Jövőre 200 ezer forint lehet a szlovák minimálbér
A szlovák munkaügyi minisztérium jövőre a jelenlegi 480 euróról 520 euróra (166 ezer forint) akarja emelni a minimálbért - írta a pozsonyi Új Szó. A szociális partnerek még elemzik a javaslatot, a Szakszervezetek Szövetsége (KOZ) azonban már jelezte, hogy az ennél nagyobb emelést fog szorgalmazni.
A KOZ 635 euróra (203 ezer forint) emelné a minimálbért. Az indoklás szerint jól fog teljesíteni az ország gazdasága, továbbá áremelkedés várható, ami főleg az élelmiszereket fogja érinteni. A javasolt összeg a 2019-es feltételezett nemzetgazdasági átlagkereset 60 százaléka lenne. Magyarországon a minimálbér idén 138 ezer forint, amit a szakszervezetek 10-12 százalékkal növelnének 2019-ben.
Lengyelországban bruttó 2220 zlotys (166 ezer forint) minimálbért javasol a kormány jövőre, ami lényegében megegyezik a munkaadók javaslatával - derült ki a gazeta.pl cikkéből. Az egyik legnagyobb és legrégibb szakszervezet, az OPZZ ultimátumot is adott a miniszterelnöknek: vagy tovább tárgyalnak a minimálbér emeléséről, vagy tüntetések lesznek. Azt akarják, hogy a minimálbér ne legyen kevesebb, mint 2383 zloty (180 ezer forint), azaz az átlagbér 50 százaléka.
A szlovákiai munkaadók ugyanakkor olyan mechanizmus bevezetése mellett érvelnek, amely előre megszabott kritériumok teljesítéséhez kötné a minimálbér emelését. Emellett fontosnak tartják, hogy minimálbér témája politikamentes legyen, hogy ne legyen egyes politikusok és szakszervezeti tagok olcsó populizmusának eszköze.
napi.hu
Kapcsolódó cikkek
Idegrendszeri tünetekkel járó betegség támadja a lovakat
A korkedvezményes nyugdíjrendszer után Egészség vagy korai nyugdíjazás
A korkedvezményes nyugdíjrendszer megszüntetésére úgy került sor, hogy a jogalkotó elmulasztotta kezelni azoknak a munkavállalóknak a problémáját, akik önhibájukon kívül már nem tudtak további jogszerző időt szerezni. Ennek következményeként előfordulhat, hogy az adott munkavállalónak már csak néhány napja hiányzik ahhoz, hogy plusz egy év korkedvezményt kapjon. Ennél is nagyobb problémát jelent, hogy a régi rendszer úgy szűnt meg, hogy semmi nem lépett a helyébe, így támogatás nélkül maradtak azok a munkavállalók, akik különösen megterhelő munkakörülmények között dolgoznak.