ÉVENTE 10 MILLIÓ HEKTÁRNYI TERMŐFÖLDET TESZÜNK TÖNKRE
2022. november 17. 10:52
A talaj minőségének megóvása, a talaj- és vízgazdálkodás, valamint a talaj és mezőgazdaság kérdéseit járta körbe Dobos Endre egyetemi tanárral, a Magyar Talajtani Társaság elnökével Áder János volt államfő Kék bolygó című podcastjának megjelent adásában.
Áder János elmondta, a világon mindenhol megjelenő probléma a mezőgazdasági talajok minőségének romlása. Egy ENSZ-felmérés szerint évente 10 millió hektár termőföld megy tönkre a világon, ez több, mint amennyit Magyarországon művelünk.

„Minden évben Olaszországnyi területen irtanak ki erdőket, azért, hogy termőföldhöz jussunk. Ugyanakkor a rossz gazdálkodás következtében a termőföld tönkremegy és se erdő, se földművelésre alkalmas terület nem lesz” - tette hozzá Áder János.
Kiért arra is, hogy a becslések szerint a talaj minőségének romlása következtében évente 6-12 billió dollár a kár. A volt államfő arra hívta fel a figyelmet, hogy adott esetben több száz év kellett ahhoz, hogy egy centiméternyi humusz képződjön.
„Az előbb említett nemzetközi adatok is azt mutatják, hogy mintha nem becsülnénk meg a jó minőségű talajt, mintha úgy gondolnánk, hogy az örökké a rendelkezésünkre áll majd” - mondta Áder János. Hangsúlyozta: a mezőgazdasági földművelésben, a talajhasználatban és a vízgazdálkodásban is szemléletváltásra van szükség, mert a talaj jelentős részét víztározásra kellene használni.
Dobos Endre, a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karának egyetemi tanára arról beszélt: a talaj az emberiség legősibb erőforrása, és feltételesen megújuló erőforrás.
Rámutatott, a tudományos világnak és a politikának nagyon nagy szerepe van a változások előmozdításában. A politikai most gyorsan változott, az Európai Unió például több területen is missziót indított el, köztük a talajok megújítására vonatkozóan - tette hozzá a szakember. Elmondta, a mezőgazdasági folyamatok során elporosítottuk a talajainkat.
„Magyarország talajai nagyon rossz állapotban vannak, iszonyú gyorsaságú az erózió" - fogalmazott.
A Magyar Talajtani Társaság elnöke szólt arról is, hogy a gazdák nagyon nyitottak, jól fogadják a talaj védelmével kapcsolatos javaslatokat. Ugyanakkor az uniós támogatások nem mindig úgy hasznosulnak, ahogy az kívánatos lenne.
Forrás: agrarunio.hu
Az új utak kereséséhez,alternatívák, megoldások megtalálásához gondolatébresztőnek szíves figyelmükbe ajánljuk a "Mérgezett föld" c. filmet!.
Kapcsolódó cikkek
A MATE oktatói és diákjai aktívan vállalnak szerepet a magyarországi vidékfejlesztésben
2023. július 03. 11:59
Idén 10 éve, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és jogelőd intézményének tanárai és hallgatói műhelygyakorlatok keretében, közösen dolgoznak ki fenntartható vidékfejlesztési terveket a főként aprófalvas, hátrányos helyzetű régiók számára. A projektek az elmaradott térségek térségi kezdeményezéséhez, LEADER (Közösségi kezdeményezés a vidék gazdasági fejlesztése érdekében) programhoz vagy natúrpark alapításhoz kapcsolódnak szerte az országban.
Mit kell tudni az agroturizmus adózási formáiról?
2023. november 09. 13:14
Jelenleg Magyarországon agroturisztikai étkeztetés kistermelői falusi vendégasztal, falusi szállásadás, valamint lakáséttermi szolgáltatás keretében valósulhat meg. Tekintettel arra, hogy meglehetősen nehéz eligazodni a különféle agroturisztikai étkeztetési szolgáltatások nyújtásához kapcsolódó adózási szabályok rengetegében, az alábbiakban részletezésre kerülnek a témában felmerülő személyi jövedelemadót, illetve általános forgalmi adót érintő szabályok, hatósági álláspontok.