Kétszer annyi munkabaleset történik, mint amennyit a statisztika mutat
Ahogyan arról mi is beszámoltunk 2017-ben 16.172 munkabaleset történt az országban, ami egy kicsivel kevesebb, mint 2016-ban. De ha a korábbi évek statisztikáit is megnézzük, akkor látható, hogy egyre több baleset történik - írják.
A legtöbb baleset a gépiparban, a feldolgozóiparban, és a szállítás, raktározás területén történik, és itt van legtöbb halálos baleset is. Az építőipar nagyjából a középmezőnyben helyezkedik el a balesetek számát tekintve, de a legtöbb halálos kimenetelű baleset építkezéseken történik. Az építőiparban dolgozik a legtöbb be nem jelentett dolgozó, ha pedig nincs munkás, akkor baleset sincs, legalábbis papíron.
László Zoltán, a Vasas Szakszervezetek Szövetségének alelnöke arról beszélt alapnak, hogy a balesetek miatt a munkából kiesettek kérvényei sem egyeznek meg a statisztikai adatokkal, sokkal többen vannak. Szerinte is a túlhajszoltság az egyik fő oka a baleseteknek, ismer olyat, aki 31 nap alatt 35 műszakot dolgozott végig. Ennyi túlóránál már csökken a koncentráció. A betanítási idő is lerövidül, a fémmegmunkálók betanulási ideje korábban 3-4 hét is volt, most egy nap. Nem tartják be a munkavédelmi előírásokat sem a munkáltatók, vagy hibás gépekkel kell dolgoznia a munkavállalóknak.
Van olyan cég, ahol húsz százalékkal nőtt meg a roncsolási balesetek száma. A dolgozók sokszor félnek, hogy elveszítik a munkájukat, így nem jelentik a balesetet. Olyanról is tud a szakszervezet, ahol pénzzel vették rá a munkást, hogy mondja azt, otthon vágta le az ujját. Feljelentést szinte senki nem mer tenni - mondja.
A lapnak nyilatkozó ügyvéd szerint a legtöbb munkás nem tud vagy nem akar éveket (akár 6-8 évet várni) a bírósági ítéletre, inkább elfogadja a cég által kínált kártérítési összeget.
Népszava