Újabb állatjóléti támogatások 42,5 milliárd forint értékben
2024. június 05. 15:40
Minden lehetséges eszközzel segíti a kormány a fenntartható és hatékony állattenyésztést, ezért különböző támogatásokkal ösztönzi az állatok jólétének javítását. Az agrártárca a Vidékfejlesztési Program részeként meghirdetett állatjóléti támogatások kapcsán 42,5 milliárd forint értékben, közel 550 kérelemről hozott a tejhasznú szarvasmarha ágazat részére pozitív döntést az elmúlt napokban.
Az Agrárminisztérium 2023-ban ismét meghirdette a tejhasznú szarvasmarha ágazat szereplői számára "A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás” című felhívást. A pályázat az állatok javát szolgáló, jogszabályi előírásokon túlmutató kötelezettségvállalások betartásához biztosít vissza nem térítendő támogatást. A konstrukció segítségével a kedvezményezettek az állatsűrűségre, a többlet gondozói felügyeletre, valamint a fejési technológiára és preventív beavatkozásokra vonatkozó kötelező kötelezettségeken túl választható kötelezettségként a természetes körülmények biztosítására és a takarmányozásra vonatkozó vállalásokat tehettek. Ezek teljesítéséért a tehenek esetében akár 284 euro/ÁE/év, üszők és borjak esetében mintegy 222 euro/ÁE/év támogatásban részesülhetnek.
A támogatás kötelezettségvállalási időszaka 20 hónap, ami 2023. május 1-től és 2024. december 31-ig tart.
A támogatásra elsőként az idei évi egységes kérelem keretében nyújthatnak be kifizetési igénylést a kedvezményezettek. Az agrártárca közel 550 darab támogatási kérelmet hagyott jóvá az elmúlt napokban, a megítélt támogatás – a teljes 20 hónapos támogatási időszakra vetítve – hozzávetőlegesen 42,5 milliárd forint. A kedvezményezettek a támogatói okiratokat a következő hetekben vehetik kézhez.
Az állattartók - köztük a tejelő szarvasmarha tartók - a következő években is számíthatnak az állatjóléti támogatásokra. Az Agrárminisztérium a Vidékfejlesztési Program zárásával párhuzamosan folyamatosan dolgozik a következő időszak fejlesztési programjának, a KAP Stratégiai Tervnek a pályázati felhívásain. Ezekről a kap.gov.hu oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.
forrás: AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
APRÓ MAGVAK-NAGY ODAFIGYELÉS / AVAGY MIT ÉRDEMES FIGYELEMBE VENNI A MÁKTERMESZTŐKNEK
2023. február 14. 12:12
A sikeres máktermesztésben a tápanyag-gazdálkodás is meghatározó tényező, különösen a következők figyelembevételével:
A mák érzékeny a talaj minőségére, a talajelőkészítésre, a talaj tápanyag-szolgálató képességére. Gyenge gyökérzettel rendelkezik, illetve a kezdeti fejlődése is lassú. A sikeres termesztés nagyban függ a könnyen felvehető tápelemektől, azok elérhetőségétől. Tápanyagigénye ugyan nem kiemelkedő, de a gyakorlatban elvárható megfelelő terméshez, étkezési máknál 0,8-1,0 t/ha szemtermés, valamint ipari máknál 2,0 t/ha körüli tokterméshez már jó tápanyag-ellátottság mellett is szükség van műtrágyázásra.
„Hihetetlen űrt töltött be” – emlékezés Schmidt Egon ornitológusra
2023. február 02. 13:47
A Kossuth-díjas író egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életútjáról Orbán Zoltánnal, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivőjével beszélgettünk.
Schmidt Egon írói munkássága körülbelül száz könyvből áll, de több mint 3500 ismeretterjesztő írása is megjelent. Igazán nagy ismertsége talán mégis a Magyar Rádió Oxigén című műsorának köszönhető, amiben 17 éven át jelentkezett heti rendszerességgel madaras rovatával, az ő jellegzetes orgánumán – fogalmazott a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője.