Elszálltak az élelmiszerárak – nagyon régóta nem láttunk ekkora drágulást
A FAO élelmiszerár-index, ami egy nemzetközi élelmiszerkosár havi árváltozását követi, szeptember óta 3,9 százalékkal nőtt, folytatva három hónapja tartó menetelését. A gabonaárak összesített mutatója 3,2 százalékkal erősödött a hónapban, ezen belül is a búza ára 5 százalékkal, miután a legnagyobb exportországok, mint Kanada, Oroszország és az Amerikai Egyesült Államok, kisebb kibocsátása beszűkítette a kínálatot. Az összes fontosabb gabonafajta drágult az elmúlt hónapban.
A növényi olajok 9,6 százalékos októberi áremelkedésükkel történelmi rekordot döntöttek. A hirtelen drágulás a pálma-, szója-, napraforgó- és repceolaj iránti megnövekedett kereslettel magyarázható. A pálmaolaj ára már a negyedik egymást követő hónapja nőtt, javarészt a munkaerőhiány okozta alacsony malajziai kibocsátás miatt.
Szeptemberhez képest 2,6 százalékot emelkedett a tejtermékek árindexe részben a vaj, a sovány és teljes tejpor iránti kereslet felélénkülése okán. Mindeközben a sajt ára lényegében változatlan maradt – a kereslet és kínálat lényegében kiegyenlítették egymást.
Szemben a többi élelmiszeralapanyaggal, a húsfélék világpiaci ára folytatta három hónapja tartó csökkenését (-0,7 százalék). A sertés- és szarvasmarhahús nemzetközi jegyzése esett a lanyhuló kereslet miatt Kínában az előbbi és Brazíliában az utóbbi iránt. A szárnyas- és birkahús az erős kereslet és gyenge termelésbővülési kilátások mellett drágult.
Megtörve féléves drágulási időszakát a cukorárindex 1,8 százalékot esett szeptemberben. A csökkenés kiváltója az alacsony importkereslet és a bőséges indiai és thai exportkészletek ötvözete, illetve a brazil reál dollárral szembeni gyengülése voltak.
Rekord mennyiségű gabona mellett apadó készletekHiába a várható rekord a világ gabonatermésében idén, a globális gabonakészletek zsugorodni látszanak a 2021–22-es szezonban – olvasható a FAO ma megjelent Gabonakészletek és -kereslet gyorsjelentésében.
E szerint a gabonatermés elérheti a 2 793 millió tonnát, ami rosszabb termelési kilátások miatt Iránban, Törökországban és az Egyesült Államokban 6,7 millió tonnával kevesebb a korábban becsültnél. Ezzel szemben a szemesterményekre vonatkozó becslést felfelé módosították. A kukorica esetében ez a vártnál jobb brazil és indiai termésnek, illetve nyugat-afrikai termelési kilátásoknak köszönhető. Összességében növekedés várható a globális gabonatermelésben, sőt, új rekordot valószínűsítenek szakértők.
A gabonafélék iránti igény is nő az idei szezonban (főként a búza és a kukorica esetében) a várható 1,7 százalékos bővüléssel eléri majd a 2 812 millió tonnát. A szezon végére azonban 819 millió tonnára csökken a raktárakban lévő gabona mennyisége (-0,8 százalék), de aggodalomra nincs ok.
Felfelé korrigálták a gabonakereskedelemre vonatkozó előrejelzéseket, ami – a vártnál intenzívebb búza- és rizskereskedelem okán – 478 millió tonnával akár új csúcsot is dönthet a 2021–22-es szezonban, 0,3 százalékkal meghaladva a tavalyi értéket.
www.piacesprofit.hu
Kapcsolódó cikkek
Allergiásoknak okozhatnak gondot a dennree leveskockák és szárított zöldségkeverékek
Szinte egyáltalán nem tudnak már házhoz szállítást vállalni az áruházláncok
– ez a közlemény fogadja azokat, akik az Auchan felületén szeretnének online bevásárlást indítani, házhoz szállítást kérni.