Elfogadták a 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégiát

2023. augusztus 08. 17:10
A 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégia átfogó keretet biztosít a hazai élővilág és a természeti erőforrások hosszú távú fennmaradásához, valamint meghatározza a 2030-ig elérendő célkitűzéseket, és az azok megvalósítását szolgáló intézkedéseket.
 
Elfogadták a 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégiát
A stratégia olyan témákat helyez előtérbe, mint a védelemben részesülő területek hálózata, a természetes és természetközeli ökoszisztémákat károsító inváziós idegenhonos fajok visszaszorítása, illetve a fenntartható mezőgazdálkodás, erdőgazdálkodás, vad- és halgazdálkodás, írta az agrártárca. A jelenleg elfogadott terv kiemelt feladatai közé tartozik továbbá a beporzók csökkenésének megállítása, az ökoszisztémák klímaváltozással szembeni ellenálló képességének javítása, a zöld infrastruktúra hálózat elemeinek fejlesztése, illetve a biodiverzitást veszélyeztető szennyezések mérséklése.
A biológiai sokféleség az élővilág változatosságát jelenti, hazánk sokszínű természeti értékeinek hosszú távú megőrzése pedig elengedhetetlen a jelen és a jövő generációinak jóllétéhez. Emellett a biodiverzitás az élelmiszertermelés alapja, valamint kulcsfontosságú a talajtermékenység és a beporzás biztosításában, a víz és a levegő tisztításában, miközben gyógyszer-alapanyagot és faanyagot is nyújt számunkra. Kiemelt szerepet játszik továbbá a katasztrófák, a járványok és betegségek elkerülésében, hatásainak enyhítésében, illetve a globális és a regionális klíma szabályozásában.
 
Magyarország egyedülálló és gazdag természeti értékei, a változatos adottságú és egyre többek által látogatott nemzeti parkok, a vadon előforduló, védett növény- és állatfajok és ezek természetes és természetközeli élőhelyei, az őshonos haszonállatok és növények, valamint az egyedi magyar táj és a hozzá kapcsolódó természeti és kulturális értékek mind hozzájárulnak hazánk országimázsához.
Biodiverzitás-szigetek létrehozásával szándékoznak helyreállítani a szántók  biológiai sokféleségét az ÖK kutatói | ELKH - Eötvös Loránd Kutatási Hálózat
A természeti erőforrások védelme és a velük való bölcs gazdálkodás követendő elv, hiszen így biztosítható, hogy hosszú távon megmaradjon Magyarország gazdag és értékes természeti környezete és biodiverzitása, amely nélkülözhetetlen a magyar lakosság minőségi életéhez.
 
A stratégia ide kattintva érhető el. 
 
 
forrás: Agrárminisztérium

Kapcsolódó cikkek

Már biztonsági hálóval kell védeni az olívaolajat az angliai boltokban!

2024. július 04. 18:09
A szárazság és a forróság tavaly felére csökkentette a termést.

Súlyos döntés született az ukrán gabonaimport ügyében Brüsszelben

2023. március 21. 11:46
Az EU mezőgazdasági miniszterei tárgyaltak a helyzetről, a Bizottság diszkriminatív döntést hozott Nagy István szerint.
 
"Az Európai Bizottság az Ukrajnának biztosított vámmentesség meghosszabbítását szorgalmazza, bízunk abban, hogy az agrárbiztos megnyitja a mezőgazdasági tartalékot és rendkívüli támogatást biztosít az Ukrajnával határos tagállamok termelőinek" – ezekkel a szavakkal jelentkezett be a Facebookon tegnap Brüsszelből Nagy István agrárminiszter.