Elfogadták a gabona és olajosnövény termesztés ÜHG-kibocsátási értékeit
2024. október 07. 14:14
2024. október 1-én, ötödik tagállamként az Európai Bizottság pozitívan értékelte és technikai szinten elfogadta Magyarország bioüzemanyag-gyártáshoz használható növényeinek termesztéséből származó, regionális üvegházhatású-gáz (ÜHG) kibocsátási értékeit.
![Elfogadták a gabona és olajosnövény termesztés ÜHG-kibocsátási értékeit Elfogadták a gabona és olajosnövény termesztés ÜHG-kibocsátási értékeit](static/content/articles/11000/11450.jpg?3423038271620072)
A hazai gabona- és olajosnövény klímavédelmi szempontból fenntartható termesztésének bizonyításában sikeresen zárt a kormányzat egy hosszú és nehéz folyamatot, amelyben az ágazati szereplők és a közigazgatás együttműködésből jelesre vizsgázott.
A szemeskukorica, őszi káposztarepce, napraforgó, őszi búza, szója Európai Bizottság által elfogadott ÜHG-kibocsátási értékei egyetlen esetben sem hozzák versenyhátrányba a hazai termelőket és bioüzemanyag feldolgozókat. Mivel növényeink kibocsátási értékei az eddig elfogadott dán, német, litván és cseh értékekhez képest jellemzően nem magasabbak, mi több hazánk az egyetlen uniós tagállam, amely elfogadott szója és napraforgó kibocsátási értékekkel rendelkezik. A hazai gabona- és olajosnövény ágazat piaci versenyképességét így nemcsak a már elfogadott értékekkel rendelkező országokkal szemben sikerült megőriznünk, hanem a többi tagállammal szemben is, hiszen számukra csak az uniós átlagértékek használata megengedett, amelyek jellemzően magasabbak, azaz kedvezőtlenebbek a számított értékeknél.
Az előkészítési és elfogadtatási folyamat sikere sokszereplős és mintaértékű együttműködésnek köszönhető, hiszen az ágazati szereplők megrendelésére, az Agrárminisztérium koordinálásában, az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) számításával és az Energiaügyi Minisztérium tárgyalásával zárulhatott az uniós élmezőnyben a folyamat.
Az Európai Bizottság 2023-ban bejelentette, hogy a RED I keretében kidolgozott és elismert korábbi regionális üvegházhatású-gáz (ÜHG) kibocsátási értékek (úgynevezett NUTS2 értékek) már nem érvényesek, és felkérte a tagállamokat, hogy nyújtsanak be új számított értékeket elismerésre. Magyarország eleget tett ennek a kérésnek azáltal, hogy a RED II keretében benyújtotta az Európai Bizottságnak a mezőgazdasági nyersanyagok termesztésére jellemző ÜHG kibocsátási szintekről szóló jelentést a NUTS 2 régiókra és az öt legfontosabb szántóföldi és olajosnövényre. Ezt fogadta el 2024. október 1-én technikai szinten az Európai Bizottság, a technikai elfogadás tényéről a tájékoztatást itt érhető el.
Egyúttal szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a növénytermesztésből származó ÜHG-kibocsátás értékét leginkább a N-műtrágyák és különösen a karbamid termésmennyiséghez viszonyított alkalmazása növeli. Így a szántóföldi és olajosnövények ÜHG kibocsátás-csökkentésének leghatékonyabb eszköze a N-műtrágyák típusának és használatának átgondolt, a termesztés intenzitásához, a várható reális hozamokhoz történő igazítása.
A számított értékek a kormany.hu-n elérhető táblázatokban találhatóak.
forrás: AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
Vészesen csökken az agrártermelők száma az EU-ban
2024. július 04. 17:48
A pályaelhagyók jelentős része egy nagyobb gazdaságba olvad bele.
Bartholomäus Grill, német újságíró könyvet írt az európai mezőgazdaság jelenlegi fejlődéséről. Ebben megállapítja, hogy az EU tagországokban naponta összesen mintegy 1.000 parasztgazdaság hagy fel a termeléssel.
Zalai szuperalma hódít Magyarországon: így termesztik a gyümölcsöt
2023. január 12. 12:38
80 hektáron folytat intenzív almatermesztést a zalaszántói Almakúti Kft., ahol az ültetvény 90 százaléka jéghálóval és öntözőberendezéssel van ellátva. Döntően Gala, Golden, Jonagold, Idared, Red Delicious és Granny Smith fajtákat termesztenek, a cég fő profilja a friss, étkezési alma előállítása.