Látogatóközpontot adtak át a Pál-völgyi-barlangnál

2022. december 06. 16:42
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága 2022. december 6-án bemutatta az egykori bányaőrház felújításával létrehozott Pál-völgyi Látogatóközpontot.
A legenda szerint a Pál-völgyi barlang felfedezése egy eltévedt birkának köszönhető. Történt, hogy a bánya keleti részében egy legelésző birka alatt beszakadt az agyagréteg, és az állat egy mély üregbe bukott. A bányafelügyelő fia, Bagyura János pedig, hogy kimentse az állatot, lemászott az üregbe és álmélkodva látta, hogy annak folytatása is van. Ám a keddi avatás alkalmával elhangzott, ez csupán egy legenda, a valóságban vélhetően szakavatott kutatás eredménye a barlang első járatainak feltárása.
Látogatóközpontot adtak át a Pál-völgyi-barlangnál
Persze, legendákra szükség van, de a keddi sajtóbejárás természetesen a tényekről és a jelenről szólt. Elsőként Füri András, a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatója beszélt a természet megőrzésének, a természetvédelmi területek óvásának fontosságáról. kiemelve, hogy ők az élőhelyek és a fajok védelmét szolgálják, nem véletlen, hogy 39 személy naponta látja el a természetvédelmi feladatokat a nemzeti parkban egész területén.
 
Elmondta, száz évvel ezelőtt bányászőrház működött a jelenlegi látogatóközpont egykori épületében, amely aztán az évtizedek során több funkciót is betöltött.
 
Az épületet megújítása, a földszinti kiállítás tervezése-kivitelezése 234,99 millió forintos, vissza nem térítendő európai uniós forrásból valósult meg a Versenyképes Közép-Magyarországért Operatív Program keretében, a teljes projekt költsége bruttó 254,5 millió forint volt. Az interaktív kiállításon a látogató megismerheti a barlang történetét, cseppkövekre teheti rá a kezét, amit érdemes kihasználni, mert aztán lent a barlangban tilos.
 
„Virgács helyett egy XXI. századi látogatóközpontot hozott a Mikulás” – mondta a megnyitón Nagy János, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár, megjegyezve, hogy Budapest a barlangok fővárosa is, népszerűsíteni kell ezeket a látványosságokat, hogy a magyarországi látogatók mellett a külföldieknek is népszerűsíteni kell ezeket az értékeket.
 
A Pál-völgyi barlangot a Szépvölgyi út mellett található, ma már nem aktív kőfejtőben fedezték fel, és egy néhány száz méteres szakaszt tártak fel belőle. Nem sokkal később látogathatóvá vált, a folyamatos kutatásnak köszönhetően pedig összekötötték más barlangrendszerekkel: 31 kilométerével ma Magyarország leghosszabb barlangrendszere.
 
A túrázók a kiépített, 500 méteres útvonalon változatos cseppköveket, gömbszerű hévizes oldásformákat, csillogó kalcikristályokat és még ősi kagylólenyomatokat is megcsodálhatnak ebben az évezredek óta megdermedt, változatlan földalatti világban.
 
Ennek egy részét a barlangtúra során mi is megcsodálhattuk.
 
A Pál-völgyi barlangot évente 34-35 ezren látogatják, így kiemelkedően fontos volt, hogy olyan környezetbe érkezhessenek az érdeklődők, ahol megismerkedhetnek a Natura 2000 jelölő élőhelyekkel és a hozzájuk kapcsolódó élővilággal is.
 
A barlang kizárólag szervezett túrákkal látogatható, ezek feltételeiről, időpontjairól érdemes előre informálódni a Duna-Ipoly Nemzeti Park honlapján.
 
Forrás: turizmus.com

Kapcsolódó cikkek

Erdőlátogatási korlátozás Gemencen

2024. augusztus 28. 14:25
A korlátozás ideje alatt 16 órától másnap 9 óráig tilos az erdőlátogatás.
 
A megkezdődött szarvasbőgés miatt 2024. augusztus 28-tól szeptember 27-ig részleges erdőlátogatási tilalmat rendel el a Gemenc Zrt. a vagyonkezelésében levő erdőterületeken és az erdőgazdálkodási tevékenységet szolgáló földterületeken – közölte a társaság.

Kiderült, mikor folytatódik a Fertő tavi öko- és szabadidőpark fejlesztése

2023. november 08. 20:48
Az előkészítési munkálatok után október 24-én megjelent a közbeszerzési felhívás a Fertő tavi öko- és szabadidőpark fejlesztéséről – jelentette be az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára ma a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.