Kis híján áram nélkül maradt Magyarország

2024. szeptember 04. 17:43
A Paksi Atomerőmű termelését sorozatosan visszafogó meleg vizű Duna és az esti gyakori légkondicionáló-használat miatt extrém hónapot hagytunk magunk mögött. Áramimportra is szükség volt a rendszeregyensúly megtartásához. Ami sikerült is, de nézzük meg, milyen áron.
Kis híján áram nélkül maradt Magyarország
Látszólag gond nélkül átvészelte a magyar villamosenergia-ipar az idei legmelegebb helyzetet teremtő augusztust, kicsit közelebbről azonban jól látszik, hogy az export-import mérleg katasztrofális – világított rá összeállításában a szabadeuropa.hu, hozzátéve:egy iparági elemzői becslés szerint az sem lenne túlzás, ha kiderülne, hogy az elmúlt hónappal az MVM lenullázta egész 2024 évi nyereségét.
 
Mindennek magyarázata a következő. A magyar villamosenergia-rendszert irányító Mavir adataiból kitűnik, hogy ami a szokásostól eltérő, az augusztus második felétől már általánossá vált: 
ez pedig a naponta, kora este ismétlődő, az addig jellemző, 650-700 MW körüli csúcsok helyébe lépő, gyakran 1300 MW-ig feltekert teljesítmény.
 
Ahhoz, hogy a rendszeregyensúlyt ilyen hektikus körülmények között is meg lehessen tartani, a háttérben folyamatos export-import szükséges. Vagyis túltermelésnél eladnunk, hiánynál vásárolnunk kell áramot.
 
Az export a Mavir adatai szerint a hónapban összesen kétszer (augusztus 2. és 17.) maradt el, Ám nem maga az export a probléma, hanem az időzítése. 
 
Az európai árampiac árazási jellegzetessége, hogy lényegében februártól októberig – amíg termelnek az évről évre növekvő termelőkapacitású napelemes rendszerek – a déli idősávban gyakran alakul ki túltermelés. A túlkínálat letöri, nem ritkán negatív tartományba viszi az árakat. A negatív áramár a gyakorlatban azt jelenti, hogy a termelő azért is fizet, hogy elvigyék az áramát vagy korlátozza a termelését, a kereslet-kínálat egyensúly felé billentve a rendszert.
 
A naplementét követő időszakok pedig nyáron a légkondicionálók felpörgetésével súlyosbítják a nap végi emelkedő áramfogyasztást, ami a piacon árkitöréseket idéz elő. 
 
Augusztus 31-én, szombaton például a Paksi Atomerőmű 1375–1381 MW közötti teljesítményszinten termelt a hálózatra, a 19.00–21.30 közötti, fogyasztói csúcsot jelentő idősávban 1373-1374 MW-ra volt képes. Ebben a két és fél órában az Energy Charts hivatalos adatai szerint 3215 és 3329 MW között változott az importáramigény.
 
Az importot döntően Szlovákia, Szlovénia és Szerbia  adta. A kiegészítő szerepet vállaló Romániánál és Horvátországnál jobban besegített Ukrajna: a 18.00–24.00 óra közötti, 200 MW körüli ukrán import mérete nagyobb volt, mint amennyit abban az idősávban ki tudtak sajtolni a Mátrai Erőműből Visontán.
 
Az a magyar villamosenergia-rendszer problémája, hogy az export is, de az import is sokba kerül. Azért mindkettő, mert ha kényszerből is, de mindkettőt rossz időben vagyunk kénytelenek megtenni a rendszer egyensúlyban tartása miatt.
 
Akkor adunk el, amikor venni (és betárolni kellene), és akkor veszünk, amikor mindenki venne, de szűk a kínálati piac, így magasak az árak.
 
Ennek oka már nem az ország energiafüggősége, hanem az, hogy Magyarországon nincsenek rendszerszinten látható méretű és kapacitású energiatárolók, olyan eszközök, amelyek korrigálni tudnának a rossz fázisú adásvételen.
 
A 62 milliárd forint támogatás, amitől a minisztérium a rendszerszintű tárolási kapacitás bővítését, összesen 440 MW tárolókapacitás kiépítését várja 2026 tavaszára. az elemzők szerint csak a bevezetőt jelentik a helyzet kezelésére.
 
forrás: economx.hu

Kapcsolódó cikkek

A kormány célja, hogy vidéken élni életminőséget jelentsen

2023. október 31. 12:39
A kormány célja, hogy vidéken élni életminőséget jelentsen - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter hétfőn a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Halmajon az M30 piac és elektromos töltőállomás átadásán.

Felforgatja a lakáspiacot a frissen bejelentett otthonfelújítási támogatás - Megszólaltak a piac szereplői

2024. április 05. 15:39
Átfogó otthonfelújítási programot jelentett be a kormány, melyet az 1990 előtt épült családi házak energetikai korszerűsítésére lehet felhasználni. Az építőipari szakértők szerint ezzel végre megérkezett az az első lökés a szektornak, amire a kilábaláshoz szükség volt. Mivel 30%-os energiamegtakarítást kell elérni a támogatáshoz, ezért komplex korszerűsítésben érdemes gondolkodnia mindenkinek. Ehhez építőipari kapacitásból vagy éppen szigetelőanyagból nem lesz hiány.