Több mint egymillió tonna magyar kukoricának már megvan a helye

2023. október 18. 16:21
Jó minőségű, egészséges, toxinmentes az idén betakarított kukorica.
 
Félidejéhez érkezett Magyarországon a kukorica betakarítása. Az eddigi tapasztalatok alapján elmondható, hogy jól jártak azok a gazdák, akik a tavalyi, súlyos aszály ellenére is kitartottak a növény mellett. Bár a rekord a kisebb vetésterület következtében elmaradt, a termésátlag az egy évvel korábbihoz képest jelentősen növekedett: Európa legnagyobb egy telephelyen működő biofinomítója, a dunaföldvári Pannonia Bio szakértői 7,9-8 tonna hektáronkénti eredménnyel számolnak.
Több mint egymillió tonna magyar kukoricának már megvan a helye

Félidejéhez érkezett Magyarországon a kukorica betakarítása – fotó: Pannonia Bio Zrt.

Az idén betakarított kukorica jó minőségű, egészséges, toxinmentes, az előzetes számítások szerint a termés kétharmada fedezi a teljes hazai felhasználást, egyharmada pedig az exportpiacokon találhat vevőre.

Az idén megérte kukoricát vetni Békésben: rekord termésátlag - Agroinform.hu

Folyamatos felvásárlás, folyamatos ellenőrzés
A Pannonia Bio a megelőző évekhez hasonlóan idén is úgy tervezi, hogy 1,1 millió tonna kukoricát vásárol fel a magyar gazdáktól, stabil és kiszámítható felvevőpiacot biztosítva az itthon megtermelt terménynek. A nagyságrendet jól mutatja, hogy a szakértők becslései szerint az idei termés valamivel meghaladja a 6 millió tonnát, vagyis a dunaföldvári üzem egymaga felhasználja a teljes mennyiség több mint egyhatodát.
Újabb biofinomítót épít a Pannonia Bio Zrt. Dunaföldváron | Tolnavár
Bár az elmúlt hetekben betakarított kukorica az eddigi vizsgálatok eredménye alapján toxinmentes, egészséges, a Pannonia Bio továbbra is folyamatosan ellenőrzi az üzembe érkező alapanyagokat. A vizsgálatokra azért van szükség, mert az itt gyártott termékeknek, köztük a takarmányozást támogató, növényi fehérjéből készülő állati takarmány-alapanyagoknak a nemzetközi és a hazai piac minőségi elvárásai mellett a szigorú biztonsági előírásoknak is meg kell felelniük.
 
Jó minőségű az idei termés
„Az őszi időszak átmenetinek számít abból a szempontból, hogy az üzembe érkező szállítmányokban az idei mellett még a tavalyi, az aszály miatt a fertőzésveszélynek jobban kitett készletek is megjelenhetnek. Ez is közrejátszik abban, hogy a szokásos alapvizsgálatok mellett a toxinokra is szűrjük a rakományokat. A felvásárlás az előző évekhez hasonlóan folyamatosan történik." – mondta Lengyel Zsolt, Pannonia Bio kereskedelmi igazgatója.
 
Az idei termés jó minőségű, ami garanciát jelent arra, hogy a belőle készülő feldolgozott termékek is megfelelnek majd a legszigorúbb követelményeknek.
 
A száraz szeptember előnyei
A cég folyamatosan vásárol a magyar gazdáktól, akik jelentős megtakarítást érnek el azzal, hogy a száraz időjárást hozó szeptemberben betakarított kukorica nem igényel költséges szárítást.
 
Szeptemberben a szárazság, egész évben viszont a megfelelő mennyiségű csapadék segítette a jó termést, miközben a gazdák összességében a korábbinál kevesebb inputanyagot használtak fel.
 
Anyagilag azok a gazdálkodók jártak jobban, akik a műtrágya beszerzésével megvárták a tavaszt, a termék ára ugyanis jelentősen csökkent tavaly őszhöz képest.
 
A Pannonia Bio kereskedelmi igazgatója a hazai szakmai szervezetekkel egyetértésben úgy látja, hogy a jó termésnek köszönhetően Magyarország visszatérhet a külpiacokra. Mindez azzal a következménnyel jár, hogy az árakat idén nem az importkényszerek, hanem az exportlehetőségek alakítják, ami az erősödő nemzetközi versenyben felértékeli a hazai, stabil felvevőpiacok szerepét.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Sok hiányosságot talált a Nébih

2023. augusztus 10. 16:12
A megújult és kibővített nyári szezonális ellenőrzés-sorozat során a street food vendéglátó létesítményeket is kiemelten ellenőrizték az élelmiszerlánc-biztonsági felügyelők.
 
A július második felében országszerte vizsgált 185 egységnél 14 alkalommal szabtak ki bírságot, 1 létesítmény tevékenységét korlátozták és egy kirívó esetben 50 kg húst semmisítettek meg - olvasható a Nébih legfrissebb jelentésében.

Célzott helyszíni ellenőrzések jönnek 6 támogatási jogcím esetében

2023. augusztus 17. 15:33
A növénytermesztési termeléshez kötött jogcímek esetében a víz mennyiségi, a tejelő tehéntartás esetében a víz minőségi szempontú védelmét garantáló előírások betartását ellenőrzik.
 
A hazai agrártámogatási rendszer egyik legfontosabb alappillére a termeléshez kötött támogatások jogcímcsoportja, ez ugyanis a támogatási  rendszer egyik legcélzottabb beavatkozás típusa, olvasható a kap.mnvh.eu oldalon.