Mi lesz velünk és a csapattal? - fontos szerepben a középvezetők

2020. szeptember 03. 09:56
Jóval több személyes odafigyelés szükséges a vezetőktől és a HR-től a koronavírus-járvány idején. A csapatok és a cég túlélése nagyban múlik a középvezetőkön, akiket képezni kell - hangzott el a Munkahelyi és üzleti konfliktusok Meetup Csoport augusztusi rendezvényén. Megtudtuk, nagy létszámú beltéri csapatépítő tréningekre idén nincs realitás, kisebb létszámúakra igen.

„Az utóbbi pár hónapban rengeteg változás történt körülöttünk. Nincsenek előttünk minták, szinte minden nap új és újabb helyzeteket, konfliktusokat kell megoldanunk. Új tudásra, új készségek elsajátítására van szükség”- köszöntötte a hallgatóságot az esemény két háziasszonya, Princz Katalin, mediátor, alternatív vitarendező és Vas Dóra kríziskommunikációs szaktanácsadó. „A cégvezetők és a szakmai vezetők kerültek a legnagyobb nyomás alá a pandémia következtében. Nekik kell fenntartaniuk a teljesítményt, akár naponta meghozni új, nehéz döntéseket” - tette hozzá a kommunikációs szakember.

Új csapatok képződnek
A különböző munkakörülmények közé került csapatok csoportjellemzői megváltoznak. Ezekről a csoportdinamikai változásokról beszélt nyitó előadásában Szatmáriné Dr. Balogh Mária, munka- és szervezet szakpszichológus, a Convictus-Consult ügyvezetője. A szakember hangsúlyozta, „minden csapatban, ahol a team személyi összetétele 10-20%-kal változik, újraindul a csoportképződés, melynek fázisai új vezetői feladatokat hoznak”.
Meglátása szerint a COVID-19 hatására most jóval több személyes odafigyelés, törődés szükséges a vezetők és a HR részéről. Megnőtt az igény a személyes mentálhigiéné, a pszichés változások munkáltatói támogatására, de az önszervező és vezetési képességek fejlesztésére is nagy hangsúlyt kell helyezni.

Hasított a webáruház, dőltek az álláspályázók
Hogyan tartható fenn egy csapat teljesítménye, ha tartóssá válnak a bizonytalan munkakörülmények? Csereklyei Bálint, az Ilogistic Kft. ügyvezetője beszélt arról, milyen szervezeti kihívásokat hozhat akár a hirtelen megugró kereslet is. Az általa vezetett webáruházak fulfillment szolgáltatását nyújtó cég számára ez elmúlt hónapok mindegyike rekord csomagszámot hozott. „A kereslet felfutásával párhuzamosan a toborzás lett sokkal könnyebb március közepétől. Olyan nagyszámú érdeklődőből válogathattunk, hogy a hirdetéseket is elhagyhattuk. Egyes posztokon minőségi cserére is lehetőség nyílt, ami tovább növelte az eredményességünket” - mondta a cégvezető. „További nagy szervezeti változás volt, hogy korábban a vezetőket kinevelte a cég, a bővülő csapatok vezetőit mindig belülről választottuk ki. Most egyszerre volt szükség több csoportvezetőre, így a kívülről érkező új munkavállalóknál hosszabb lett a betanítási, onboarding időszak” - tette hozzá Csereklyei.

A bővülés ellenpontjaként azonban számos helyen leépítésre volt szükség, ami nem biztos, hogy mindenhol emberségesen zajlott. Pedig utóbbinak számos előnye van a munkáltatóra és a munkavállalóra nézve egyaránt. Csikós Nagy Katalin, a HR-Evolution Kft. outplacement szakértője a gondoskodó leépítés hazai gyakorlatáról beszélt. „A gondoskodó leépítés hatalmas segítség mind a vezetőnek, mind pedig az elbocsátott munkavállalónak” - hangsúlyozta a szakértő. A munkáltatói oldalon a legfontosabb előnyök között van, hogy a vezető konkrét segítséget kap arra vonatkozóan, hogyan közölje az elbocsátás tényét. „Gondoljunk bele, milyen nehéz lehet egy olyan vezetőnek, akinek évről évre 10%-os leépítést kell végrehajtania. Ugyanakkor a munkavállalói oldalon hatalmas eredmény, hogy lerövidül az álláskeresési periódus, elégedettebben távoznak a munkavállalók.

