Varrónőkből képzett hegesztőket! - így kezelte a munkaerőhiányt a vállalat

2021. június 11. 08:16
Merjünk kilépni a sémákból, tapossuk ki a járatlan utakat! Férfiasnak gondolt szakmákban is lehet női munkaerőt alkalmazni. Ez a tanulsága a Viessmann Technika Dombóvár Kft. toborzási akciójának. A cég a hiányszakmának számító AVI hegesztő munkakörbe szakmai tapasztalat nélküli női jelentkezőket vett fel és tanított be - sikerrel.
Varrónőkből képzett hegesztőket! - így kezelte a munkaerőhiányt a vállalat

Az AVI hegesztő országosan hiányszakma, nekünk pedig új munkavállalókra volt szükségünk, hogy teljesítsük a megbízásokat” - kezdi a toborzási akció bemutatását Wirtmann Klára, a 350 fővel működő Viessmann Technika Dombóvár Kft. HR vezetője. A cég már az 1960-as évektől szereplője a hazai nyomástartó berendezések és kazánok gyártásának. Kezdetben a Láng Gépgyár leányvállalataként, majd magánkézbe kerülve, Uniwatt Kft. néven, 2007-től pedig a németországi székhelyű Viessmann-csoport tagjaként működik. Fő profiljuk lakossági biomassza kazánok és ipari kazánok gyártása. A cég 2021-ben elnyerte a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara “Megbízható munkaadó” díját.

Első lépésben egy ötletbörzén összefoglaltuk, milyen az ideális AVI hegesztő, mire és pontosan kire van szükségünk, milyen tulajdonságok szükségesek a munkához: például kézügyesség, precizitás, monotóniatűrés és lojalitás a cég iránt. Ezután fogalmazódott meg az első hihetetlennek tűnő ötlet: alkalmazzunk szakmai tapasztalat nélküli nőket AVI hegesztésre, mi majd betanítjuk őket” - folytatja a HR vezető.

Az is ebbe az irányba terelte a gondolkodást, hogy akkoriban szűnt meg egy 250 fővel üzemelő varroda a városban, így sok varrónő állását vesztette. Amikor először meghallotta a nagyrészt férfiakból álló csapat a kezdeményezést, nagy volt a kétkedés, de ennek ellenére egy csapatként belevágtak a feladatba. 

Varrónők, bolti eladók jelentkeztek

A hegesztés-felügyelet csapata kidolgozott egy képzési programot idősávokkal, ellenőrzési pontokkal, a HR pedig megkezdte a toborzást. Nem akarták kizárni a férfiakat sem, ezért a hirdetésben „betanított hegesztő (női munkatársak jelentkezését is várjuk)” szerepelt. Tízszeres volt a túljelentkezés, sok varrónő, bolti eladó, pénztáros jelentkezett, túlnyomó többségében nők.

 

A jelentkezőket a cég munkatársai felhívták, majd csoportos tájékoztatót tartottak, ahol bemutatták a munkakört, ismertették az elvárásokat, a lehetőségeket és a betanulási folyamatot. Ezt követte egy teszt, amelyen a AVI hegesztéshez szükséges kézügyességet ellenőrizték: megmutatták a mozdulatot, a jelentkezők ezt gyakorolták, és megfogalmazták véleményüket a tapasztaltakról. Az alkalmasnak ítélt és továbbra is érdeklődő  jelentkezőket a Viessmann tesztfeladatra hívta be, ők kipróbálták a gázlánggal történő hegesztést már üzemi környezetben, valódi géppel, a biztonsági szabályokat betartva. Ebben a körben a női jelöltek maradtak talpon. A HR figyelt arra, hogy a pályázók valódi fémipari munkakörnyezetben próbálják ki magukat. Akadt, aki ez alapján lépett vissza.

Teljesítményükkel megállják helyüket ebben a férfias szakmában.”

Végül sikerült megtalálnunk új munkatársainkat -, ami ebben a hiányszakmában a Dél-Dunántúlon nagy eredmény” - summáz a HR vezető. Számukra fél éves képzési programot indítottak, melynek keretein belül mindannyian megszerezték a minősítést és elvégezték az üzemi gyakorlatot. „Teljesítményükkel megállják helyüket ebben a férfias szakmában.”

Javaslatként fogalmazta meg a HR vezető, hogy a munkaadók bátran próbálják ki a nőket az AVI hegesztés területén, toborzási kampányukban szólítsák meg őket, mert sikeresen betaníthatók, megbecsülik új szakmájukat és - ha jól érzik magukat - nem akarnak munkahelyet váltani. A Viessmann-nál van olyan női hegesztő, aki az AVI mellett a CO minősítést is megszerezte - bár a CO hegesztés már nehezebb, fizikálisan megterhelőbb munka. 

 

 

A dombóvári cég most nem keres új AVI hegesztő nőket. Dolgozik azonban a képzés megújításán, szeretnék annak hosszát 3-4 hónapra csökkenteni, ha újabb felvételre kerül sor.

www.hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

A SZÉP-kártya kedvezmények megtartásáért lobbizik a szállodaipar

2021. október 29. 08:42
A munkaerőhiány már most, 50-60 százalékos kihasználtságnál is fékezi a növekedést a szállodaiparban

Munkatársakból hisztis fogyasztók: mit tehetnek a műszakvezetők és a HR?

2019. június 18. 07:57
A munkáltatók az utóbbi időben egyfajta igénykielégítési versenybe kerültek, túlságosan kiszolgálják a munkavállalók igényeit. A munkavállaló pedig könnyedén részesévé, sőt résztvevőjévé válik a játéknak - véli a műszakvezetők képzésével három éve foglalkozó Ujváry András, az Exline Kft. ügyvezetője. Lényegében a dolgozó hisztis fogyasztóvá válik, aki egyre kevesebbet akar beletenni a vállalatba, egyre többet pedig kivenni belőle. A kör bezárult. Van megoldás? Van, ez pedig nem az anyagi, hanem a dolgozók alapvető pszichoszociális igények kielégítése: tartozni valahová és biztonságban lenni.