Közös érdek, hogy az erdőkre Európa legfontosabb zöldvagyonaként tekintsünk
2024. szeptember 11. 19:38
A versenyképesség javításának egyik eszköze lehet Európában az erdőgazdálkodás, amely a klímaváltozás miatt azonban jelentős kihívások előtt is áll. A sikerhez és a megoldáshoz elengedhetetlen a hatékony szakmai párbeszéd, mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára, az EU Erdészeti Főigazgatók informális találkozójának megnyitóján, Lakiteleken.
![Közös érdek, hogy az erdőkre Európa legfontosabb zöldvagyonaként tekintsünk Közös érdek, hogy az erdőkre Európa legfontosabb zöldvagyonaként tekintsünk](static/content/articles/11000/11307.jpg?7826706271167992)
2024 második félévében Magyarország látja el az Európai Unió elnökségi feladatait, melynek keretében háromnapos erdészeti szakmai rendezvényen fogadja az Európai Unió tagállamainak delegáltjait, a nemzetközi erdészeti szakmai szervezetek, valamint az Európai Bizottság és Svájc ágazati vezetőit.
Zambó Péter az eseményen tartott köszöntőjében kiemelte: Magyarország az 1930-as évektől kezdve állami programok keretében sikeres erdősítésekkel küzd az Alföldön az elsivatagosodás ellen. Egy évszázad alatt sikerült a futóhomok helyén zárt erdőket létrehozni, megőrizni, javítani a talajt, megóvni a településeket, a termőföldeket. Csak a legutóbbi, 2019-ben indított Országfásítási Programban már több mint 184 millió fát ültettek el a magyar gazdák. Azonban új kihívásokkal nézünk szembe, hiszen a magyar Alföldön már most olyan körülmények között gazdálkodunk, amely a klímaváltozás miatt sok más országban várható lesz a következő évtizedekben – húzta alá.
Zambó Péter köszöntőjében elmondta, a magyar erdészek számára mindig is kiemelten fontos volt a tapasztalatok, a szakmai tudás megosztása. A mostani rendezvényen a száraz termőhelyeken történő erdőkezeléssel kapcsolatos évszázados szakmai tudást és tapasztalatot szeretnék az egész európai közösség szolgálatába állítani. A zöld vagyonunkra vigyáznunk kell, ennek a zöldvagyonnak a hasznosulása nemcsak nemzeti, hanem a versenyképességet javító össz-európai érdek – tette hozzá.
A találkozó szakmai programjai az egyre szárazabb termőhelyek problémájával, az éghajlatváltozás okozta kihívásokkal, az erre adható lehetséges innovatív megoldásokkal foglalkoznak. Az erdészeti ágazat vezetőinek és a szervezeteknek lehetősége nyílik a szakmai aktualitások megvitatására, a jó nemzeti gyakorlatok bemutatására, tapasztalataik megosztására, az ágazat jövőbeli fejlődési irányainak felvázolására.
forrás: AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
A lehetőség adott az agráriumban, élni kell vele
2024. július 26. 13:42
A változásban a tudásnak és a képzésnek komoly szerepe van.
A Magyarország és Erdély közötti együttműködések fontosságáról, a MATE székelyföldi szerepvállalásáról, valamint a pályakezdő fiatalok hazájukban tartásáról is szó volt azon a kerekasztal beszélgetésen, amin Prof. Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke, valamint Kerekes Melinda, a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség gazdasági igazgatója is részt vett a 33. Tusványos Fesztiválon.
Növényi stressz, mikotoxinok és extracelluláris vezikulák – konferencia Martonvásáron
2024. április 03. 14:41
Csütörtökön és pénteken rendezik meg Martonvásáron a Fiatal Biotechnológusok VI. Országos Konferenciáját.