Emelkedtek a bérek az agráriumban

2019. július 18. 12:27
Az első negyedévben 15 százalékkal emelkedtek a nettó átlagkeresetek a mezőgazdaságban, miközben a foglalkoztatottak száma csaknem 6 százalékkal csökkent éves összevetésben – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első negyedéves nemzetgazdasági összesítéséből.

A magyar gazdaság bővüléséhez termelési oldalról a legtöbb nemzetgazdasági ág hozzájárult. Az árutermelő ágak közül az ipar hozzáadott értéke 5,9, az építőiparé 47 százalékkal nőtt, a mezőgazdaságé 2,7 százalékkal csökkent a 2018. első negyedévihez képest.

 

 
Fotó: MTI

 

2019. első negyedévében a mezőgazdasági termelői árak 8 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, ami 2013 óta a legerőteljesebb első negyedévi növekedés volt.

A növényi termékek ára 13 százalékkal emelkedett, az állatok és állati termékeké 1,2 százalékkal csökkent. A tavalyi tenyészidőszak kedvezőtlen időjárása okozta terméscsökkenés árakra gyakorolt hatása még mindig érezhető, a gabonafélék ára 15 százalékkal magasabb volt, mint 2018 első negyedévében.

A búza termelői ára negyedével, a kukoricáé 3 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.

A burgonya (91 százalék) és a zöldségfélék (46 százalék) jelentős drágulásában az előző két évi alacsony bázisnak is szerepe volt.

 

 
 

 

A gyümölcsök ára ugyanakkor az egy évvel korábbi, magas bázisról ötödével esett vissza. A vágómarha ára 7, a vágósertésé 2,6 százalékkal mérséklődött, a vágóbaromé 2,7 százalékkal nőtt. A tej ára alig változott (+0,9 százalék), az étkezési tyúktojásé 13 százalékkal csökkent.

A mezőgazdasági termelés ráfordítási árai 5,5 százalékkal magasabbak voltak a 2018. első negyedévinél, a folyó termelőfelhasználás (5,6 százalék) és a mezőgazdasági beruházások (5 százalék) árszínvonala is nőtt. A takarmányok 9,6, a műtrágyák 11, a növényvédő szerek 2,9, az állatgyógyászati készítmények 4,2, az energia és kenőanyagok 3,6 százalékkal drágultak. Nőttek az épület- és a gépberuházások (10 és 2,1 százalék) árai is.

A termelői árak és a ráfordítási árak hányadosaként számolt agrárolló értéke 102,4 százalék volt, az előző évihez képest (97,7 százalék) ellentétesen változott.

Forrás: 
www.ksh.hu / magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

A gazdáknak védelemre van szükségük a koronavírus okozta agrárpiaci válsághelyzetben

2020. szeptember 03. 09:55
A koronavírus járvány egyértelműen megmutatta, hogy az európai polgárok szemében felértékelődött az élelmezésbiztonság kérdése. A magyar gazdákra a nehéz helyzetben is lehet számítani, hiszen még a rendkívüli körülmények között is biztosított a magyar emberek élelmiszerellátása - mondta Nagy István agrárminiszter az uniós mezőgazdasági miniszterek szeptember 1-jei informális ülésén a Koblenzben.

EU agrárpiacainak rövidtávú kilátásai - 2022 tavasz

2022. május 25. 09:51
Az Európai Bizottság Mezőgazdasági Főigazgatósága közzétette az EU mezőgazdasági piacainak rövid távú kilátásairól szóló legfrissebb előrejelzését. A jelentés kiemeli az alapvető élelmiszerbiztonsági, valamint az EU takarmány- és műtrágyaimporttól való függőségével kapcsolatos rendszerszintű aggályokat.