Oroszország harcol a kínai búzapiacért
2023. június 08. 13:18
A kínai búzaimport jelentős növekedése ellenére Oroszország - a termény egyik legnagyobb exportőre - küzd azért, hogy részesedést szerezzen a virágzó kínai piacból. Miközben Kína általános vásárlása Oroszországtól meredeken emelkedett, különösen az energia és az alumínium terén, a búzakereskedelem kivételt képez.

A búza iránti növekvő kínai kereslet az országot a gabona egyik legnagyobb vásárlójává tette ebben a szezonban. A legnagyobb gabonaszállító Oroszország részesedése a kínai piacon azonban ehhez képest szinte észrevehetetlen. Peking tavaly bejelentette, hogy nyitni fog az Oroszországból származó búzaimport előtt, de számos kihívás hátráltatja a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokat, többek között a növény-egészségügyi előírások és a logisztikai nehézségek. Az orosz mezőgazdasági miniszter szerint ezeket a nehézségeket egy kínai gazdasági fórumon fogják megvitatni.
A kínai búzaimport jelentős növekedése aláhúzza az ország növekvő keresletét e gabonaféle iránt. Csak az év első négy hónapjában Kína teljes búzaimportja több mint 60%-kal nőtt, és elérte a 6 millió tonnát.
Oroszország hozzájárulása ehhez a növekedéshez azonban minimális maradt, mindössze 30 000 tonnát szállított. Ez az egyenlőtlenség rávilágít arra, hogy Oroszországnak milyen problémákkal kell szembenéznie a kínai búzapiac kezelése során. Míg Peking energia- és alumíniumipari beszerzései Oroszországtól szárnyalnak, addig a búza a nyugati szankciók miatt továbbra is elszalasztott lehetőség marad.

A Kína és Oroszország közötti dinamikus búzakereskedelem egyik legfőbb akadályaként a növény-egészségügyi előírások és azok szigorú betartatása szerepel.
Ezek a rendeletek a növényegészségügyre összpontosítanak, és a kártevők és betegségek behurcolásának és terjedésének megakadályozását célozzák. Bár tavaly bejelentették a kínaiak azon szándékát, hogy Oroszország valamennyi régiójából importáljanak, a gyakorlati végrehajtás nehéznek bizonyul. Az országok közötti növény-egészségügyi előírások és protokollok közötti különbségek késedelmeket és bonyodalmakat okoznak, ami akadályozza a búzakereskedelem lehetőségeinek maximális kihasználását.
A növény-egészségügyi előírások mellett a logisztikai kihívások is hozzájárulnak a Kína és Oroszország közötti korlátozott búzakereskedelemhez.
A két ország közötti puszta távolság, a közlekedési infrastruktúra korlátaival párosulva, nehézségeket okoz a szállításokban, ami kevésbé hatékonnyá és veszteségessé teszi azokat. Ezen akadályok ellenére Oroszország meglehetősen optimista a Kínába irányuló búza- és hússzállítások bővítésének kilátásait illetően.
Forrás: topagrar.pl
Kapcsolódó cikkek
Támogatás igényelhető a tenyésznyúl tenyésztésbe állításához
2023. február 03. 13:40
A támogatás mértéke tenyésznyulanként 2000 forint.
Megjelentek a Kincstár honlapján a de minimis támogatáshoz kapcsolódó nyomtatványok, melyeket postai úton kell beadni. Támogatást a támogatási időszakban tenyésztésbe állított tenyésznyulak után, a tenyésztésbe állítást követő első támogatási kérelem benyújtási időszakban egy alkalommal lehet igénybe venni. A kérelmeket az alábbi időszakokban lehet benyújtani:
A végéhez közelednek a tavaszi szántóföldi munkák Magyarországon
2023. május 23. 18:02
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara jelentése alapján a tavaszi árpa, a magborsó, a zab és a cukorrépa vetése már befejeződött, a napraforgó vetőmagból is kevés van már a zsákokban, míg a kukoricából a tervezett terület 97 %-át, burgonyából pedig a 93 %-át vetették már be. A szója vetése is jelentősen előrehaladt az előző héthez képest és már elérte a 90%-os készültséget.