Extrém hideg: a forró tea adómentes, de a kávé nem az

2018. február 27. 07:59
Vörös-kód riasztás figyelmezteti a lakosságot, hogy tavasz helyett napokig tartó szokatlan hideg lesz. Mi a teendőjük a hóban, fagyban, hidegben dolgozók munkáltatóinak?

Az egészséges és biztonságos munkavégzési feltételek megvalósítása érdekében minden munkáltató köteles a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.), valamint a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló 3/2002. SzCsM-EüM együttes rendelet betartására.

Az Mvt. a munkáltatók számára kötelezően előírja, hogy a munkavállalókat el kell látni a veszélyforrások ellen védelmet nyújtó egyéni védőeszközökkel, továbbá a munkakörülményektől függően gondoskodni kell a szélsőséges időjárás okozta egészségkárosodás megelőzését célzó munkaszervezésről, szolgáltatásokról. Meg kell határozni a védőfelszereléseket, azok használatára a munkavállalókat ki kell oktatni és a használatukat meg kell követelni.

A munkáltató köteles biztosítani a védőeszközök rendeltetésszerű használhatóságát, védőképességét, kielégítő higiénés állapotát, szükséges tisztítását, karbantartását, javítását, pótlását, ennek teljesítése helyett a munkáltató nem adhat pénzbeli vagy egyéb megváltást a munkavállalónak. További előírás, hogy minden munkavállaló részére biztosítani kell megfelelő mennyiségű, az egészségügyi előírásoknak megfelelő minőségű ivóvizet, a szabadtéri munkahelyen, hideg napokon történő munkavégzés jellegének és a munkakörülményeknek megfelelő melegedési lehetőséget, védőitalt. A munkavállalónak jogában áll mindezeket megkövetelni, mulasztás esetén a munkavédelmi hatósághoz fordulhat az előírások betartása érdekében.

adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Külső hatások miatt drágulhat a gyümölcs

2017. május 11. 07:38
Nem csak a hazai fagy, az európai árak is drágítják a gyümölcsöket. A klímaváltozás miatt szélsőségesebbé vált az időjárás és emiatt egyes fajták eltűnhetnek Magyarországról.

Újra kiválónak kell lennie az agrárszaktudásnak

2017. február 01. 08:26
A GDP-nek mindössze csak 1-2 százalékát fordítjuk oktatásra, ennek súlyos következményei vannak, ugyanakkor az egyetemeknek is fel kell ismerniük, hogy nem árt a frissítés. Az uniós támogatások nem tartanak örökké, valószínűleg ez a kényszer is kell a változtatáshoz.