Beszállítási probléma esetén aduász a covidos lap
„A kamara állásfoglalása szerint a szerződéses kapcsolatok során a jelenlegi járványügyi veszélyhelyzet vis maiornak minősül. A NAK jogsegélyszolgálata mindenki rendelkezésére áll a felmerülő jogi kérdések tisztázásában” – olvasható az állásfoglalásban.
Áruház, néha vannak üres ládák (Fotó: Pixabay)
Az elháríthatatlan külső ok
Ebben az esetben alkalmazandó az egyes szabályokról és a vis maiorral összefüggő egyes miniszteri rendeletek módosításáról szóló 94/2015. (XII. 23.) FM rendelet 3. § (1) bekezdésében felsorolt vis maior okok l.) pontjában említett egészségügyi járványhelyzet.
Jelenleg ismételten hatályban van a járványügyi veszélyhelyzet, ennek okán igazoltan bekövetkezett akadályoztatás jelen esetben is vis maior helyzetnek minősül. Amennyiben valamely szerződő fél nem képes teljesíteni szerződéses kötelezettségeit, azonban bizonyítja, hogy a „szerződésszegést” ellenőrzési körén kívül eső, előre nem látható körülmény okozta, akkor a szerződésszegő fél nem köteles megtéríteni a másik fél esetleges kárait, azaz mentesül a kártérítési kötelezettség alól.
Fontos azonban leszögezni, hogy a mentesülésre csak akkor van lehetőség:
- az említett körülmény a vírussal közvetlen összefüggésbe hozható;
- következményei észszerűen elvárható intézkedésekkel sem elháríthatóak;
- a szerződés megkötésének időpontjában nem volt előrelátható.
Fő szabályok
Minden esetet külön kell vizsgálni, hogy mi az az időpont, amikortól a szerződést kötő feleknek alappal kellett számolniuk a vírus terjedésével és annak következményeivel.
A beszállítónak bizonyítania kell tudni, hogy megtette azokat az intézkedéseket, amelyek észszerűen elvárhatók, így például betartotta a járványügyi jogszabályokat, illetve hatósági intézkedéseket, ajánlásokat.
Zöldség-, gyümölcs osztály (Fotó: Pixabay)
A bírói gyakorlat és szerződésmódosítások
Szerencsére hasonló mértékű járványhelyzettel, ilyen körülményekkel hazánknak eddig nem kellett szembenéznie. A tárgykörben nagyszámú bírói ítéleten alapuló egységes joggyakorlat még nem alakult ki.
Javasolt jogi tanácsadás keretén belül megvizsgáltatni a beszállítói szerződés rendelkezéseit. Amennyiben a szerződésmódosítás indokolt lenne a leírtak figyelembe vételével, de a másik szerződő fél nem hajlandó, megfontolandó az esetleges bírósági beavatkozás igénybevétele.
A koronavírus-járvány tapasztalatai alapján a következőkben nagyobb hangsúlyt kell fektetni arra, hogy a szerződésekben a vis maior helyzetek kezelését részletesen szabályozzák.
A beszállítói szerződésnek tartalmaznia kell, hogy az elháríthatatlan külső okot és bekövetkezésével kapcsolatos tényeket a beszállítónak kell bizonyítania.
Jogsegélyszolgálat
Az elhúzódó peres ügyek elkerülése érdekében a kamara kéri a kiskereskedelmi áruházláncokat, hogy a beszállítóiknál esetlegesen bekövetkező igazolt koronavírus fertőzések miatt kialakult termelési és szállítási problémákat a lehető legnagyobb rugalmassággal és empátiával kezeljék.
Jogi tanácsadás kérhető a NAK jogsegélyszolgálatánál.
Forrás: NAK állásfoglalás / agararagazat.hu