Lisztkukacok a muffinban, tücskök a granolában: tudod, mit eszel épp?
2024. október 03. 14:44
Elgondolkodtatok már azon, hogy mitől lett a müzli hirtelen annyira ropogós, vagy miért van a csokiszeletnek egzotikus íze?
Szerencsére, a lárvák és a kifejlett rovarok nem ebben a formában kerülnek bele az élelmiszereinkbe – forrás: Pixabay
Újabban nem véletlenül kerülnek bele ételeinkbe a rovarok, melyekkel eddig csak a kertben és a réten találkozhattunk, hanem mint az összetevők egyike. Persze – és szerencsére...– nem egészben, szárnyakkal és lábakkal ellátva találkozhatunk velük, hanem lisztté őrölve, vagy paszta formájában. Így aztán nem is ismerjük fel őket, hacsak el nem olvassuk az összetételi listát.
Tehát amikor legközelebb éppen egy jó adag tésztát igyekszünk a szánkba tuszkolni, könnyen lehet, hogy vele együtt egy kis "Acheta domesticus"-t is elfogyasztunk. Első hallásra úgy hangzik, mintha valamiféle olasz ínyencség lenne, de a latin név valójában a tücsök sajátja.
Az élelmiszergyártók csalafinta módszert találtak arra, hogy ezeket a kis fehérjebombákat belekeverjék a termékeikbe. Ez azonban a fogyasztók számára részben követhetetlen.
Ha a csomagoláson azt olvassuk, hogy „Tenebrio molitor", akkor jó ha tudjuk, hogy ez a jó öreg lisztkukac latin neve – a szabályozás szerint azonban az adott nyelven is szerepelnie kell a csomagoláson, hogy mit is takar az olaszos csengés.
Persze, mindennek kőkemény gazdasági oka van: a rovarok kisebb helyen, kevesebb takarmánnyal és vízzel nevelhetők fel, mint mondjuk, a szarvasmarhák, azaz előbbiek divatos szóval fenntarthatóbbak – de talán jobb, ha úgy fogalmazunk, többet lehet velük keresni.
Az élelmiszergyártók (és nyomukban egyes mezőgazdasági termelők) ezt már rég felismerték és a rovarokat hatékony fehérjeforrásként alkalmazzák, illetve állítják elő. Ausztriában és Németországban már bőven akadnak erre példák.
Magyarország nem támogatta a rovarösszetevők új élelmiszerként való forgalomba hozatalának engedélyezését. Nincs komoly fehérjehiány, ezért hazánk nem tartja indokoltnak a rovarok élelmiszerként történő fogyasztását az EU-ban. Mivel azonban a tagállamok többsége megszavazta a kérelmeket, így az Európai Bizottság elfogadta azokat.
Jelenleg ez a négy rovar szerepel az Új Élelmiszerek Rendelet listáján:
- Sárga lisztkukac/"Tenebrio molitor"
- Európai vándorsáska/"Locusta migratoria"
- Házi tücsök/"Acheta domesticus"
- Alombogár lárvája/"Alphitobius diaperinus"
Élelmiszerek listája, amelyek rovarokat tartalmazhatnak:
- Tészta
- Kekszek
- Fehérjetermékek
- Feldolgozott burgonyatermékek
- Készlevesek
- Saláták
- Csokoládé
- Müzli és müzliszeletek
- Különféle felvágottak
- Húspótló termékek
- Kenyér
- Rágcsálnivalók
- ...és még sok más.
Forrás: foodinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Sajtbíra képzést indít a Magyar Sajtkészítők Egyesülete
2024. április 19. 14:39
2024. tavaszán immáron 3. alkalommal indít sajtbíra képzést a Magyar Sajtkészítők Egyesülete. A képzés elsősorban a sajt világában jártas, vagy azt megismerni kívánó, sajtversenyeken bírálni vágyóknak ajánlott.
Bőven jut exportra is a magyar tormából
2024. március 27. 17:43
A hazai piac mellett bőven jut exportra is a kiváló minőségű magyar tormából. A mintegy 1228 hektárnyi termőterülettel hazánk számít az Európai Unió legnagyobb tormatermelőjének – állapította meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) szerdán kiadott körképe.