A tömegborok, vagyis az alacsonyabb minőségi kategóriát képviselő borok piaca novemberben még Európa-szerte csendes volt; még nem minden fajtából készült el a bor.
Olaszországnál az határozza meg az árakat, hogy a fő olasz exportborok – a Prosecco, a Primitivo és a Pinot Grigio – vásárlói ki tudják várni az árcsökkenést, illetve a spanyol borok európai és hazai vásárlói is elegendő készlettel rendelkeznek tél végéig. Franciaországban a déli Languedoc vörösborokból a 2018-ból megmaradt nagy készletek, valamint a csökkenő vörösborfogyasztás jelent egy kis nyomást a vörösborpiacra. Más borok eladásai dinamikusan alakulnak: a Languedoc fehérborok és rozék, a spanyol nemzetközi vörösborok és a jó minőségű olasz vörös- és habzó tömegborok nagyon kelendőek. A főbb európai exportpiacokon azonban több bizonytalanság is van.
Az USA 2019 októberében több európai terméket sújtó büntetővámot vezetett be. Ezek a 14 százalék alatti alkoholtartalmú spanyol, francia és német borokat érintik. A legutóbbi, december eleji hírek pedig már arról szóltak, hogy az Egyesült Államok 100 százalékos vámmal készül sújtani francia termékeket, válaszul az amerikai technológiai óriáscégekre kivetett francia digitális adók miatt. Úgy tűnik, hogy ez a téma 2020-ban is napirenden maradhat és kihathat az európai borpiacra.
Fokozza a bizonytalanságokat, hogy az Egyesült Királyságban legalább 2020. január 31-ig folytatódni fog a brexit-dráma, miközben a kínai gazdaság visszaesett, és az importborok ottani piacán is egyre több konkurenciája akad az európai boroknak.
A londoni alsóház október végén szavazta meg, hogy 2019. december 12-én előrehozott parlamenti választásokat tartsanak Nagy-Britanniában. Boris Johnson miniszterelnök és a konzervatív párt azzal kampányolt, hogy le kell zárni a Brexitet. A Brexitről szóló megállapodást a brit parlament megszavazta, ennek értelmében
A politikai környezetben lévő bizonytalanságok a borpiacra is kihatnak. Amíg úgy tűnt, 2019. október 31-ével megvalósul a kilépés, a brit borvásárlók már felkészültek egy megállapodás nélküli (no-deal) Brexitre és jelentős készleteket halmoztak fel. Ősszel aztán elmaradt az év elején a piacon már végigfutott pánik: a korábban tervezett, március 29-i Brexit-határidő még jobban megijesztette a piaci szereplőket. A tavalyi „brexit – nem brexit” libikókának köszönhetően gyakorlatilag minden eshetőségre felkészülve várja a fejleményeket a boripar a csatorna mindkét oldalán. Azok a nagyobb, francia és spanyol beszállítók, amelyek jellemzően alacsonyabb árfekvésű borokat szállítanak Nagy-Britanniába, piaci részesedésük csökkenésétől tartanak a vámok emelkedése miatt, míg az eredetvédett és prémium borokat ez kevésbé érinti.
Visszaeső vörösboreladások Franciaországban
Az Agreste előrejelzése szerint Franciaországban mintegy 42,2 millió hektoliter lesz az 2019-es bortermés. Ez 15 százalékos elmaradás a 2018-as rekordhoz, és 7 százalékos mínusz az ötéves átlaghoz viszonyítva.
A languedoc-i tömegborok piacán nem okozott nagy izgalmakat az idei kisebb termés, kivéve a Chardonnay és a bioborok piacát. Az 2019-es fehér- és rozéborok november elején kerültek piacra, a vörösborok nagy része pedig még nem készült el ekkorra, bár a Pinot noir és a Merlot már ekkor is elérhető volt bizonyos területeken. Az árakról még tárgyalnak: eddig az látszik, hogy miközben a fogyasztók árcsökkenést szeretnének, a beszállítók a 2019-es kisebb termés ellenére is a tavalyi árakkal számolnak a fehér- és a rozéboroknál. Az egyetlen kivétel ez alól a Chardonnay, amelynél enyhe áremelkedés várható. A vörösboroknál is a fehérekhez hasonló ártrendre számítanak a szakértők.
