Románia nem tiltja az ukrán gabonaimportot, hanem megállapodást kötött

2023. szeptember 19. 14:39
A mezőgazdasági munkákhoz pedig gázolajár-támogatást nyújt a növénytermesztőknek.
 
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint Románia csak akkor hosszabbítja meg egyoldalúan az ukrán mezőgazdasági termékek szeptember 15-én lejárt behozatali korlátozásait, ha ígéretei ellenére az ukrán fél újra próbálná indítani a Romániába irányuló exportot.
Románia nem tiltja az ukrán gabonaimportot, hanem megállapodást kötött
A román kormányfő a Szociáldemokrata Párt (PSD) hétfői ülése után arról tájékoztatta az újságírókat, hogy péntek óta – amikor az Európai Bizottság úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó behozatali tilalmat – egyetlen szállítmány gabona sem érkezett a román vámhatósághoz behozatali igényléssel Ukrajnából. Mint mondta: nem azért, mert ő megtiltotta volna, hanem azért, mert erről előzetesen nemhivatalos megállapodásra (Gentlemen's agreement) jutott Denisz Smihal ukrán miniszterelnökkel.
 
Megerősítette: az ukrán fél hétfőre ígérte, hogy tervezetet dolgoz ki az uniós tagállamokba irányuló gabona- és egyéb élelmiszerexport "nagyon szigorú" ellenőrzéséről és egy új engedélyezési rendszerről. Bukarest jelenleg erre vár.
Marcel Ciolacu
 
Abban az esetben, ha ukrán részről mégis érkezik Romániába irányuló exportigény, Ciolacu szerint a mezőgazdasági és a gazdasági miniszter közös rendelettel fogja 30 napra meghosszabbítani Románia területén a négy mezőgazdasági termékkategóriára vonatkozó behozatali korlátozást, "amíg tisztázódik a helyzet".
 
Felidézte: múlt héten 60 millió eurós – a román költségvetésből és uniós alapokból egyenlő arányban finanszírozott – gyorssegélyt fogadott el a bukaresti kormány az ukrajnai gabonaimport okozta válság enyhítésére, ami lehetővé teszi, hogy a mezőgazdasági munkákhoz szükséges gázolaj beszerzéséhez literenként 2 lejes (155 forint) támogatást nyújtsanak a növénytermesztő gazdáknak.
 
Ciolacu kifejezte meggyőződését, hogy az EB-vel folytatott párbeszéd eredményeképpen a bukaresti kormánynak további támogatási konstrukciókhoz is sikerült majd uniós támogatást szereznie.
 
Ciolcau ugyanakkor kitért a Románián áthaladó ukrán gabonatranzitra is. Mint mondta: azt kérte ukrán hivatali partnerétől, hogy nagyobb mértékben használják a vasúti és vízi szállítási kapacitást is, mivel jelenleg a romániai tranzit 90 százalékát közúton bonyolítják le.
 
Rámutatott: Románia vállalta ugyan, hogy a havi kétmillióról négymillió tonnára növeli a területén áthaladó ukrán gabonatranzit mennyiségét, de ezt kizárólag a közúti szállításra alapozva nem lehet elérni.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Hogyan lehet eladhatóbb a magyar bodza?

2023. március 28. 10:00
Hazánkban nagyobb felületen termesztik a következő hetekben virágzó bodzát, mint az egyéb bogyósokat.
 
Napjainkban reneszánszukat élik az olyan szabadban termő növények, mint a fekete bodza, a som, a berkenye és a galagonya. Ezek közül a legnagyobb „karriert" a sorban elsőként említett cserje, a „szegény ember patikája" futotta be az elmúlt tíz-tizenöt évben; termőterülete 3000-ről 6000 hektárra nőtt. 1988-ban az 50 hektárt sem érte el ültetvényeinek mérete.

Még jó, hogy a malac nem finnyás: légylárva jön a szója mellé

2023. november 21. 13:10
Sokkal egészségesebb és könnyen előállítható fehérjeforrás a bögölyalakúak közé sorolt feketekatona-légy lárvája, mint például a szója mint takarmány-alapanyag. Viszont (egyelőre) drágább, mégis nagy erőkkel kutatják. De minek?