Javítaná az EU a munkavállalók szociális védelmét

2018. március 14. 07:40
Az Európai Bizottság javaslatokat terjesztett elő az európai munkaügyi hatóság létrehozására, a munkavállalók szociális védelemének javítására – közölte az uniós bizottság.

A tájékoztatás szerint a bizottság az új uniós szintű ügynökség létrehozásával azt szeretné elérni, hogy minden munkavállaló és önálló vállalkozó garantáltan részesüljön szociális védelemben.

Mint elmondták, az elmúlt tíz évben csaknem megduplázódott, és ezzel 2017-re 17 millióra nőtt azoknak az uniós polgároknak a száma, akik más tagállamban telepedett le, vagy vállalt munkát.

Az új hatóság az elképzelések szerint egyebek mellett tájékoztatást nyújt majd a polgároknak és a cégeknek az álláslehetőségekről, szakmai gyakorlati lehetőségekről, a mobilitási programokról, a felvételi eljárásokról és képzésekről, valamint iránymutatással szolgál a más tagállamban történő letelepedéssel, munkavégzéssel, illetve működéssel kapcsolatos jogokról és kötelezettségekről.

A hatóság új uniós ügynökségként jön létre, székhelyéről a tagállamok döntenek majd. Működését várhatóan 2019-ben kezdi meg.

Az Európai Bizottság másik javaslata a munkavállalók és az önálló vállalkozók szociális védelemhez való hozzáférésének javítását szorgalmazza. Mivel a munkavállalók közel 40 százaléka önálló vállalkozó vagy atipikus foglalkoztatási formában – nem teljes munkaidős, határozatlan időre szóló munkaszerződéssel – dolgozik, gyakran előfordul, hogy nem rendelkeznek megfelelő társadalombiztosítással, munkanélküliségi biztosítással vagy éppen nyugdíjjogosultsággal.

A bizottság javaslata iránymutatásként kíván szolgálni a tagállamok számára ahhoz, hogy támogassák minden munkavállaló és önálló vállalkozó szociális védelemhez való hozzáférését, különösen azokét, akik foglalkoztatási státusuk miatt nem részesülnek megfelelően a szociális biztonsági rendszerek nyújtotta védelemből.

adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Áfacsökkentés: az UHT és az ESL tejek következnek?

2017. május 11. 07:42
A 2018-as költségvetésben az élelmiszerek közül egyelőre a hal áfájának csökkentése várható, de további termékek kulcsának mérséklése is napirenden van. Az agrárgazdaságért felelős államtitkár szerint a szaktárca és a NAK célja ebben az ügyben azonos.

Itt az akcióterv, amellyel csapást mérnének az élelmiszermultikra

2017. augusztus 16. 12:55
Megjelent a Magyar Közlönyben az a 20 pontos akcióterv, amelyet a multinacionális cégek rossz minőségűnek mondott élelmiszereinek háttérbe szorítására kíván végrehajtani a kormány. Az intézkedésekre mintegy 2 milliárd forintot fordítanának 2017-2019-ban, egyes lépések kidolgozási határidejét viszont csak 2020. december 31-ben állapították meg. Kiemelt cél a fogyasztói tudatosság növelése, illetve a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) létszámának és laborkomplexumának bővítése is.