Aktivizálná élelmiszeriparos tagjait az agrárkamara
Hét főből álló élelmiszeriparikoordinátor-hálózatot hozott létre a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) – jelentette be sajtótájékoztatóján Éder Tamás, a köztestület élelmiszeriparért felelős alelnöke. Arról is, hogy az élelmiszeriparosok öt éve, a kötelező agrárkamarai tagság folyományaként kerültek a NAK-ba, és bár kezdetben úgy lehetett érezni, hogy a köztestület elsősorban a mezőgazdasággal foglalkozó tagjainak ügyeit karolja fel, mára úgy érezhetik, hogy nem idegen testként léteznek az agrárkamarában.
Az élelmiszeriparban örömmel tapasztalták, hogy a 2014-2020-as uniós költségvetési ciklusban – legalábbis a mikro- kis- és közepes vállalkozások – lényegesen több támogatáshoz juthatnak, mint az azt megelőzőben, amihez a NAK lobbitevékenysége is hozzájárult. Remélhető, hogy az ennek eredményeként végrehajtott fejlesztések valóban a hatékonyság növekedése lesz az eredménye, ami hamarosan már mérhető is lesz – tette hozzá.
Ahhoz azonban, hogy a fejlesztési források valóban jól hasznosuljanak, és versenyképesebbé váljanak az ágazati szereplők, nemcsak a költségek csökkentésére és a termelés bővítésére, hanem tudásra is szükség van, ezért az ágazat fejlődésében a technológiai, szabályozási és piaci ismeretek megléte kiemelkedő szerepet játszik
– hangsúlyozta Éder Tamás. A NAK ebben vállalt szerepet, és indította el 2017-ben a „Tanuljunk együtt!” című programsorozatát, amelyben tejipari, bonbon- és trüffelkészítési, húsipari, és a zöldség- és gyümölcsfeldolgozási ismereteik bővítésére adott lehetőséget tagjainak. Több külföldi kiállításon is részvételi lehetőséget biztosítottak az érdeklődő élelmiszeriparos tagoknak, valamint külföldi szakmai képzéseket is szerveztek. Élelmiszeripari Körkép címmel konferenciákat is tartanak, ezeken a rendezvényeken az élelmiszeripari aktualitásokkal ismerkedhetnek meg a résztvevők.
Mindezek mellett is azt tapasztalják, hogy a NAK élelmiszeriparos tagjait kevésbé érik el az információk, ezért átalakították a kamara élelmiszeripari igazgatóságát, egyben megalakították élelmiszeriparikoordinátor-hálózatukat. A hét magyarországi régióban egy-egy koordinátor végzi a munkát, és közvetlenül próbálja megismertetni az élelmiszeriparosokkal a kamarai szolgáltatásokat, a NAK operatív és választott vezetői pedig segítségükkel direkt visszajelzést kaphatnak arról, hogy milyen információkra, szolgáltatásokra van igényük a tagoknak. Az alelnök bízik abban, hogy a koordinátorok munkája az eddigieknél nagyobb aktivitásra bírja az élelmiszeriparos kamarai tagokat is.
Mint mondta, ez nem csak a piaci szereplőknek – köztük is elsősorban a kisebbeknek – lehet hasznos kiadvány, hanem a tudatos fogyasztóknak is. Az eddig megjelenteken kívül a hatósági követelményeknek való megfelelést, a fenntarthatóság erősítését, a piacra jutás és értékesítés segítését, valamint a hatékonyságnövelés eszközeit bemutató kötetek jelennek meg.
A NAK a 21 éve a piacon lévő Biopont Kft. Ercsiben található székhelyén rendezte sajtótájékoztatóját. Ahogyan Egervári Márk, a magyar tulajdonú cég ügyvezetője elmondta, akkor úttörőként kezdték működésüket a biotermékek piacán, mostanra pedig a fogyasztói igények mellett a verseny is növekedett ebben a piaci szegmensben is. Belföldön az összes drogériahálózatban, a hipermarketekben és a diszkontláncokban is jelen vannak, emellett pedig 15 országba szállítják termékeiket, köztük az extrudált csíráztatott búzát, az extrudált kölesgolyót, illetve a gluténmentes ropit.
vg.hu