Hazai borászati siker

2023. augusztus 25. 14:16
A magyar hulladékgazdálkodásban pár hónapja a kiterjesztett gyártói felelősségrendszer, az EPR van érvényben. Az unió által előírt új szabályozás szerint a gyártóknak kell megfizetniük a termékeikkel kapcsolatos hulladékkezelés költségeit. Az unió előírta minden tagországnak, hogy hogyan kell elérni a hulladékok kibocsátását és annak visszagyűjtését. Ez a program Magyarországon is elindult és ennek az a következménye, hogy minden ilyet kibocsátónak – ide értve a csomagolóanyagokat is – kiterjesztett termékfelelősségi díjat kell fizetni. Ez természetesen költségnövekedés.
 
Hazai borászati siker
A szabályozás számos agrárvállalkozást is érint, a borágazatra eddig is jelentős terheket rótt az elmúlt években a világjárvány, majd az energiaválság és az infláció. Az ágazat szereplői szerint több terhet már nem bírnak el a pincészetek. Frittmann János, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke szerint minimális nyereség realizálódik mostanában a borászatokban, amelyek eddig is azzal szembesültek, hogy 45 százalékos volt az imputanyagok emelkedése, viszont 10 százalékkal lehetett csak megemelni a borok árát, mert nem fedezte ezeket a költségeket.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa az Agrárminisztériumhoz fordult annak érdekében, hogy ne növekedjenek az ágazat terhei. A bor esetében a borospalack ugyanis az a csomagolástípus, amely után eredetileg jelentős hulladékkezelési díjat kellene fizetni, amely ebben a formában – a mostani rendkívül kiélezett borpiaci helyzetben – megterhelést jelent a kormányzat megítélése szerint. A tanács kérését meghallgatva az a döntés született, hogy a korábbi termékdíjjal azonos mértékű díj terheli csak a borászatokat. Az unió által előírt szabályozás egy másik eleme, az italcsomagolások kötelező betétdíja és visszaváltása jövő év elején lép majd életbe. A borászatok az új rendszerben is szeretnék megőrizni hagyományaikat, azaz üvegből készült palackokba töltenék a boraikat.
 
Frittmann János szerint ha ezt nem sikerül megtartani, akkor több évtizedes munkája veszik kárba az ágazatnak, amivel elérték ezt a színvonalat. Egyikőjük sem szeretné, ha műanyag palackokba terelődnének át a minőségi borok. Ezt akadályozta meg egy kormányrendelet, de a szakma szerint a januárban életbe lépő másik változásnak is ebbe az irányba kellene tartania. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa abban bízik, hogy a minisztériumnál sikerült ezt a költségteher csökkentést is elérni.
 
A szőlészeknek idén nem csak az imputanyagárak növekedése, hanem az időjárás is gondot okoz. Kimondottan nehéz éve van az ágazatnak, az állandó esőzésekkel, a peronoszpóra, lisztharmat és a különböző gombabetegségek megjelenésével. Ez megdrágította a szőlőtermelést. Az EPR-termékdíj mértékének csökkentése lehetőséget nyit arra, hogy a borászatok idén magasabb árat fizessenek a termelőknek a szőlőért. Mindez számos családi gazdaság védelmét szolgálja.
 
forrás: agrotrend.hu 

Kapcsolódó cikkek

Diákmunka: ennyi lesz idén az átlagos órabér

2024. május 30. 16:22
Kott Zoltán arra számít, hogy 2024-ben a diákok órabére országos átlagban is meg fogja haladni a 2000 forintot Magyarországon. A diákmunka-aktivitás 2023-ban újra megközelítette a Covid előtti szinteket nálunk, és a piacvezető iskolaszövetkezet elnök-vezérigazgatója szerint idén nyáron hazánkban nagyjából 120 ezer tanuló fog dolgozni, közülük mintegy 90 ezren iskolaszövetkezeti keretben.

Zavarja a németeket a falusi zaj. Új rendelettel szigorítanak

2024. augusztus 01. 14:19
Főként a kakaskukorékolás és a kutyaugatás korlátozására tettek javaslatot.
 
Az utóbbi időben a német szövetségi környezetvédelmi minisztérium legújabb rendeletterve borzolja a falusi lakosság kedélyét és idegeit, mivel annak alapján a német falusi településeken a nappali zajkibocsátási szintet a lakosság nyugalma érdekében 3 decibellel kellene csökkenteni.