Egyre jobban értjük a növények "véralvadását"

2016. április 29. 07:51
A sejtjeik közötti csatornák elzárásával szigetelik el felsértett részeiket a növények. Kifinomultabban reagálnak a külső hatásokra, mint eddig hitték.

Az emlősök véralvadása a természet olyan csodája, amit bárki megfigyelhet. Egy kis sebnél percek alatt látható, amint a friss vér besűrűsödik, és rugalmasságát fokozatosan elveszítve elzárja a sebet.A növényeknek igaz nincs vére, de száraikban ugyanúgy éltető nedvek keringenek, amit egy sérülés esetén a vérhez hasonlóan meg kell őrizni.

Azt, hogy a tápanyagok a növények helyhez kötött sejtjei között apró csatornák ezrein közlekednek, eddig is tudták. A delaweri egyetem kutatócsoportja most azt vizsgálta, miként szabályozza ezeket a növény egy sérülés esetén – számol be róla a Modern Farmer szaklap alapján a hirado.hu.

Vizsgálataikból kiderült, hogy a növények a csatornák – szakszóval plazmodezmák – nyitását és zárását egy kallóz nevű, nagy molekulájú szénhidráttal vezérlik. Amikor a kallóz szint magas, a csatornák bezáródnak, amikor alacsony, kinyílnak.

levél

A kutatás eredményeiből akár a mezőgazdaság is profitálhat – fotó: Shutterstock

A kutatás rávilágított, hogy különféle ingerek hatására a növény a kallóz szintjét lokálisan is tudja változtatni. Mikor például megvágjuk egy növény szárát, a kallóz szint általánosan megugrik, így a csatornákon keresztül alig jut ki az értékes tápanyag a szabadba. A sérült sejtek mellett lévő egészséges sejtekben viszont leesik a szint, emiatt gyors növekedés indul be, ami segít abban, hogy a növény "kinője a bajt".

A tapasztalatokon felbuzdulva most azt vizsgálják, miként lehet a növények természetes védekezőképességét tovább erősíteni. Esetleg a kallóz-plazmodezma rendszer segítségével növekedésüket serkenteni - amit profitra lehetne váltani a mezőgazdaságában.

Forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Díjnyertes az egyedülálló minőségbiztosítási rendszer

2017. november 16. 08:33
A békési székhelyű Veritas Kulturális Egyesület TájGazda Eredet- és Minőségtanúsítási Rendszere nemzeti díjat kapott az Európai Minőségügyi Szervezet (EOQ) Magyar Nemzeti Bizottságának Minőség-Innováció 2017 pályázatán.

Brutális hideg jön - Mi lesz a mezőgazdasággal?

2018. február 21. 08:30
Az idei tél eddig enyhének mondható, volt minimális mennyiségű hó és egy kis hideg is, de 5 centiméter mélyen eddig csak néhol volt az országban fagy a talajban, és az is csak néhány napig tartott. A jelenlegi előrejelzések szerint azonban az igazi tél még csak most következik, a Dunántúlon elsősorban komoly havazással, a hét végétől pedig az ország nagy részén a tél eddigi legerősebb hideghullámával. A belvizes területek kiterjedése nőni fog, és egyelőre csak reménykedhetünk abban, hogy a kemény fagyok nem tesznek kárt a mezőgazdasági kultúrákban.