Oroszország harcol a kínai búzapiacért

2023. június 08. 13:18
A kínai búzaimport jelentős növekedése ellenére Oroszország - a termény egyik legnagyobb exportőre - küzd azért, hogy részesedést szerezzen a virágzó kínai piacból. Miközben Kína általános vásárlása Oroszországtól meredeken emelkedett, különösen az energia és az alumínium terén, a búzakereskedelem kivételt képez.
Oroszország harcol a kínai búzapiacért
A búza iránti növekvő kínai kereslet az országot a gabona egyik legnagyobb vásárlójává tette ebben a szezonban. A legnagyobb gabonaszállító Oroszország részesedése a kínai piacon azonban ehhez képest szinte észrevehetetlen. Peking tavaly bejelentette, hogy nyitni fog az Oroszországból származó búzaimport előtt, de számos kihívás hátráltatja a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokat, többek között a növény-egészségügyi előírások és a logisztikai nehézségek. Az orosz mezőgazdasági miniszter szerint ezeket a nehézségeket egy kínai gazdasági fórumon fogják megvitatni.
A kínai búzaimport jelentős növekedése aláhúzza az ország növekvő keresletét e gabonaféle iránt. Csak az év első négy hónapjában Kína teljes búzaimportja több mint 60%-kal nőtt, és elérte a 6 millió tonnát.
Oroszország hozzájárulása ehhez a növekedéshez azonban minimális maradt, mindössze 30 000 tonnát szállított. Ez az egyenlőtlenség rávilágít arra, hogy Oroszországnak milyen problémákkal kell szembenéznie a kínai búzapiac kezelése során. Míg Peking energia- és alumíniumipari beszerzései Oroszországtól szárnyalnak, addig a búza a nyugati szankciók miatt továbbra is elszalasztott lehetőség marad.
A Kína és Oroszország közötti dinamikus búzakereskedelem egyik legfőbb akadályaként a növény-egészségügyi előírások és azok szigorú betartatása szerepel.
 
Ezek a rendeletek a növényegészségügyre összpontosítanak, és a kártevők és betegségek behurcolásának és terjedésének megakadályozását célozzák. Bár tavaly bejelentették a kínaiak azon szándékát, hogy Oroszország valamennyi régiójából importáljanak, a gyakorlati végrehajtás nehéznek bizonyul. Az országok közötti növény-egészségügyi előírások és protokollok közötti különbségek késedelmeket és bonyodalmakat okoznak, ami akadályozza a búzakereskedelem lehetőségeinek maximális kihasználását.
A növény-egészségügyi előírások mellett a logisztikai kihívások is hozzájárulnak a Kína és Oroszország közötti korlátozott búzakereskedelemhez.
 
A két ország közötti puszta távolság, a közlekedési infrastruktúra korlátaival párosulva, nehézségeket okoz a szállításokban, ami kevésbé hatékonnyá és veszteségessé teszi azokat. Ezen akadályok ellenére Oroszország meglehetősen optimista a Kínába irányuló búza- és hússzállítások bővítésének kilátásait illetően.
 
Forrás: topagrar.pl

Kapcsolódó cikkek

Megjelent az Agro-ökológiai Program részleteit bemutató kiadvány

2023. március 13. 10:46
Az Agro-ökológiai Program (AÖP) a 2023-tól induló Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Terv által meghatározott I. pilléres támogatási keretrendszer talán legfontosabb új támogatási eleme, amely évente 202 millió eurónyi forrás felhasználásával működik majd. Az előzetes kalkulációk alapján 80 eurónyi támogatás lehetőségét biztosítja hektáronként.

Tovább kell erősíteni a kazah-magyar agrárkapcsolatokat

2023. szeptember 05. 12:27
További együttműködési lehetőségek rejlenek a vetőmag-nemesítés és almatermesztés területén Kazahsztán és Magyarország között, melyeket meg szeretnénk erősíteni – közölte Nagy István Asztanában, hétfőn a kazah agrárminiszter helyettessel történt egyeztetésen.