Ellenőrizhető-e a dolgozó saját telefonja, privát e-mailje?
A kérdés konkrétan így szólt: "Tisztelt Szakértő! Megjelent egy cikk a munkáltatói adatkezeléssel, a GDPR-el kapcsolatban. Az írásban olvasható, hogy a munkáltató jogos érdeke a webhasználat, telefon, e-mail ellenőrzése. Kérdésem, hogy ez akkor is igaz, ha az eszközök a munkavállaló tulajdonában vannak, illetve a kérdéses e-mail postafiók a dolgozó privátja (nem céges)? Ugyanúgy felvetődik a kérdés, hogy mi a helyzet a GPS alapú helymeghatározással munkaidőn túl?"
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Abból kell kiindulni, hogy a munkahelyi ellenőrzésnek mi is a célja. Az ellenőrzés célja a munkaidő felhasználása, a munkavégzés ellenőrzése, illetve a munkáltatói tulajdonban lévő eszközhasználat ellenőrzése. Jelen esetben a munkáltató kizárólag a munkaidő felhasználását és a munkavégzést ellenőrizheti.
Abban az esetben ugyanakkor, ha az eszközök a munkavállaló tulajdonában vannak, további problémával szembesülünk. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. (Mt.) 11. § (1) bekezdés szerint a munkáltató a munkavállalót csak a munkaviszonnyal összefüggő magatartása körében ellenőrizheti.
A munkáltató ellenőrzése és az annak során alkalmazott eszközök, módszerek nem járhatnak az emberi méltóság megsértésével. A munkavállaló magánélete nem ellenőrizhető.
Emellett arra is figyelemmel kell lenni, hogy munkaviszonyban nem kérhető hozzájárulás a munkavállalótól az adatkezeléshez.
A fentiek alapján magántulajdonú eszközök esetén a munkáltató ellenőrzése sértheti a munkavállaló magánszféráját, illetve túlzott (szükségtelen) adatkezelésnek is minősülhet.
Saját eszköz esetén így a munkáltató számára a jogos érdek alátámasztása (igazolása) nehezen kivitelezhető.
Ami pedig a helyzetmeghatározást illeti, biztosítani kell annak lehetőségét, hogy a munkaidőn túl az ellenőrzés kikapcsolható legyen. Ellenkező esetben itt is jogellenesbe fordul át a munkáltató jogos érdekén alapuló ellenőrzés.
adozona.hu