Vonják vissza a törvényjavaslatot!

2020. április 16. 07:06
2020. április 14-én öt szakszervezeti konfödráció közös levelet írt az Országgyűlés elnökének a közalkalmazotti jogállást megszünetető törvénytervezetet elutasítva. "Ez az eljárási mód és törekvés indokolatlan, különösen most, a koronavírus járvány idején, amikor a szakszervezeti és társadalmi cselekvőképesség korlátozott" - írták levelükben a konföderációk. 

Kövér László, az Országgyűlés elnöke

Tisztelt Elnök Úr!

A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT), a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája (LIGA Szakszervezetek), a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) és a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) értesült arról, hogy a Közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény módosítását is tartalmazó, 2020. április 10-én napvilágra került és T/10098. sz alatt április 14-én a parlament elé terjesztett törvénytervezet szerint a könyvtári, múzeumi, levéltári, közművelődési, továbbá a színházi és nagyzenekari munkavállók 1992 óta létező közalkalmazotti jogállását 2020. november 1-jével megszüntetik.

Mindezt a nélkül, hogy az e területeken jelen lévő szakszervezeti szövetségekkel (konföderációkkal) előzetes tárgyalásokat folytattak volna, továbbá a nélkül, hogy az e területeken szervezetten jelen lévő ágazati szakszervezetekkel érdemi egyeztetésekre került volna sor, mielőtt a parlament elé terjesztik a közel 20 ezer ember munkajogi viszonyait megváltoztató törvényjavaslatot.

Ez az eljárási mód és törekvés indokolatlan, különösen most, a koronavírus járvány idején, amikor a szakszervezeti és társadalmi cselekvőképesség korlátozott.

Az aláíró szakszervezeti szövetségek vezetői úgy ítélik meg, hogy – több kisebb és részleges kiszervezés (pl. egyetemeken) után – a múlt év novemberében elindult a szakoktatók Kjt. alóli kiszervezésének folyamata, most pedig 6 teljes szakma munkavállalóit kívánják minél gyorsabban új jogszabályi környezetbe helyezni. Gyors törvényalkotási folyamat végrehajtásával, lényeges egyeztetések és a társadalmi konzultációs folyamatok lerövidítésével, illetve – a szakszervezeti szövetségek esetében – azok teljes mellőzésével.

Ezért a SZEF, az ÉSZT, a LIGA Szakszervezetek, a MASZSZ és a MOSZ arra kéri elnök urat, hogy a T/10098. sz. törvényjavaslat tárgyalását napolja el a vészhelyzet megszűnésének végéig és kezdeményezze a beterjesztő miniszterelnök-helyettes, dr. Semjén Zsolt felé, hogy a törvényjavaslatot jelen formájában vonja vissza, tekintettel arra, hogy e törvényjavaslat benyújtása előtt a kormány nem folytatta le a Kjt. 6. § (1) értelmében a kötelező társadalmi egyeztetést!

Budapest, 2020. április 14.

Csóti Csaba elnök, SZEF
dr. Kuti László elnök, ÉSZT
dr. Mészáros Melinda, elnök, LIGA Szakszervezetek
Kordás László elnök, MASZSZ,
Palkovics Imre, elnök, MOSZ

 

liganet.hu

Kapcsolódó cikkek

A letartóztatottak mezőgazdasági foglalkoztatása - A Jogtudományi Közlöny 1901. évi 30. számából

2016. augusztus 02. 08:22
A Jogtudományi Közlöny 1901. évi 30. számában a letartóztatottaknak mezőgazdasági foglalkoztatásáról olvashatunk

Támad a „láthatatlan gyilkos”: így mérsékelhetik a helyi önkormányzatok a levegőszennyezést

2020. július 23. 08:04
Az Európai Bizottság egy új európai zöld megállapodást javasolt, amely célként tűzte ki a szennyezőanyag-mentességet, amely a toxikus anyagoktól mentes környezet megteremtését hivatott biztosítani. Nem véletlenül: ez az új környezetvédelmi biztos által említett három prioritás egyike, amely mindenekelőtt a levegőre, a vízre és a talajra vonatkozik és szorosan kapcsolódik 2021-ben elfogadandó szennyezőanyag-mentességi cselekvési tervhez. A HelloVidék Karácsony Ádámot, a Pest megyei Tahitótfalu polgármesterét, a Régiók Európai Bizottsága (CoR) magyar tagját kérdezte, aki vállalta a tiszta levegőre vonatkozó vélemény jelentéstevői feladatát.