Megjöttek a részletek: így szerezhetnek ingyen jogosítványt a fiatalok
2024. augusztus 02. 15:44
A kormány kiadta a közúti járművezetők és közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának szabályait módosító rendelettervezetét. Az új szabályozás szeptember 1-jén lép hatályba, és számos változást hoz a középiskolai tanfolyamok és vizsgák terén segítve a jogosítványok ígért, ingyenes megszerzését.
A kormány még tavasszal jelentette be, hogy ingyenessé teszik a jogosítvány megszerzését a magyar középiskolásoknak, azonban Tuzson Bence igazaságügyi miniszter közlését azóta aztán pontosították, hogy eleinte csak egy pilot program indul, azóta pedig a részletekkel még adós maradt a kabinet.
Most viszont egy társadalmi egyeztetésre adott tervezet több fontos elemet is tisztáz a rendszerrel kapcsolatban, amelynek egyik legfontosabb újdonsága a középiskolai tanfolyamok és vizsgák különleges szabályozása. A „B” kategóriás járművezetői engedély megszerzéséhez szükséges ismereteket (közlekedési alapismeretek, járművezetés elmélete, szerkezeti és üzemeltetési ismeretek, valamint elsősegélynyújtás) mostantól középiskolai keretek között is lehet tanulni.
A középiskolai tanfolyamok során az oktatás zárt rendszerű elektronikus távoktatás formájában történik. Az állam akkreditált, digitális tananyagokat biztosít a tanulók számára, amelyeket a tanulmányi rendszeren keresztül érhetnek el. Az elméleti vizsgákat szintén online számítógépes formában lehet letenni.
Az új szabályozás értelmében a középiskolákban a tanfolyamok elméleti vizsgáin nincs lehetőség szóbeli vizsgára.
A gimnáziumok a tanulmányi rendszeren keresztül szervezik meg az online vizsgákat, és biztosítják a szükséges technikai feltételeket. A vizsgák időpontját és helyszínét az iskola határozza meg, és a vizsgafelügyeletet is az intézmény biztosítja.
A rendelet kiterjed a közlekedési alapismeretek tanfolyam- és vizsgadíjához nyújtott támogatásokra is. Az új szabályok szerint támogatást vehetnek igénybe azok a középiskolás járművezetők, akik egészségi állapotuk, nemzetiségi nyelvi igényeik, vagy hallássérülésük miatt nem tudnak részt venni az online képzéseken és vizsgákon. A támogatás mértéke legfeljebb 50 000 forint lehet, amely magában foglalja a tanfolyam és a vizsgák díját is.
A hatásvizsgálati lap alapján a kormány úgy számol, hogy nagyjából 100 000 embert érintenek a kedvezmények. E szerint egyébként a teljes költségvetési hatás 28,25 millió forint lesz – vélhetően azonban 28,25 milliárd forint lehet a valódi összeg, csak elírás történt.
Az új szabályozás szerint a középiskolák a tanulmányi rendszeren keresztül kezelik a jelentkezéseket, és biztosítják a szükséges tananyagokhoz való hozzáférést. A rendszer biztosítja a tanulók orvosi alkalmassági adatainak nyilvántartását, valamint az elsősegélynyújtási ismeretek demonstrációs alkalmain való részvétel nyomon követését is.
A tanfolyamok és vizsgák során az iskola fenntartója ellenőrizheti a tevékenység végzéséhez szükséges feltételek és előírások betartását. Az ellenőrzés akadályozása tilos, és az előírások megszegése esetén az iskola igazgatója jogosult a szükséges intézkedések megtételére.
Az új rendelet 2024. szeptember 1-jén lép hatályba. Az intézmények és a tanulók felkészülhetnek a változásokra, hogy az új tanévben már az új szabályok szerint folytathassák a képzéseket és vizsgákat.
Korábban pedig tisztázták, hogy átképzett honvédek is tarthatnak majd gyakorlati oktatást a diákoknak az ingyenes jogosítványszerzés során.
forrás: portfolio.hu
Kapcsolódó cikkek
Tiszta levegő, tiszta otthon – tudod hogyan?
2025. január 02. 15:52
A WWF Magyarország javaslata szerint jelentősen csökkenthető lenne a légszennyezés és a tűzifa-felhasználás.
Elakadhatnak a bértárgyalások Palkovics László lemondása után a szakszervezet szerint
2022. november 17. 10:37
A minimálbér-tárgyalások is gellert kaphatnak a kormányátalakítás miatt, bizonytalanná válhat a valós érdemi egyeztetés, és főként az, hogy év végéig megállapodjanak a felek a jövő évi százalékokról – írja közleményében a Magyar Szakszervezeti Szövetség.