Kártyával fizet? - Kellemetlen változás számos magyar boltban

2019. november 26. 08:43
Ha egy érintéses fizetés elsőre nem jön össze, akkor nem kell kétségbeesni, jó eséllyel a "45 ezres szabály" lehet a ludas.

Aki sokat fizet kártyával szeptember közepe óta szembesülhetett azzal, hogy egy 5000 forint alatti  érintéses fizetés nem jött össze, pedig van pénz a kártyán.

Akadnak kártya-elfogadóhelyek - boltok, éttermek, kávézók -, ahol képben vannak a dolgozók és a bedugós - PIN-kód megadásával működő - módszerrel megoldják a fizetést, de vannak helyek, ahol ezt nem feltétlenül tudják.

45 ezer a limit

A fizetés elutasítása a fenti esetben normális: szeptember 14-e óta, ha az egymást követő 5 ezer forint alatti vásárlások összege túllépi forintban a 150 eurónak megfelelő összeget, azaz 45-50 ezer forintot, akkor a soron következő vásárlásnál meg kell adni a PIN-kódot. Fontos, hogy a szabály nem egy napra vonatkozik.

A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy akár napon belül vagy egy hét alatt mondjuk 15 alkalommal vásárol valaki kártyával mondjuk 5000 forint alatt, akkor a 45-50 ezres limit elérése után már csak a "bedugós" mószerrel és a PIN-kód megadásával lehet fizetni. Ezt követően újraindul a "számláló" a következő 45-50 ezres összegig lehet érintéssel vásárolni.

Ez a szabályozás az Európai Unió második pénzforgalmi irányelvéhez - az úgynevezett PSD2-höz - kötődik, amely 2019. szeptember 14-től lépett életbe - erről a Napi.hu korábbi cikkében olvashat részletesen. (Az eredeti cikkben 45 ezer forintos limitet írtunk, ami valójában 150 euró az aktuális forintárfolyamnak megfelelően az adott banknál. A limitösszegre vonatkozó adatokat korrigáltuk.)

naoi.hu

Kapcsolódó cikkek

Felváltja-e a lokalizáció a globalizációt?

2020. június 05. 07:43
Aligha. De attól még kézzel fogható a helyi ellátási láncok erősödése. Ez beépül a fogyasztói szokásokba. A kérdés, hogy vajon tartósan? Az arányok nagyon fontosak. Hiszen vannak igen merev korlátok.

Íme a világ csodája: jégvirágok a hóban

2020. január 17. 08:49
Az amatőr hótaposó célja az, hogy a környezet szépségére hívja fel alkotásaival a figyelmet.