Januártól sok helyen kötelező lesz a visszaváltás
2023. október 05. 13:35
Januártól indul a tavaly előkészített kötelező visszaváltási rendszer a meghatározott űrtartalmú fém-, üveg- és műanyag palackokra, valamint dobozokra.

Még néhány hónap, és érdemes lesz visszavinni, a nagyobb boltokban, településeken pedig kötelező lesz visszaváltani a fém-, üveg- és műanyag palackokat.
Januártól indul a tavaly előkészített kötelező visszaváltási rendszer a meghatározott űrtartalmú fém-, üveg- és műanyag palackokra, valamint dobozokra. A fogyasztóbarát megoldást a koncessziós társaság, a MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. fogja működteti a gyártók és kereskedők együttműködésével – erősítette meg az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára. Raisz Anikó a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón elmondta, hogy
A VISSZAVÁLTÁSI DÍJ EGYSÉGESEN 50 FORINT LESZ AZ EGYUTAS, AZAZ EGYSZERI FELHASZNÁLÁSRA ALKALMAS CSOMAGOLÁSOKRA ÉS A GYÁRTÓK ÁLTAL MEGHATÁROZOTT ÖSSZEGŰ A TÖBBUTAS, TÖBBSZÖR HASZNÁLHATÓ CSOMAGOLÁSOKRA.
Várhatóan kötelező átvételt írnak elő a 400 négyzetmétert meghaladó eladótérrel rendelkező értékesítőknek és forgalmazóknak, valamint az ezer lakosnál nagyobb településeken.
A cél a körforgásos gazdaság erősítése, azaz az iparban újrafelhasználható hulladékok, csomagolóanyagok újbóli alapanyaggá történő feldolgozása. Az utóbbi évek kaotikus állami hulladékkezelési rendszereiben ez az elv kevésbé érvényesült, és a lakosság sem volt kellően érdekelt a visszaváltásban. Az új szabályozás egyik erénye lehet, hogy a jövőben több csomagolóanyagot fogunk szelektálni és visszajuttatni a körforgásos gazdaságba, így csökkenhet a kommunális hulladék.

Nyugat-Európa mellett már a más országokban is bevált, sőt, a várakozásokat is felülmúlta a visszaváltási rendszer.
A szlovák betétdíjas rendszer (DRS) a jelentések szerint működésének első évében 820 millió visszavett betétdíjas terméket fogadott be, és a várt mennyiség feletti, 70 százalékos visszavételi arányt ért el. A szomszédos országban naponta mintegy 2,5 millió PET-palackot gyűjtenek vissza.

Szlovákiában naponta mintegy 2,5 millió PET-palackot és dobozt gyűjtenek be, amelyek egyébként jelentős részben a természetben vagy a vizekben végeznék – közölte Ján Budaj szlovák környezetvédelmi miniszter
A Közép-Európában elsőnek számító nemzeti betétdíjas rendszer 2022. január 1-jén indult el, azzal a céllal, hogy az Európai Unió irányelvének megfelelően elősegítse az italcsomagolások magasabb visszavételi és újrahasznosítási arányát, ezáltal a hulladék csökkentését.
Habár a szlovák betétdíjtörvény szerint a fogyasztók nemcsak a visszaváltó automatáknál, hanem a pénztáraknál is leadhatják az üvegeket, a tapasztalatok szerint az automatamódszer népszerűbb. Ma már kétezer gyűjtőpont található Szlovákiában.
Az automatizált visszaváltó rendszerek egyszerűsége és hatékonysága miatt a visszaváltó automaták száma várhatóan nőni fog, és a kiskereskedők további automatákat vagy nagyobb kapacitású gépeket fognak vásárolni.
Forrás: transpack.hu
Kapcsolódó cikkek
Külföldre vinnék ezeket a magyar a zöldségeket: itthon alig kell, pedig van bőven
2022. december 14. 12:13
A gyökeresen megváltozott piaci és gazdasági helyzet hatalmas kihívásokat okoz a magyarországi kertészetekben. Az egyértelműen látszik, hogy a hazai gyümölcstermesztő felület 40-50 százaléka korszerűtlen és potenciálisan versenyképtelen, a következő 2-3 évnek pedig valószínűleg komoly piactisztító hatása lesz a gyümölcstermelők tekintetében, és nagyon sokan ki fognak majd esni - hangzott el a Portfolio Agrárszektor 2022 Konferencián Siófokon. A szakemberek emellett arról is beszéltek, hogy habár nagyon megdrágultak idén a hajtatott zöldségek itthon, ezzel egyenesen arányosan egy 25-40 százalékos forgalomcsökkenés is tapasztalható Magyarországon, és várhatóan a piac jövőre csak még tovább fog szűkülni, ami miatt sokan elkezdhetik az exportpiacokra szállítani a hazai árut.
Nem is hinnéd, de még a csomagolás színe is befolyásol, amikor leveszel egy terméket a polcról
2024. április 09. 14:26
Ezek a színek befolyásolják a fogyasztókat bio élelmiszerek vásárlásakor.
Az ökológiai élelmiszerek iránti növekvő érdeklődést az egészségesebb és fenntarthatóbb életmód iránti társadalmi váltás hajtja. A fogyasztók környezeti hatások iránti tudatossága növekszik, és olyan termékeket keresnek, amelyek összhangban vannak az értékeikkel.