Magyarország gazdabarátabb uniós agrárpolitikát sürget

2016. szeptember 05. 08:01
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter francia kollégája meghívására a Loire-menti Chambord-ban részt vett az Európai Unió agrárminisztereinek találkozóján (2016. szeptember 1-2.).

A tárcavezetők az EU Közös Agrárpolitikájának jövőjéről cseréltek eszmét. A magyar tárcavezető elmondta, hogy Magyarország elkötelezett egy gazdabarát, egyszerű, világos, közérthető, tervezhető és természetesen megfelelő nagyságú pénzügyi alapokon nyugvó, megújított uniós közös agrárpolitika mellett.

Kép letöltése
 
Fotó: Dr. Bartha Péter István

 

Egyértelmű, európai szintű jelzést kell adni a gazdáknak arra vonatkozóan, hogy megmarad az EU támogatási rendszere, és változatlanul nagy szükség van a munkájukra, kiváló teljesítményükre, a közjóhoz való hozzájárulásukra, és a megtermelt jó minőségű, egészséges élelmiszerekre.

Fontos, hogy a közeljövőben ténylegesen végre kell hajtani az agrártámogatás egyszerűsítési programot, amely évtizedek óta napirenden van uniós szinten, de eddig soha nem sikerült megvalósítani.

Magyarország továbbra is ellenez minden olyan megoldást, amely a mezőgazdaságot, az élelmiszertermelést a gazdáktól és a természeti környezettől eltávolítja. Negatív példaként említhetőek a GMO-k, az in vitro húselőállítás, a klónozás, a rovarhúsból készülő élelmiszerek, a hormonkezelt állatok, és általában minden mesterséges, lényegében ténylegesen ipari, vegyipari módszerekkel előállított élelmiszer. Az ilyen fejlesztési irányokat semmiképpen sem szabad a Közös Agrárpolitika forrásaiból finanszírozni, a KAP-nak a hagyományos agrártermelést, a gazdákat kell szolgálnia.

A tanácskozás a magyar miniszter értékelése szerint hasznos volt, mert az egyeztetés megmutatta, hogy az európai tárcavezetők a jelenlegi nehéz időkben, a különböző válságok közepette is elkötelezettek a KAP fenntartása mellett, ugyanakkor az uniós agrárpolitika megújítása iránt is.

Forrás: FM

Kapcsolódó cikkek

Ötvenezer új munkahely 5 év alatt a magyar mezőgazdaságban

2016. szeptember 02. 08:44
A 2010-es kormányváltás óta jelentősen nőtt a mezőgazdaság kibocsátása és hozzáadott értéke, élénkült a foglalkoztatás, és nagymértékben bővült az agrárexport – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a Külgazdasági és Külügyminisztérium konferenciáján.

Piszkos tizenkettő: lista a legszennyezettebb zöldségekről és gyümölcsökről

2018. január 29. 08:57
Az Environmental Working Group – EWG – amerikai környezetvédelmi szervezet minden évben megvizsgálja a hazai zöldség és gyümölcsök peszticid-szermaradványait. A tavalyi évben  48 népszerű termék peszticid tesztjét elemezte és  közreadta az eredményeket.