Pályázati pénzek zúdulnak az agrárszektorra

2021. október 19. 10:42
A 15-20 évvel ezelőtt elkezdődött folyamat, ami eleinte csupán kutatásokban és az egyetemi oktatásban volt téma, mára elkerülhetetlenné vált: muszáj racionalizálni az anyagkijuttatást a mezőgazdaságban, azaz cél-és okszerűen kell műtrágyázni, növényvédelmi kezeléseket folytatni, kizárólag ott, ahol arra szükség van.
Pályázati pénzek zúdulnak az agrárszektorra

Ez eltér az eddigi gyakorlattól, ugyanis korábban az adott terület egészét megszórták egy fix dózissal, ami nem csupán környezetvédelmi szempontból lehet káros bizonyos esetekben, de anyagfelhasználás tekintetében is pazarló és sokszor indokolatlan, hiszen többlettermelést nem eredményez feltétlenül.

„Az aktuális társadalmi és gazdasági folyamatok is a kényszerű változtatás irányába mutatnak, úgymint a világszinten fokozódó környezettudatosság, az Európai zöld megállapodás, a növényvédő szerek folyamatos kivonása, a kevesebb vegyszerrel előállított élelmiszerekre jelentkező igény a fogyasztók részéről és nem utolsósorban a földgázár emelkedése, ami miatt most sorra állnak le az európai műtrágyagyárak” – hívta fel a figyelmet Török Zoltán, az Agrárközösség ügyvezetője.

A változás szabályozási oldalról is kikerülhetetlen lesz, módosul többek között a közös agrárpolitika (KAP) is, várható, hogy a precíziós gazdálkodási gyakorlathoz kötik majd a gazdáknak járó támogatásokat.

Fontos az edukáció és a szemléletváltás

Mostanra felzárkózott a gépészet, a hardver-és szoftverellátottság, valamint elérhető a precíziós termelés összes eszköze a gazdák számára. Az ezirányú további fejlesztéseket segítik gépbeszerzési, szoftver és szolgáltatás igénybevételét támogató pályázatokkal, emellett erre irányul részben az Agrár-környezetgazdálkodási (AKG) pályázat is, ami egy környezetkímélőbb gazdálkodási módért cserébe támogatja a gazdákat.

Teherként nehezedik a gazdálkodókra, hogy egymással ellentétes elvárásoknak kell megfelelniük. Egyrészt fontos, hogy a mezőgazdaság nagy mennyiséget termeljen, hogy kiszolgálja a Föld megnövekedett lakosságát, másrészt erősödő elvárás az is, hogy az élelmiszerek minél egészségesebbek legyenek. A ma már elérhető technológiák lehetővé teszik, hogy mindkettőnek eleget tudjanak tenni, azonban ahhoz, hogy a támogatási lehetőségeket és a modern eszközöket ne csak megszerezni, hanem alkalmazni is tudják, nagyobb hangsúlyt kell fektetni az oktatásra ezeken a területeken.

„Magyarországon jelenleg főként az idősebb generáció tevékenykedik a mezőgazdaságban, a fiatalok számára nem vonzó ez a pálya. Ahhoz, hogy megfelelő számú szereplő legyen az ágazatban és meg tudjon történni a generációváltás, meg kell változnia a mezőgazdaság megítélésének. Ebben is jelentős szerepet töltenek be a támogatások által is megszerezhető modern eszközök és technológiák, amelyek megtanulása és alkalmazása izgalmas kihívást jelent” – mutatott rá Török Zoltán.

Mindebből nem csak maguk a gazdák, de a fogyasztók is profitálnak, mert alacsonyabb környezetterheléssel előállított, összességében kisebb vegyszeradaggal kezelt élelmiszerekhez juthatnak.

Pályázati kategóriák széles választéka

Az agrárszektor intenzív időket él pályázatok, illetve támogatások tekintetében. A gazdálkodók többféle pályázati kategória közül választhatják ki a számukra leginkább megfelelőt. 2021 és 2022 átmeneti évek a 2014-2020-ig, valamint a 2021-2027-ig tartó pályázati ciklusok között. 2021 abban különleges, hogy pontosan ugyanannyi forrás áll most rendelkezésre egyetlen évben, mint amennyi az ezt megelőző hét esztendőben összesen. A szakember szerint a megnövekedett forrásmennyiséget indokolja a jelenlegi gazdasági helyzet, hiszen a koronavírus-járvány miatt világszinten új alapokra kellett helyezni az élelmiszertermelést, illetve az agrárgazdaságot.

Most van lehetőség arra, hogy megerősödjön annyira a magyar agrárium, hogy a nemzetközi jelenlétünk jóval stabilabb legyen. Ezért fontos, hogy minél több és minél hatékonyabb fejlesztés tudjon megvalósulni

– tette hozzá a pályázati szakértő.

Az október 20-ig elérhető „Mezőgazdasági digitális átálláshoz kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása” című pályázat kifejezetten az erőforráshatékony gazdálkodás megteremtését szolgálja a precíziós jelleggel használható gépekre, például traktorokra, permetezőkre nyújtott támogatással. A digitális átállást segítő szolgáltatások igénybevételére szintén forrást lehet igényelni.

 

https://agrokep.vg.hu/penz/palyazati-penzek-zudulnak-az-agrarszektorra-19384/

 

Kapcsolódó cikkek

Megtudtuk: nyilvánossá vált a KAP-hoz kapcsolódó magyar stratégiai terv

2022. március 09. 10:14
Magyarország az elsők között nyújtotta be az Európai Bizottsághoz a Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Tervét. A következő hónapokban kétoldalú tárgyalások zajlanak a dokumentum végleges tartalmáról. A hivatalos bizottsági jóváhagyást kihirdető uniós határozat 2022 második félévében jelenhet meg - tájékoztatott az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.

Nagy István: stabil növekedési pályára állt a magyar mezőgazdaság

2020. március 04. 08:23
Nagy István agrárminiszter nyitotta meg az Agrárium 2020 konferenciát, mely a Portfolio Csoport szervezésében, ismert szakemberek részvételével mutatta be az ágazat idei évét jellemző legfontosabb változásokat és tudnivalókat. A tárcavezető amellett, hogy ismertette az ágazat tavalyi eredményeit, beszámolt a kormány ez évi legfontosabb, mezőgazdaságoz érintő kezdeményezéseiről is.