Vendégmunkások nélkül összeomlik az európai mezőgazdaság? – itt a keddi MANDINER PODCAST!

2020. május 13. 08:15
Akadozik a mezőgazdasági termelés Nyugat-Európában, mert több ezer vendégmunkás hiányzik a földekről.

A gépesítésre alkalmatlan munkafolyamatok elvégzésére a román, lengyel és egyéb kelet-európai országokból érkeznek az idénymunkások Nyugat-Európába. A koronavírus-járvány következtében viszont a munkaerő mozgását is erősen lekorlátozták. Hogyan szeretnék megoldani a helyzetet az érintett országok kormányai? Két hetes munkahelyi karanténnal, valamint a munkásokat közvetlenül szállító repülőjáratokkal próbálkoztak eddig. Milyen változásokat hozhat a járvány?

Greczula Levente Lászlóval, a Mandiner újságírójával beszélgettünk.

 

 

Műsorunk az alábbi felületeken is elérhető:

Apple Podcast

Spotify

Soundcloud

Google Podcasts

Radiopublic

Breaker

a hanganyag meghallgatható itt: 

https://mandiner.hu/cikk/20200512_vendegmunkasok_nelkul_osszeomlik_az_europai_mezogazdasag_itt_a_keddi_mandiner_podcast

Kapcsolódó cikkek

Megnyílnak a magyar szőlőtermesztők és borászatok számára a koronavírus okozta gazdasági károk enyhítésére szolgáló pályázatok

2020. június 22. 08:20
A következő hónapokban összesen több mint 9 milliárd forint értékben biztosít támogatást az agrártárca uniós és nemzeti források felhasználásával magyar szőlőtermesztők és borászatok számára a koronavírus okozta károk enyhítésére. A zöldszürettel kapcsolatos intézkedésekre 2020. június 22-től június 30-ig, míg a krízislepárlással kapcsolatos intézkedéssel kapcsolatban 2020 júliusától lehet benyújtani a támogatási kérelmeket.

Új kockázati tényezők jelentek meg az agrárszektorban

2020. március 12. 13:17
Új, nehezen modellezhető kockázati tényezők jelentek meg a globális agrárszektorban, mint például a klímatudatosság felerősödése, a fogyasztói szokások gyors változása, vagy az amerikai-kínai kereskedelmi háború. Magyarországon, ahol a hazai GDP 3,4 százalékát adja a mezőgazdaság, az Európából és Kínából begyűrűző hatásokon túl a munkaerőhiány, az erősödő inflációs nyomás és árfolyamhatás, a generációváltással járó problémakör, az egyre gyakrabban megjelenő állatbetegségek, illetve a 2021-től kezdődő új uniós támogatási ciklus a legfajsúlyosabb kérdések. Emiatt az agrárszektor szereplőinek a pusztán növekedés helyett az eredményjavításra és hatékonyságnövelésre is érdemes fókuszálniuk. Globálisan a jövedelmezőség csökkenését, Magyarországon viszont – az elmúlt évek emelkedése után - a még mindig világátlag alatti jövedelmezőség stagnálását várja 2020-ban az Euler Hermes.