Te is így tárolod az ételeket a hűtőben? Jobb lenne, ha nem tennéd!

2024. július 16. 15:15
A BPA növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
 
Ismét kutatást végeztek az ételtárolással kapcsolatban. Kiderült, hogy kapcsolatot találtak a műanyag ételtárolókban és a vizes palackokban is fellelhető biszfenol-A és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása között.
Te is így tárolod az ételeket a hűtőben? Jobb lenne, ha nem tennéd!
Problémásan tároljuk az élelmiszereinket
Amikor kinyitjuk a hűtőszekrényünket, akkor valószínűleg mi magunk is találunk benne pár doboz műanyagban tartott maradékot. Nem csak a készételek kerülnek ezekbe, hiszen ha fagylaltot veszünk, azt is műanyag dobozban tároljuk. Ide tartozik továbbá a nagyobb méretű tejfölösdobozban tartott töltött káposzta, a rizses hús, vagy éppen a műanyag palackos víz. Szeretünk mindent újrahasznosítani, pedig ezekben a műanyagokban egy percig sem szabadna ételt tartani.
 
A biszfenol-A, azaz a BPA megtalálható szinte minden vizes- és üdítőpalackban, ételtároló dobozban, kulacsban, de még a poharakban is. Az élelmiszeripar előszeretettel alkalmazza kezet, pedig cseppet sem egészségesek. Mára a világ egyik legnagyobb mennyiségben gyártott adalékanyaga, amiből éves szinten több millió tonnát állítanak elő. Manapság tudjuk, hogy egészségkárosító hatása van, hiszen felboríthatja a hormonrendszert, emellett károsíthatja a termékenységet. Egy új kutatás pedig felfedte, hogy kapcsolat van a BPA és a 2-es típusú cukorbetegség között.
Az ásványvizek csoportosítása, melyik kinek jó? | dietaajanlas.hu
Csökkenti az inzulinérzékenységet
Az Amerikai Diabétesz Szövetség 2024-es tudományos ülésszakaszán mondták el, hogy az élelmiszer-és italcsomagoláshoz használt BPA csökkentheti az inzulinérzékenységet, amely károsíthatja a cukoranyagcserénket. A kutatók 40 egészséges felnőttet vontak be, akik napi szinten vagy placebót kaptak, vagy testkilogrammonként 50 mikrogramm BPA-t. Ez az az a mennyiség, amelyet biztonságosnak ítélnek.
 
Akik BPA-t kaptak, azok 4 nap után már kevésbé reagáltak az inzulinra. A változást a placebo csoport tagjainál nem észlelték. Az eredményekből jól látszik, hogy a BPA beadását követően növekszik a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata.
 
Mindenütt jelen van
Mivel sokrétűen használhatóak, kényelmesek, így szinte mindenhol jelen vannak a világon. Egyre több kutatás fedi fel a káros hatásait az egészségre. Egy másik tanulmány felfedte, hogy a napfénynek kitett műanyag palackokból káros vegyi anyagok szabadulnak fel. Bizonyos típusuk rendkívül mérgező szerves vegyületeket bocsátanak ki. Sajnos a probléma az egész Földet érinti. Egy 11 európai országot vizsgáló felmérésben a résztvevők 92 százalékának volt BPA a vizeletében.
 
A műanyag játékok is veszélyesek
Az említett kutatások rávilágítanak a súlyos egészségügyi kockázatokra, amely szigorú szabályozást tesznek szükségessé. Az utóbbi években már többször bizonyították, hogy a BPA problémát jelenthet, hiszen összefüggésbe hozták a rákkal, a cukorbetegséggel, és persze a hormonális zavarokkal egyaránt. Egyes tanulmányok szerint pedig autizmus és figyelemzavart is okozhat. A legrosszabb benne, hogy mérgező hatását lassan és folyamatosan fejti ki, a következményeit csak később észleljük.
Szinte minden élelmiszert műanyagban veszünk meg vagy tárolunk, ami cseppet sem egészséges a szervezetünkre nézve - fotó: pexels.com
 
Emiatt az Európai Bizottság javaslata szerint 2024 végéig be kellene tiltani a BPA-t az élelmiszerekkel és italokkal érintkező termékekben. Sajnos azonban az élelmiszergyártás csak egy része a problémának. A legriasztóbb, hogy már a gyermekeknek szánt szemüvegekben, fogzási játékokban is felfedezték a biszfenolokat, de találtak már ruhákban és gyerekjátékokban egyaránt. Egy dán kutatócsoport szerint ezek 60%-ában van jelen ez a káros anyag.
 
Forrás: agroinform.hu/divany.hu

Kapcsolódó cikkek

Folytatódott az élelmiszer-infláció mérséklődése

2023. június 09. 13:28
Továbbra is csökkenő tendenciát mutat az élelmiszerek drágulásának mértéke Magyarországon. 2023 májusában áprilishoz képest összességében 0,1 százalékkal emelkedtek az árak, az elenyésző mértékű növekedést elsősorban az idényáras termékek adták, például a burgonya – közölték az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának elemzői a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által csütörtökön ismertetett inflációs adatokra reagálva.
„A friss adatokból az látszik, hogy a bevásárlás összességében már nem drágább, mint az előző hónapokban” – emelték ki az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának elemzői. Az áremelkedés éves összehasonlításban 33,5 százalékra mérséklődött az előző havi 37,9 százalékról.
 

Mivel kezelik a déligyümölcsök felületét, és hogyan távolítható az el?

2024. június 17. 13:42
Kedvelt élelmiszeripari alapanyag a citromfélék héja, számos ételnél, édességnél nélkülözhetetlen alapanyag. Köztudott, hogy a déligyümölcsöket zölden vagy éretlen állapotban szüretelik, és hosszú utat tesznek meg a gyümölcsök, míg a fogyasztók asztalára kerülnek. Hogy miért és mivel kezelik a déligyümölcsök héját, azok hogyan távolíthatók el a héjról és mégis milyen lebomlási időkkel számolhatunk, megtudhatjuk dr. Némethy Zsuzsanna legújabb írásából.