Magyarország betiltaná a laborhúst, az Európai Bizottság szerint viszont ezt nem teheti meg
2024. október 28. 13:17
A magyar törvényjavaslatot az Európai Bizottság megalapozatlannak tartja.
A szintetikus húsalternatívákat Olaszországban már betiltották – fotó: Shutterstock
Az Európai Bizottság válaszokat vár Magyarországtól a szintetikus húsalternatívák betiltása kapcsán. A magyar törvényjavaslat első körben nem ment át az uniós rostán, mivel a Bizottság megalapozatlannak tartja azt. Sok tagállam vezetője is aggályosnak találta a tervezett tilalmat. Többen is leszögezték, hogy a tervek a szabad kereskedelem elveivel ellentétesek.
Az Európai Bizottság (EB) indokolatlannak és az egységes európai piacra nézve potenciálisan károsnak ítélte meg azt a törvénytervezetet, amely a szintetikus húsalternatívák forgalomba hozatalát tiltaná be Magyarországon.
Az uniós szerv erre a TRIS-értékelést (Technical Regulations Information System, a műszaki szabályozások információs rendszere) követően jutott.
Az (EU) 2015/1535 irányelv szerinti eljárás célja, hogy még megjelenésük előtt megakadályozza a belső piaci akadályok létrejöttét. A tagállamok a termékekre és az információs társadalom szolgáltatásaira vonatkozó tervezeteikről értesítést küldenek az EB-nek, amely az uniós jogszabályok tükrében elemzi e tervezeteket. Az eljárásban viszont nem csupán az EB kap lehetőséget a véleménynyilvánításra, hanem a tagállamok is.
Ennek keretében került uniós górcső alá a szintetikus húsalternatívák betiltására vonatkozó magyar törvénytervezet is. Erről az Agrárminisztérium még júliusban kezdeményezett társadalmi vitát; a kormány jelezte, hogy a szintetikus hústól való elzárkózást egészségügyi, környezetvédelmi és hagyományőrzési szempontok is indokolják.
Az Európai Bizottság azonban úgy véli, hogy ezeknek az aggályoknak a megalapozottságát nem bizonyította a magyar kabinet, illetve hogy a tilalom drasztikus lépés, amely megzavarhatja az új élelmiszerek uniós szintű harmonizált engedélyezési eljárását.
A szintetikus húsalternatívákat Olaszországban már betiltották
Az Európai Bizottság emlékeztette Magyarországot arra, hogy a megfogalmazott kérdésekre köteles az eljárásban meghatározott határidőn belül hivatalos úton válaszokat adni. Olaszország azonban már betiltotta – az Európai Unióban elsőként – a tenyésztett hús és az abból származó készítmények gyártását és forgalmazását.
"A magyar javaslat ütközik az európai jog alapelveivel, és az olasz törvényről is ez bizonyosodott volna be, ha tiszteletben tartják a TRIS-eljárást. Mindkét tilalom megalapozatlan, nem tudományos bizonyítékokra épül – különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a tenyésztett hús még nem is elérhető az európai fogyasztók számára. Az olasz jog is potenciálisan alkalmazhatatlan, mivel a TRIS-eljárás megsértésével a jóváhagyás után jelentették be az Európai Uniónak" – nyilatkozta Francesca Gallelli, a Good Food Institute intézményi kapcsolatokért felelős európai vezetője, hozzátéve, hogy az olasz törvényhozók megsértették az uniós eljárásrendet azzal, hogy már csak a törvényjavaslat parlamenti elfogadását követően nyújtották be EU-s véleményezésre.
Más tagállamok álláspontja
Több tagállam jelezte, hogy a szintetikus húsalternatívák betiltása nemzeti szinten nem elfogadható eljárás.
Svédország például nehezményezte, hogy Magyarország nem nyújtott be értékelést a tenyésztett hús által jelentett egészségügyi és környezetvédelmi kockázatokról, így pedig a kormány nem támasztotta alá megfelelő tudományos érvekkel a szigorú fellépés szükségességét.
Hollandia álláspontja az, hogy másik tagállamban jogszerűen forgalomba hozott termékek értékesítését önkényesen nem szabad korlátozni, az EU egységes piacán szabadon mozoghatnak az áruk, a szolgáltatások, a tőke és a személyek. Kiemelte továbbá, hogy Európa szigorú élelmiszer-biztonsági értékelést végez az olyan újdonságok esetében, mint a laboratóriumi hús.
Litvánia és Csehország is jelezte, hogy a magyar tervek a szabad kereskedelem elveivel ellentétesek. Litvánia szerint az EU-nak versenyképesnek kell maradnia a technológiai fejlesztések terén, és meg kell teremtenie a globális szintű szabályozás és szabványok feltételeit.
Mik azok a műhúsok?
A „műhúsok" kifejezés alatt két terméktípust szoktak érteni: a növényekből kivont fehérjéből és egyéb hozzávalókból készült húshelyettesítőket, valamint a sejttenyésztett húst („laborhúst"), azaz az állatisejt-alapú, klinikai körülmények között tenyésztett termékeket.
Az Agrárminisztérium a laboratóriumi hús betiltása mellett foglalt állást. A kormány álláspontja szerint nem csupán a környezet és a vidéki hagyományok, de az emberi egészség védelme is szükségessé teszi a szintetikus hús betiltását.
Az ellentétes álláspontot képviselők azonban azzal érvelnek, hogy a húshelyettesítő termékekkel kapcsolatban nem áll rendelkezésre összehasonlítható mennyiségű adat, amely indokolná azt, hogy az egészségre ártalmas kategóriába sorolják őket, a laborban előállított húsok egészségre gyakorolt hatását egyelőre nem ismerjük.
Forrás: prove.hu
Kapcsolódó cikkek
Várhatóan már nem nő tovább a háztartások számára az élelmiszervásárlás terhe
2023. március 09. 12:19
A januári 44 százalékról februárban 43,3 százalékra mérséklődött az élelmiszer-infláció Magyarországon éves összevetésben.
A 17 havi folyamatos emelkedés után második hónapja tartó lassulás továbbra is elsősorban annak eredménye, hogy magasabb egy évvel ezelőtti árakhoz viszonyítjuk az e havi adatokat – mutattak rá az MKB Bank és a Takarékbank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának elemzői a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által szerdán közzétett inflációs adatokra reagálva, hozzátéve, hogy várhatóan már nem nő tovább a háztartások számára a bolti élelmiszer-vásárlás terhe.
24 gyümölcsszörp pályázhat a KMÉ arany fokozatára
2024. augusztus 01. 16:22
Újabb népszerű termékcsoport vett részt a Nébih Termékmustrán: ezúttal a gyümölcsszörpök kerültek górcső alá. A vizsgálatfolyamat eredményeként 24 termék gyártója, forgalmazója nyerte el a KMÉ-védjegy arany fokozatára való pályázás lehetőségét.