Minden forrás eleven emlék
2023. szeptember 14. 18:22
Mindig örömmel tölt el, ha azt hallom vagy olvasom, hogy egy erdei forrás környezete megújul, megszépül. Hiszem, hogy a legtöbb ember így van ezzel.
Az erdei túrát általában úgy tervezzük, hogy az útvonala érintsen vízvevő helyet, ahol felfrissülhetünk. A forrásoknak, mondhatni, személyiségük van, név szerint említjük őket, és jó hírükről, olykor átmeneti kiapadásukról mesélünk, ám mindig bizakodóak vagyunk, hogy újra megerednek. Legyünk akár természetjárók, akár nem, a forrásban mindig a megújulást látjuk.

Híres a tisztaságáról
A Természetbarát-forrás a Soproni Parkerdő egyik forgalmas helyszínén található. Sopronbánfalva felől akár személyautóval, a Fáber-réttől erdei ösvényen, a Hétbükkfától vagy a Várhelyről pedig turistaúton elérhető. Vízgyűjtő területe átfedésben van a Szalamandra-tóéval, de mélyebb, és nyomás alatt lévő földtani rétegekből táplálkozik, így elhúzódó aszályos időszakban is megbízható a vízhozama. A tó keleti oldalán található kiépített forrás első foglalását a Természetbarátok Turista Egyesület végezte 1950-ben. A bő vízhozamáról és tisztaságáról híres forrást a 20. század első felében Orvosi-forrásnak hívták, mert az 1931-1932-es kolerajárvány idején a lakosság innen jutott tiszta vízhez. A forrás környezetét a TAEG Zrt. 2013-ban felújított esőbeállóval, tűzrakó helyekkel gazdagította.
A víz korunk egyik legféltettebb természeti kincse. Szerencsések vagyunk, hogy a Kárpát-medence felszín alatti és felszíni vizekben egyaránt gazdag. Hazánk helyzete a források számát és a vízminőséget tekintve is kedvező. Ezeknek az értékeknek a megőrzése közös érdekünk, amelyhez a forrásterületeken található erdők is hozzájárulnak.
Csak a Soproni-hegységben több mint 30 foglalt forrás található, amelyeket jelentős vízhozamuk mellett turisztikai értékük miatt, vagy kultúrtörténeti emlékként tartunk számon.
Minden forrás „eleven emlék”, amelynek a gondozásával az erdőterületen gazdálkodó Tanulmányi Erdőgazdaság és több civil kezdeményezés is foglalkozik. Van olyan forrás, amelynek egy iskola a gazdája, hiszen a Deák-kúthoz mindig visszatérnek a soproni licisták, a Fehér Dániel-forrás pedig Firbás Oszi bácsi emlékkövével együtt erdészgenerációk emlékhelyévé vált Görbehalom határában. Források, kutak, aknák – mindnek van saját története.

Fehér Dániel-forrás Görbehalom határában
Több mint 6500 forrást tartanak számon Magyarországon. Ha a természetvédelmi törvény hozamra vonatkozó 5 liter/perc előírását szigorúan vesszük, akkor valamivel több, mint a felét tekinthetjük a törvény erejénél fogva „ex lege” védett forrásnak.
A forrás a felszín alatti talajvíz, rétegvíz vagy karsztvíz állandó vagy időszakos felszínre törése. A források azonban nem csupán víztani, felszínalaktani és tájképi értékek, élőhelyi jelentőségük is van, ezzel hozzájárulnak a biológiai sokféleség megőrzéséhez.
A FELSZÍNRE TÖRŐ VÍZ, ILLETVE A FORRÁSTÓL EREDŐ EREK, A PÁROLGÓ VÍZ OLYAN PARADICSOMI KÖRNYEZETET TEREMT, AHOL A LEGMELEGEBB NYÁRI NAPON IS MENEDÉKET TALÁLNAK AZ ERDEI ÁLLATOK, ÉS A LEGFORRÓBB NAPOKAT IS ÁTVÉSZELIK A NÖVÉNYEK.
Tavaly az aszály miatt a legtöbb forrás vízhozama elapadt vagy időszakosan megszűnt. De bizakodásra ad okot, ha a forrás környezetében még nedves a moha, csillognak a kövek, vagyis a víz ott van, csak már nem volt ereje a felszínre törni.

