Együttműködés a mezőgazdaság fejlesztéséért és az élelmiszer-biztonság javításáért

2017. november 30. 08:54
Az élelmezésbiztonsági célok megvalósítása a térségi mezőgazdasági fejlesztési projektek megerősítésén keresztül garantálható – emelte ki Tóth Katalin a Földművelésügyi Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára az ENSZ Dél- Dél Együttműködés (UNOSSC) mezőgazdasági fejlesztési és élelmiszer-biztonsági kezdeményezésének magas szintű találkozóján

Magyarország büszke arra, hogy egyetlen európai uniós tagállamként meghívást kapott a négyéves projektben való közreműködésre – hangsúlyozta a szaktárca helyettes államtitkára. Az UNOSSC és az IFAD (Nemzetközi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap) közös kezdeményezése az észak-afrikai és a közép-ázsiai térségben nyolc ország esetében kívánja elősegíteni a mezőgazdasági kapacitások fejlesztését, illetve általuk az élelmezésbiztonság garantálását. A kezdeményezésből, amely a jó gyakorlatok átadására törekszik, számos közvetlen és közvetett nemzetgazdasági előnye származik a részt vevő országoknak, így hazánknak is.

A helyettes államtitkár rámutatott, Magyarország nagy hagyományokkal rendelkezik a mezőgazdasági termelés területén, amelyeket szívesen megoszt partnereivel, mivel meggyőződése, hogy a fejlődő országok támogatásának leghatékonyabb módja a tudás megosztásában rejlik.  Hangsúlyozta, hogy a magyar agrárpolitika szem előtt tartja a Fenntartható Fejlesztési Célok megvalósulását, amelyre jó példa a helyi mezőgazdasági termelés támogatása, valamint hazánk elkötelezettsége a GMO-mentes termelés mellett.

Büszkénk vagyunk arra, hogy a magyar mezőgazdaság és a környezetvédelem eredményei más országok számára is példaként szolgálhatnak, elősegítve a rászoruló országok hosszú távú gazdasági növekedését, illetve a hozzájutást a napi szinten szükséges, megfizethető árú élelmiszerhez – emelte ki a helyettes államtitkár.

kormany.hu

Kapcsolódó cikkek

Ezek azok a mesterfogások, amelyekkel jó pálinkát főzhetünk

2017. november 02. 07:54
A vezéraromákban rejlenek azok a lényeges különbségek, amelyek a kisüsti és az úgynevezett tornyos eljárással készülő pálinkákat megkülönböztethetik. E komponenseket ugyanúgy befolyásolhatja az illékonyság, a megfelelő hely és mennyiség, mint a lepárlás körülményei. A legfontosabb tényező azonban a deflegmáció, amely részleges kondenzációt jelent. Ennek megfelelő beállításával mindkét módszerrel ugyanolyan ízű és illatú pálinkát készíthetünk ugyanabból a cefréből.

Új otthont kapnak a mezőhegyesi tehenek

2017. január 23. 07:55
Mintegy ötmilliárd forintos beruházással „a világ legkorszerűbb telepévé” varázsolják a mintegy 1100 holstein-fríz tehén otthonát Mezőhegyesen - jelentette ki Farkas Sándor újjászervezésért felelős kormánybiztos, aki a Magyar Hírlapnak több fontos részletet is elmondott a ménesbirtok jövőjével kapcsolatban.