Nem kell a németeknek a prémium magyar dióbél

2023. november 16. 17:42
Elsősorban kelet felől érkezik hozzánk a dióbél: ukrán, moldovai, de kazahsztáni dióról is hallanak a termelők, de hogy ebből mennyi a szóbeszéd, azt nem tudni, az azonban biztos, hogy ezekből a térségekből valóban jönnek Magyarországra – írják a Növényvédőszer.hu-n. Ráadásul a hazai bekerülési költségek hatvan-hetven százalékán képesek az előbb említett országokból beérkezve letörni az árakat. A termék nem feltétlenül rossz, csak nem tudni a termesztési hátterét, például milyen növényvédelemben részesült a dió.
 
Nem kell a németeknek a prémium magyar dióbél
Mint az közismert: az unióból kitiltott szerek felhasználása például Ukrajnában továbbra sem okoz problémát, vagyis ezeknek az alkalmazása nem esik korlátozás alá. Ezeket a költségeket alacsonyan tartva lehetséges így a diótermesztést gazdaságosabban megteremteni.
 
A diótermesztők eközben szinte már nem tudják eladni a terméküket, csak egy szűk réteg gondolkodik továbbra is úgy, hogy nem az árral foglalkozik, hanem a minőséggel. Ezen felül marad az a nagy része a piacnak, amelyre nagy szüksége van a termesztőknek, de ez a vásárlói réteg az olcsó termékek irányába fordult. A gondokat csak növeli a dióburok fúrólégy kártétele, amely több ültetvényben harminc százalékban felel a költségek növekedéséért. Idén már nem is érdemes a további védekezés ellene.
A mérgező diófa alatt is van élet | Váci Napló Online
„Akinek a diótermesztés a fő bevételi forrása, attól nem áll távol az állomány kivágásának gondolata sem. Ha a fa mérete eléri azt a mennyiséget és minőséget, hogy bútor alapanyagnak is alkalmas, akkor ezt az értékesítési csatornát is választhatja, a területet pedig más célokra hasznosítja a továbbiakban”.
 
Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke úgy összegezte az idei termést, hogy az messze alulmúlta a várakozásokat, vagyis jóval gyengébb lett, mint ahogy azt hónapokkal ezelőtt gondolták. A külföldi konkurencia a másik probléma: ezzel az importtal az uniós piaci körülmények között nehéz bármit is kezdeni -tette hozzá.
 
– Magyarország a szárított héjas dió termelésében és értékesítésében 2017-ig prémium kategóriás terméket vitt a piacra, a legnagyobb vásárlónak számító németek is mindig jó véleménnyel voltak róla. Ezek a minősítések már a múlté: innentől kezdve az ár diktál, tehát ugyanazt a minőséget a lehető legolcsóbban kell a piacra vinni unió szerte. A chilei, az ausztrál, vagy a kaliforniai dió olcsóbban tud megjelenni az európai piacon, mint amennyiért például a magyar termelők képesek előállítani, vagy értékesíteni. Ez egyrészt összefügg a termelés hatékonyságával is, ugyanis a három-hat tonna hektáronkénti kaliforniai terméshozamokkal szemben a hazai egy-két tonna versenyképtelen marad. A színvonal- és a hatékonyságnövelését nem tudjuk megkerülni. Ez a héjas dióra igaz, a dióbélnél pedig a beáramló moldáv, ukrán és román dió tartja alacsonyan szinten az árakat – összegezte Apáti Ferenc.
 
Bajban vannak tehát a diótermelők. Idén nemcsak kevesebb lett a vártnál a termés, de a hazai diónak itthon is komoly vetélytársa akadt: eláraszthatja az országot a külföldi, alacsony költséggel előállított dió. A megoldást a szakmaközi szervezet első embere a hatékonyság fokozásában és a termésátlagok növelésében látja.
 
forrás: agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu – Kommunikáció

Kapcsolódó cikkek

Az európai közös agrárpolitika (KAP) középpontjába ismét a gazdákat és a gazdák érdekeit kell állítani

2024. július 15. 14:58
- jelentette ki a magyar agrárminiszter hétfőn Brüsszelben.
 
Nagy István a tagországok agrárminisztereinek tanácsülését megelőzően újságírók előtt kiemelte: az Európai Unió Tanácsának féléves magyar elnöksége arra helyezi a hangsúlyt, hogy az agrárium versenyképes, válságálló, fenntartható és tudásalapú legyen, valamint arra, hogy az unió gazdabarát politikát folytasson.

A kukoricának köszönhetően rekord gabonatermés várható

2023. szeptember 12. 16:07
Az idei gabonatermés a világon elérheti a 2021-es rekordmennyiséget az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO szerint.
A szervezet a honlapján közzétett előrejelzésében globálisan 2,815 milliárd tonna gabonaterméssel számol, 0,9 százalékkal magasabbal, mint tavaly, megegyezően a 2021-ben betakarított mennyiséggel.