A Deák-kútnak a soproni licisták a gazdái
Az erdész tudja, hogy amíg a forrás folyik, a patak csörgedez, addig van elég víz a talajban a fák gyökerei számára is. De tapasztalatból tudjuk, hogy a legtöbb forrás nem örök, gondozni, tisztítani kell őket és a környezetüket, hogy sokáig tudják az odalátogatók szomját oltani, frissíteni a fáradt túrázókat. Előfordulhat, hogy vastag lombtakaró fedi a vízgyűjtő területet, emiatt nehezebben szivárog a talajba az utánpótlást biztosító víz, vagy egy kiadós nyári eső után lezúduló sárlavina eltömíti a forrás gyűjtőmedencéjét.
Szomorú tapasztalat, amikor szándékos rongálás okozza a forrás megszűnését, de a természet által okozott átmeneti vízhiány mellett ezek a rongálások is helyreállíthatók, mert a legtöbb forrásnak szerencsére van gondos gazdája.

A mélyről jövő karsztvizek minősége jószerivel állandó
Van, aki felfrissülni áll meg a forrásnál a napi túrája során, mások üvegekben viszik haza a gyógyító forrásvizet. A forrásvíz mennyisége és minősége sok tényezőtől függ. A mélyből feltörő források, köztük a karszteredetű vizek összetétele többnyire állandó, fogyaszthatóságuk általában jól ismert. Az erdei források jelentős része ugyanakkor a felszínközeli talajrétegből táplálkozik, ezért vizük minőségét nagyban befolyásolja a csapadékmennyiség, és a csapadékkal esetlegesen beoldódó szerves és szervetlen szennyezőanyagok. A bevizsgált, ihatónak nyilvánított – Ivóvíz táblával jelölt – forrásvizeket időnként ellenőrzik, hogy bármilyen egészségre káros összetevő kizárható legyen.

A Tacsi-árokban lévő Hármas forrás ma már csak egy kifolyócsövön adja a vizet
A minősített forrásvíz összetétele azonban akár már másnapra is megváltozhat, ezért ha a forrás környezete egy kiadós eső után saras, vagy egyéb szennyeződésre gyanakszunk, csak saját felelősségre fogyasszuk.
MIELŐTT INNÁNK BELŐLE, ÉRDEMES JÓL MEGVIZSGÁLNI A KULACSUNKBA TÖLTÖTT VÍZ SZAGÁT, SZÍNÉT, MEGNÉZNI A LEBEGŐANYAG-TARTALMÁT, ÉS MÉG A KRISTÁLYTISZTÁNAK TŰNŐ VÍZBEN IS LEHETNEK KELLEMETLENSÉGET OKOZÓ BAKTÉRIUMOK. HA ISMERÜNK IS MEGBÍZHATÓ MINŐSÉGŰ FORRÁSOKAT, A TÚRÁRA ÉRDEMES MINDIG MAGUNKKAL VINNI EGY PALACK IVÓVIZET ARRA AZ ESETRE, HA NEM TARTJUK IHATÓNAK A FORRÁS VIZÉT.
Az állami erdőket kezelő erdőgazdaságok, az ökoturisztikai szereplők és civil szervezetek sokat tesznek a források védelme és értékeik megőrzése érdekében, de a kirándulók és természetjárók feladata is, hogy vigyázzanak a forrásokra. Ha lehetőségünk van rá, vegyünk részt a források környezetének és ezáltal a források örökségének megóvásában!
Dr. Takács Viktor
TAEG Zrt.
forrás: magyarmezogazdasag.hu
Kapcsolódó cikkek
Feszty Árpád festményeiből nyílt kiállítás Ópusztaszeren
2023. június 12. 16:15
Tájképek, életképek, vallásos tárgyú művek, több mint harminc alkotás látható azon az Örökszép álmok magyar álmodója című, Feszty Árpád életművét bemutató kiállításon, amely pénteken nyílt az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban.
Megújul Tokaj főutcája
2023. június 21. 18:18
Mintegy 800 méter hosszan megújul Tokaj főutcája, egységes képet öltenek a terek, utcák és a történelmi épületeket is renoválják - mondta az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán.
Koncz Zsófia közlése szerint kávézók és éttermek létesülnek, illetve zöldterületeket is kialakítanak. Hozzátette: abban bíznak, hogy a fejlesztés révén sokan ellátogatnak majd a városba, így a belföldi turizmus is erősödhet.