Koronapánik: március 19-én megduplózódtak a zöldségárak
A koronavírus-járvány terjedése miatt hozott egyes kormányzati korlátozó intézkedések hatására a lakosság pánikszerűen vásárolni kezdett múlt hét elején - írja mfor.hu. A felfokozott hangulatot néhány kereskedő megpróbálta kihasználni, de tény, hogy a logisztikai nehézségek miatt most nehezebben érkezhezhetnek meg hazánkba az importtermékek.
Az mfor.hu az Agrárgazdasági Kutatóintézet adataiból rajzolt grafikonokon teszi látványossá a hajmeresztő drágulást. A burgonya kilós ára a nagybani piacon február vége óta 150-160 forint volt egészen múlt hét csütörtökig. Március 19-én viszont hirtelen több mint a duplájára nőtt az ára: 335 forintra. Ugyanilyen görbét ír le a sárgarépa ára is, hiszen a korábbi, heteken át tartó 150 forintos ár 300 forintra ugrott csütörtökön. Drasztikus áremelkedést mutatott a petrezselyem egységára is. Az árinformációs rendszer adatai alapján március 19-ig a nagybani piacon jellemző leggyakoribb, kilónkénti 450 forintos ár 900 forintra emelkedett.
Mindez a fogyasztói piacokon is éreztette a hatását. Az adatbázis a Fehérvári és Vámház körúti piacokra vonatkozóan tartalmaz adatokat. Eszerint múlt héten előző héthez képest a burgonya ára mindkét helyen szignifikánsan megugrott. A Fehérvári úti piacon 25, a belvároshoz közeli helyen 12 százalékkal. A két piac jellemző zöldségárait nézve a sárgarépa szintén 25 és 12 százalékkal emelkedett, egy hét alatt ugyanakkor a zeller, a fehérkáposzta és a paprika egységára is 15-25 százalék közötti mértékben emelkedett.
Hosszabb ideig tartó eltartható gyümölcs az alma, ám egyik fajta esetében sem volt múlt héten jelentős áremelkedés a vizsgált piacokon. Ugyanakkor váratlanul nagyot nőtt a tojás ára a nagybani piacon. Míg korábban 35 forint volt a darabár, az március 19-én 40 forintra emelkedett.
agrarszektor.hu
Kapcsolódó cikkek
Csökken a fosszilis energiahordozók aránya az EU országokban
Védett madarakat veszélyeztet a földárverés
A túzok tavaly az "Év madara" volt, idén a földprivatizáció egyik vesztese lehet. A természetvédők ezért kérték az agrárminisztertől, hogy ne adják el azokat a természetvédelmi területeket, amelyeken a hazai túzokállomány fészkel."