Nemcsak mi emberek, a mezei nyulak is válogatnak, ha ételről van szó

2017. március 27. 08:29
Érdekes jelenség történt a télen egy almás kertben. A jelenség kapcsán megtudhattuk, hogy nemcsak az emberek, hanem a mezei nyulak is válogatnak eleség és eleség között.

A folyamat jól mutatja, hogy az almafák esetében a törzsvédő háló, évek múltán is szükséges.

A mezei nyulak kifejezetten kedvelik az almafákat, amely a téli hófödte időszakban kiváló eleségként szolgál számukra. Fontos funkciója van tehát a gyümölcsösök körüli kerítésnek is, de a törzsvédő háló sem hagyható el.

Az idei évben érdekes jelenség volt a nyulak károsítása. Az ültetvényben 3 fajta alma található. A különböző fajtákat, a sorok végén különböző színek jelölik. Zöld, piros és fehér festék jelzi az adott sor fajtáját. Annak ellenére, hogy a nyulak a sorok elején lévő jelölést, feltételezhetően nem tudják értelmezni, kiváló érzékkel kiválogatták a zöld színnel jelölt sorokat, és szinte csak azokat rágták meg. Ez tehát azt jelenti, hogy almafa és almafa között is jelentős különbség van, nemcsak nekünk, almatermést fogyasztók számára, hanem az alma kérgét, törzsét fogyasztó mezei nyulak számára is.

A képen jól látható az előtérben a fa, amelyen törzsvédő hálót találunk. A háttérben pedig a sorban megrágott almafákat láthatjuk, amelyek a kipusztulás szélére kerülhetnek ezzel a jelentős fizikai károsítással.

gazdablog.hu

Kapcsolódó cikkek

Brüsszel ezzel oldja meg az élelmiszerbotrányt

2018. március 13. 09:47
Az EB szakértői központot hozott létre az élelmiszerek minőségének javítása érdekében.

A kompetenciák fejlesztése helyett a munkahelyi szokásokat kell átállítani

2018. szeptember 17. 11:06
A HR-nek és a vezetőknek érdemes hozzászokni ahhoz, hogy már nem a jelölt a siker záloga vagy kerékkötője. A jelölt profilja helyett a szervezetet kell profilozni. A felvételre vonatkozó döntés az alapján születik, hogy a vezetőnek, illetve melyik vezetőnek van elég energiája, ideje és eszköztára a jelöltet a leggyorsabban a teljesítőképessége maximumára „vinni” úgy, hogy közben a csoport, amibe kerül, ne csak megőrizze, hanem javítsa a működését az új „erőforrás” befogadásával. Farkas Judit, az online alkalmassági vizsgálatok szakértőjének írása.