Képezni kell a középvezetőket kommunikációból, konfliktuskezelésből
„Más vezetői készségeket követel a megváltozott helyzet. A legfontosabb, hogy a középvezetők megkapják azokat a kommunikációs és konfliktuskezelési eszközöket, mellyel felvértezve a következő, még nagyon nehéz időszakban a csapatok egyben tartása lehetségessé válik. Az új készségek kialakítása és megerősítése érdekében képzésekre lesz szükség a középvezetők körében”- emelte ki Princz Katalin. Vas Dóra hozzátette, „ne feledkezzünk meg a teljesítményről sem. Csapat nélkül nincsen teljesítmény, és vezető nélkül nincsen csapat. A középvezetők támogatásával nemcsak elviselhetőbbé tesszük a helytállást, de esélyt adunk arra is, hogy megerősödve kerüljön ki a szervezet a mindenki számára rengeteg kihívást tartogató időszakból.”

A Munkahelyi és üzleti konfliktusok Meetup Csoportról tavaly már írtunk a krízis- és gyászkommunikáció témában tartott eseménye kapcsán. 2013-ban alakult, több mint ezer tagja között vannak kommunikációs- és HR szakemberek, szervezetfejlesztők, diákok. Nyitott mindenki számára, akit érdekel a kríziskommunikáció.


Az esemény záró fórumbeszélgetésben Csereklyei Bálint elmondta, hogy ő további növekedésre számít a webáruházak forgalmában, ahol a szűk keresztmetszetet várhatóan a futárszolgálatok kapacitáskorlátai jelentik majd. Szatmáriné Balogh Mária a csapatépítő programok jövőjével kapcsolatban azt mondta, a nagy létszámú, zárt térben megrendezésre kerülő, hagyományos csapatépítő programoknak idén nem látni realitását. A kisebb, közvetlenül együtt dolgozó csoportoknak azonban mindenképpen lehetővé kell tenni
valamilyen kötetlen, akár szabadtéri program keretében a beszélgetést és a találkozást. Csikós-Nagy Katalin a HR Evolution kutatásainak tapasztalatairól beszélt, az elmúlt időszakban szinte hetek alatt teljesen új témák kerültek a HR vezetők érdeklődésének középpontjába. A home office például csak 4-5 hétig volt érdekes, április közepére már mindenki megunta ezt a témát, aztán a költségcsökkentés, a leépítés, a munkaidőkeret, a munkarend témák váltak fontossá.

A nyitóképen az előadók balról jobbra: Csikós-Nagy Katalin, outplacement szakértő, HR Evolution Kft., Vas Dóra, kríziskommunikációs szaktanácsadó, MatrixPR Kft., Princz Katalin mediátor, alternatív vitarendező, Csereklyei Bálint ügyvezető igazgató, ILogistic Kft., Szatmáriné Dr. Balogh Mária, munka- és szervezet szakpszichológus, Convictus- Consult Kft.

 

hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

Előrehozott női nyugdíj esetében nincsen munkajogi védelem

2020. december 07. 09:57
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I.tv. (Mt.) több területen védelemben részesíti azon munkavállalókat, akiknek a munkaviszonya az öregségi nyugdíjkorhatáruk betöltését megelőző 5 éven belül kerül megszüntetésre. Felmerül a kérdés, hogy ez a védelem vonatkozik-e azon hölgyekre, akik a 40 éves jogszerző időtartam betöltését követően, de az öregségi nyugdíjkorhatárt megelőzően mennek nyugdíjba. A kérdést az alábbiakban vizsgáljuk a bírósági gyakorlat tükrében:

COVID-védőoltás: mit tehet a munkáltató és a munkavállaló?

2021. január 11. 09:13
Sok a bizonytalanság a COVID-védőoltással kapcsolatban; milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak? Mire kötelezheti a munkavállalót és mire nem? Mit tehet az alkalmazott, ha nem szeretne védőoltást kapni? - ezeket a problémás területeket járta körbe és válaszolta meg Zempléni Kinga munkajogász.