Leleplezték Munkácsy Mihály eddig ismeretlen művét
2024. november 21. 15:40
Munkácsy Mihály viaszmásának “társaságában” leplezték le a festőóriás eddig ismeretlen remekművét. A Virág Judit Galéria Ausztráliában talált rá Munkácsy egyik portréjára. A festmény szépségében az elmúlt évtizedekben kizárólag a kép tulajdonosai gyönyörködhettek most azonban hazatért, hogy decemberben elárverezzék.

fotó: Madame Tussauds Budapest/Virág Judit Galéria
A most leleplezett Munkácsy festményt a 1900-as évek első felében egy párizsi galéria kirakatában pillantotta meg a mostani tulajdonos dédnagyanyja. A hölgy beleszeretett a portréba, amit megvásároltak a férjével és hazavitték Ausztráliába. Generációkon keresztül a család tulajdonában maradt a festmény, amelyről nem is sejtették, hogy mekkora értéket képvisel.
„Kaptunk egy emailt Ausztráliából. A csatolt képen egy gyönyörű festmény szerepelt, rajta a Munkácsy aláírással. Hónapokig tartó kutatómunka és szervezés vette kezdetét, amelynek során kiderült, hogy valóban Munkácsy Mihály egyik portréjáról van szó” - mondta el Kelen Anna, a Virág Judit Galéria művészettörténésze. A galéria megszervezte a festmény hazaszállítását - a kép különleges biztonsági intézkedések közepette érkezett meg Budapestre.
A Munkácsy képet alkotója viaszmása mellett mutatták be (Fotó: Madame Tussauds Budapest/Virág Judit Galéria)
„Az asztalosinasból lett művészóriás, Munkácsy Mihály 1877-78 körül festhette meg ezt a kivételes szépségű portrét, amelynek modellje a fiatal Zichy Zsófia. A mesterműről egy fiatal lány ábrándos tekintete köszön rá a nézőre Munkácsy sajátos könnyed, csak rá jellemző stílusával, laza ecsetvonásaival” - tette hozzá Kelen Anna.
Az eddig ismeretlen Munkácsy művet különleges környezetben leplezték le: a világ egyetlen Munkácsy Mihály viaszmása mellett a Madame Tussauds Budapest produkcióban. Másfél évszázad után egy órára találkozott egymással a mű és művésze.
Óhidi Zsuzsanna, a Madame Tussauds Budapest operatív igazgatója a figuráról elmondta: “A látogatók egyik kedvence, ahogy a viaszmás köré álmodott installáció is: a festő mellett található kanapéra leülve bárki a művész modelljévé válhat, hiszen az interaktív panelnek köszönhetően Munkácsy „megfesti” a látogatót. A figurán művészek és szakemberek sora dolgozott Londonban. Hans Temple festőművész Munkácsy portréja alapján alkották meg a hasonmást, amelyen jól látható az akkor 43 éves festő magas, 180 centi feletti alakja, divatos ruházata és különleges kék szeme. A rekonstrukció során még a zokni és a lakkcipő színére is figyeltek a kollégák” - tette hozzá az operatív igazgató.
A fiatal lány arcképe (Zichy Zsófia) című festmény december 15-én kerül a Virág Judit Galéria aukciójára, kikiáltásai ára 48 millió forint, becsértéke 100-150 millió forint. A Munkácsy képet november 22. és december 14. között ingyenesen megtekintheti a nagyközönség a galériában.
forrás: turizmus.com
Kapcsolódó cikkek
36 ezer köbméter iszapot távolítottak el a Tisza-tóból
2025. január 06. 16:13
Az intézkedések a tó ökológiai állapotának megőrzéséhez és a turizmus fejlesztéséhez is hozzájárulnak.
Betyárromantika a Bakonyban
2023. március 13. 09:41
A Bakony nemcsak sűrű erdőségeiről, szurdokairól, varázslatos tájairól ismert, hanem az egykor ebben a vadregényes hegységben menedékre lelő betyárokról. A társadalmi rend ellen lázadó kóborlók életét, tetteit számos legenda övezte.
A török kor után kialakult betyárélet két szakaszra osztható. Az első időszak a Rákóczi-szabadságharc leverése után kezdődött, amikor a szegénylegények, a német fennhatóság alá került várakból elbocsátott katonák, a föld nélkül maradt zsellérek és a Habsburg Birodalom katonaállítása elől menekülő fiatalok közül sokan választották a kóborlást. A parasztságot elnyomó rendeletek hatására számuk egyre nőtt.