Élelmiszer-feldolgozók: a NÉBIH-teszt bizonyítja, hogy nincs kettős mérce

2017. március 30. 09:40
Közleményben üdvözölték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ellenőrzésének eredményeit.

A vizsgálat minden tekintetben megnyugtatóan igazolta az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) várakozásait, az eredmények elemzése után ugyanis

egyértelműen megállapítható, hogy az itthon és külföldön megvásárolt termékek túlnyomó többsége között semmiféle összetételbeli vagy érzékszervi különbség nem volt."

A szervezet felidézi, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) az állateledeleket leszámítva 92 élelmiszerpárt vizsgált, ezek közül 26 esetben nem azonos termékekről volt szó, vagyis nem összehasonlíthatóak.

A 68 összehasonlítható termék közül a vizsgálat során 18 esetben találtak minimális összetételbeli eltérést. Ezek a különbségek azonban nem jelentik azt, hogy a termékek minősége eltérő lenne, azaz hogy a gyártók megkülönböztetést alkalmaznának a magyar és az osztrák fogyasztók között.

Az érzékszervi bírálatokon mind az itthon, mind a külföldön vásárolt termékek szintén jól szerepeltek, köztük egyetlen termékpár esetében sem állapítottak meg jelentős különbséget. Az esetek felében pedig a kis eltérés épp az itthon vásárolt termék javára szólt.

Az összehasonlító vizsgálatról szóló részletes cikkünket – amelyben bemutatjuk, hogy sok esetben milyen blőd megállapítások születtek például az ellenőrzött termékek színére vagy állagára vonatkozóan – itt találja.

 
hvg.hu

 

 
 

Kapcsolódó cikkek

Lépten-nyomon fipronil a németeknél

2017. október 11. 07:45
Tojáslikőrtől száraztésztáig számos élelmiszerben mutattak ki fipronilt Németországban a növényvédőszer-hatóanyaggal szennyezett tojások ügyében végzett elemzések - írta kedden a Süddeutsche Zeitung című lap, amely szerint a hatóságok megpróbálták eltitkolni az eredményeket.

Magyar alapanyagokat a menzára!

2017. december 13. 12:49
A piac három meghatározó szereplőjének összefogásával elindult a Hazai Alapanyagok a Magyar Menzán Program (HAMM). A program eredményeként a 2017/2018-as tanévtől hangsúlyosabban jelennek meg a magyar gyártók termékei az ételek hozzávalói között.