Elveszik a ki nem vett szabadság?

2017. április 10. 07:42
Hogyan járjon el a munkáltató, ha megállapodott a munkavállalókkal az előző év végén, hogy átviszik a következő évre az életkor szerinti szabadságnapokat, és azokat március 31-éig kiveszik a dolgozók, de erre nem került sor? Ilyen esetben elvesznek a szabadságnapok a határidő után? Mit tehet a munkáltató, ha a dolgozók nem vették ki a szabadságnapokat? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.

Főszabályként a szabadságot az esedékesség évében kell kiadni, kivéve, ha a törvény megengedi az ettől való eltérést, mint például a munka törvénykönyve (Mt.) 123. paragrafusában az életkor alapján járó, valamint a következő évre áttolható pótszabadság esetén.

Az életkori pótszabadság továbbviteléről először is minden évben külön meg kell állapodniuk a feleknek. A pótszabadság a következő év végéig, és nem március 31. napjáig adható ki. Fontos leszögezni, hogy a szabadság kiadása minden esetben a munkáltató joga és kötelezettsége is. Töretlen a bírói gyakorlat azt illetően, hogy sem peres eljárásban, sem munkaügyi ellenőrzés esetén nem hivatkozhat a munkáltató arra, hogy a munkavállaló nem vette ki a szabadságot – akár azt a hét munkanapot, mellyel maga rendelkezik.

A szabadságra vonatkozó igény nem évül el a munkaviszony fennállása alatt. Tekintettel arra, hogy bizonyos idő után a felgyülemlett szabadság kiadása technikailag nem lehetséges (mivel a munkavállaló túlzottan hosszú ideig lenne távol), így a felhalmozott szabadságnapokat mielőbb ki kell adni. Azzal együtt, hogy a szabadságot a munkáltató adja ki, az időpontról egyeztetnie kell a munkavállalóval.

A gyakorlatban az is előfordult, hogy a munkáltató 10 évig nem adta ki a felgyülemlett szabadságnapokat, így azok kiadására technikailag már nem volt mód, pénzben megváltani pedig kizárólag a munkaviszony megszűnésekor lehet. A szabadság nem kiadása a munkáltató jogsértésének minősül.

adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Élénkülő mezőgazdasági kereskedelem a Közel-Keletettel

2016. december 02. 09:02
Bővülhet az Izraelbe és Palesztinába exportált magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek köre és forgalma, élénkülhet a közel-keleti országokkal folyatatott kereskedelmi kapcsolat – foglalta össze külföldi látogatásának eredményét Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter, aki az izraeli és a palesztin mezőgazdasági miniszterrel folytatott megbeszéléseken túl számos más szakmai egyeztetésen is részt vett.
 

Megtilthatják-e, hogy munkaidőben mobilozzunk?

2018. március 05. 08:22
Külön kérdés, hogy a dolgozónál lehet-e a magán mobilja vagy csak nem használhatja munka közben. Bármelyiket akarja megtiltani a munkáltató, arról tájékoztatni kell a munkavállalót. Legjobb, ha a telefon használatáról szabályzat rendelkezik, amit az alkalmazott előre megismer - írja a Piac és Profit.