Mi történik ha parlagfüvet találnak?
A parlagfű fejlődésében az elmúlt csapadékos időjárása miatt erős fertőzési nyomás figyelhető meg. A parlagfű fejlettsége jelenleg nagyon eltérő: a csírázó növényektől a 80-100 cm magas egyedekig egyaránt találkozhatunk vele hazánkban. Néhány esetben már a virágbimbók kifejlődése is megtörtént, de általában a 10-80 cm-es nagyság jellemző.
A jelenleg hatályos jogszabályi rendelkezések értelmében a földhasználó köteles az adott év június 30-ig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, majd ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
Ez a kötelezettség mindenkire vonatkozik: a mezőgazdasági növényekkel hasznosított külterületi szántóföldeken, réteken, legelőkön, az utak mentén, a belterületi kiskertekben, a közterületeken, játszótereken, parkokban és az építési területeken is!
A védekezési kötelezettség betartását a vegetációs időszak befejezéséig külterületen a földhivatalok, belterületen a helyi önkormányzatok jegyzői és a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi osztályai (NTO) ellenőrzik.
Amennyiben a földhasználó nem tesz eleget parlagfű-mentesítési és védekezési kötelezettségének, akkor az illetékes NTO közérdekű védekezést rendel el, amit a hatóság által megbízott vállalkozók végeznek el. Erre nem kerül sor, amennyiben az ügyfél időközben maga tesz eleget kötelezettségének. A közérdekű védekezés elrendelésével kapcsolatban felmerült költségeket az ingatlan tulajdonosának vagy földhasználójának kell megfizetnie.
Bírság kiszabására kül- és belterületen az NTO jogosult. A növényvédelmi bírságot minden esetben ki kell szabnia a hatóságnak, nincs mérlegelési lehetősége. A bírság mértékét a parlagfűvel fertőzött terület mérete és a felületi borítottság határozza meg. Amennyiben egy földhasználót 3 éven belül többször is bírsággal kell büntetni, akkor az ismételten kiszabott szankció mértéke már az irányadó bírságtétel másfélszerese. A növényvédelmi bírság mértéke a védekezési kötelezettség elmulasztása esetén – a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától függően – 15 000 Ft-tól 5 000 000 Ft-ig terjedhet.
Július 1-től egészen a parlagfű szezon végéig üzemel a Parlagfű Bejelentő Rendszer, amelynek segítségével bárki online bejelentheti, ha fertőzött területet észlel. A bejelentések közvetlenül az ellenőrzésre jogosult illetékes hatóságokhoz jutnak el. Amennyiben a bejelentő igényt tart rá, az általa megadott elérhetőségén (e-mail-en, sms-ben) a bejelentésével kapcsolatban tájékoztatást is kap.
A gyommentesítéssel kapcsolatban további információkért forduljanak bizalommal a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi osztályaihoz és a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarához.
Forrás: promenad.hu / NÉBIH