célú lakhatási támogatás adómentessége,
- a kockázati biztosítás (pl. egészségbiztosítás) adókedvezménye,
- a diákhitel-törlesztés támogatásának adómentessége,
- a sportrendezvényre szóló belépők adómentessége,
- a kultúra utalványok adómentessége,
- az eddig készpénzben kifizethető 100 ezer forintos juttatás kedvezménye.
Varga Mihály az adócsomag benyújtásakor azt mondta, a kormány azért döntött a cafetéria rendszer egyszerűsítése mellett, mert egyrészt a vállalkozások ezt kérték, másrészt a kormány szerint “munkáért munkabér jár mindenkinek, amely nem helyettesíthető semmilyen utalvánnyal”.
A szakszervezetek elégedetlenek a cafeteria-változásokkal, ezért sürgős egyeztető tárgyalás összehívását kérték. Információink szerint 2018. június 25-én 16 órakor a a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) monitoring bizottsága ülésén folytatódik a vita a tervezetről.