Tíz éven át érlelték Tokaj aranyát – eljött az idő, hogy mindenki megkóstolhassa
2024. december 11. 13:15
Agyag amforában érlelték 10 éven át 2013 aszúeszenciáját a Grand Tokaj Borászat pincéjében.

Közép-Európa leghosszabb borospincéjében, a Szegi pincében júliusban kivételes pillanat érkezett el a Grand Tokaj borászat történetében. Tíz év után bontották meg azt az amforát, amelybe a borvidék legértékesebb mustja került: eszencia egy kivételes aszú évjáratból, 2013-ból.
Áts Károly, a Grand Tokaj főborásza épp annak az évnek az elején érkezett a pincészethez és elkezdett kísérletezni amforás érleléssel. Azóta is azt vallja, „nagyon sok mindenre nyitott", hogy egy ízt, aromát megkapjon. A 2013-as évjárat pedig kimagasló minőségű aszúszemeket adott, minden megvolt hozzá, hogy a botritisz kibontakozzon és koncentrálja a szőlőszemekben az aromákat, savat és cukortartalmat. Az év márciusi hideggel indult, az április és május kiemelkedően kedvező volt a szőlő fejlődéséhez, majd szép íven, de hűvösebb idővel folytatódott a nyár. Június közepén is bőven volt csapadék, ami lehetőséget adott a Botrytis cinerea megjelenésének. Mivel innen már alig esett az idő, a napfényes ősz lehetővé tette, hogy mennyiségben és minőségben is kimagasló aszúszemeket válogassanak a szüretelők.

„Meglepő volt, mennyire friss és üde ez az eszencia" – forrás: Grand Tokaj
A tíz év alatt a júliusi volt a harmadik kóstolás, még hozzá Rábai László vezérigazgatóval közösen. „Meglepő volt, mennyire friss és üde ez az eszencia" – meséli a szakmában a korábban 100 pontra értékelt, 1999-es legendás eszenciájáról ismert főborász. A meggyőző eredmény következménye, hogy jelenleg épp a 2023-as év eszenciája várja, hogy amforába kerüljön. Ezúttal már két 125 literes Légli amfora telik meg a különleges nedűvel.
Az aszúk 500 literes, zempléni tölgyhordókban érlelődnek a Grand Tokaj borászatnál, a késői szüretnek viszont hűtött acéltartály ad vibráló gyümölcsösséget. Az amforás érlelés a hordó és a tartály között van. Előnye, hogy a tartályhoz képest több levegő jut be az agyagon keresztül, de messze nem annyi, mint egy hordó esetében. Ahogy a tölgyhordóknál, itt is számít az alapanyag minősége és neutrális karaktere, hogy kiemeljen bizonyos ízeket, aromákat. A Légli amforák tömör kőagyagmasszából, kézzel, döngöléssel készülnek, magas hőfokon kiégetve.
„A hatás nagyon érdekes, nagyon zamatos, emel a boron" – magyarázza Áts Károly. „Az amforában mindig üdébb, mindig gyümölcsösebb lesz a végeredmény, mint egy hordóban. Mintha nem is ugyanaz a 2013-as évjárat lenne, mint a hordóban érlelt párja. Kétféle személyisége alakult ki ugyanannak a bornak és mindkettő csodálatos a maga nemében."
Az érlelő pince is elengedhetetlen a Tokaj karakterhez: egy olyan érlelési környezet, ahol a kizárólag Hegyaljára jellemző Zasmidium cellare pincepenész tiszta levegőt biztosít. Mivel egy szamorodnira, aszúra több év érlelés vár, nagyon fontos az optimális, állandó páratartalom és hőmérséklet is, amit a tufába vájt, kétszintes Szegi Pince biztosít mind a frissen készülő tételek, mind a muzeális palackok zavartalan pihenéséhez.

A Terroir Selection Amphora Aged Eszencia 2013 alapanyagát botritizált aszúszemek adták – forrás: Grand Tokaj
Ez az eszencia azoknak szól, akik kedvelik az összetéveszthetetlen jellegzetességeket Tokaj száraz, dűlőszelektált boraiban. Amikor egy szőlőszem ötödére töpped – benne a sav, a cukor és az aromák –, ezek a szemek még többet elmondanak. Már egy dűlős aszú (mint a Szarvas) is valahol a termőhely legtisztább, koncentrált szimbóluma. Azonban hátravan még egy dimenzió: egy mázsa szőlőből mindössze 5-7 liter eszencia csöpög le a saját súlyánál fogva – vagyis az eszencia végtelenül koncentrált.
A Terroir Selection Amphora Aged Esszencia 2013 alapanyagát botritizált aszúszemek adták, furmint, hárslevelű, sárgamuskotály, zéta, kabar és kövérszőlő fajtákból. Természetes maradékcukor tartalma 550 g/l, 16 gramm/liter sav- és mindössze 2,5% alkoholtartalommal. Palackozás és néhány hónap pihentetés után az év végére került forgalomba.
„Tíz évvel ezelőtt, amikor Karcsiék elvitték Tolcsvára az első kőedényt és belekerült az eszencia, eleinte naponta, azután hetente, majd egyre ritkábban, havonta hívogattam Karcsit, hogy alakul benne a bor. Mindig megnyugtatott, hogy várni kell, várni, még nem kóstolgatjuk, nem zavarjuk. És egyszerre csak eltelik tíz év, mintha egy pillanat telt volna el, én pedig nagyon-nagyon izgulok, hogy milyen lett a végeredmény. Karácsonyra, remélem lesz alkalmam megkóstolni" – meséli a kőedény alkotója, Légli Attila balatonboglári fazekasmester.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
A dió olcsóbb, mint tavaly ilyenkor
2023. február 16. 13:55
A dióbél külkereskedelmi egyenlege 2022-ben is negatív volt.
Az AKI PÁIR adatai szerint Budapesti Nagybani Piacon 2023 6. hetében a tárolási sárgarépa 250 Ft/kg (52 százalékkal drágább, mint egy éve),
a fehér fejes káposzta 220 Ft/kg (63 százalékkal drágább),
a vöröshagyma 285 Ft/kg (84 százalékkal kerül többe, mint 2022 azonos időszakában).
A dió ára viszont nem emelkedett, sőt olcsóbb is lett az utóbbi hetekben.
Újabb meglepetés, csökken a dió ára
2023. augusztus 28. 12:44
Évről évre új problémák jelennek meg a diótermesztésben is, most például az ukrán és a kínai import miatt lehet aggódni.
Az ukrán és a kínai dió a hazai piacon is zavart okoz, így most nem az a gond, hogy kevés és drága a dió, hanem, hogy a magyar termelőknek az önköltség alatti vételárral kellene megelégedniük. A nagybanit elárasztották a jóval olcsóbb és gyengébb minőségű külföldi dióval, mely alaposan letörte az árakat – írta meg a Teol. Egy Tolna vármegyei gazdálkodó szerint az ukrán és kínai dió kilóját áfásan 2600-2800 forintért kínálják, ez az ár nem fedezi a hazai termelők költségeit.