Ezt egyrészt a fogyasztói szokások változása okozta: mivel az ilyen borokból kevesebb fogyott, a francia pincékben jelentős készletek halmozódtak fel. A vörösborfogyasztás franciaországi csökkenése mellett az exportpiacokon meglévő problémákra is érdemes figyelni: a francia borokra kivetett amerikai vámokkal, a brexittel és a kínai gazdaság lassulásával, valamint az ottani kiéleződött exportversennyel is számolni kell. A vörösborok vevői mindezek miatt nagyon óvatosak és csak apránként, kis tételekben vásárolnak. A francia fogyasztók, különösen a fiatalabbak kevesebb bort isznak és sokan a vörösborról rozéra váltottak, amely egyre kevésbé alkalmi ital: egész évben fogyasztják. Azoknak a beszállítóknak, amelyek meghatározott fehér- és rozéborokat vásárolnak, érdemes mielőbb bevásárolniuk, és ugyanez vonatkozik a magasabb, 14,1 százalék feletti alkoholtartalmú vörösborokat keresőkre is. Utóbbi borok iránt most nagyobb kereslet mutatkozik, mivel az Egyesült Államokba exportálók ilyen borok kivitelével próbálják kikerülni a megemelt vámtarifákat.
Érdemes időben beszerezni a spanyol fehérborokatAz OIV Spanyolországban 34,3 millió hektoliteres bortermést vár: az esős és hideg tavasz, illetve a nyári extrém hőmérsékletek miatt ez mintegy 34 százalékkal kevesebb a 2018-as, csaknem 45 millió hektós rekordnál. A szüret végére valamelyest kegyesebb volt az időjárás: a szeptemberi és októberi esők segítették a fürtök növekedését. Ennek eredményeképpen a fehérszőlőkre nem annyira hatottak a kedvezőtlen körülmények, mint a vörösekre. Bár a habzó és az alacsony alkoholtartalmú fehérboroknál megnehezítette a helyzetet, hogy a nyári kánikula miatt minden szőlő alkoholtartalma emelkedett. Az eső valószínűleg kései volt a világfajták számára, ezek mennyisége jelentősen visszaesett. Az árak alakulásával kapcsolatban a Ciatti megjegyzi, hogy a következő hónapokban nem várható áremelkedés, majd ezután derül ki, hogy merre mozdul a piac. Lehet némi árcsökkenés a rozéknál és a fehérboroknál – vélekednek.
A spanyolországi nemzetközi borfajták literenként jelenleg 0,1-0,15 euróval olcsóbbak franciaországi megfelelőiknél. Ezenkívül az alacsony, 10 százalék alatti alkoholtartalmú borokat nehéz lesz eladni az elsődleges piacon a fogyasztók számára is megszokott attraktív áron. A korlátozott kínálatra tekintettel mind az alacsony alkoholtartalmú, mind a hagyományos fehérborokat érdemes mielőbb beszerezniük a kereskedőknek.
Európa többi részéhez hasonlóan az olasz borpiac is csendes volt novemberben. A 2019-es 46,6 millió hektoliteres termés 15 százalékkal marad el a 2018-as rekordtól, úgy tűnik, a nagy európai kereskedők mégsem hajlandóak a tavalyelőtti nagyon alacsony ár emelésére. A palackozók közötti verseny néha a termelési költségszint alá nyomja az árakat. A főbb olasz exportborok iránti kereslet növekszik és ezzel a termelők is lépést tartanak, nincs túlkínálat: csaknem 40 százalékkal több Pinot grigio DOC palack került ki a pincészetekből. A vásárlók azonban a lehető legtovább igyekeznek távol maradni a piactól az árcsökkenés reményében. A jó minőségű habzóborok és magas minőségű vörösborok iránt mindenesetre élénk a kereslet. A 2019-es termés általános minősége megfelelő, a vörösborok – különösen a kései fajták – sokkal jobbak, mint 2018-ban – értékel a Ciatti.